Jak prawidłowo założyć psu szelki?

Coraz więcej właścicieli psów świadomie wybiera szelki zamiast obroży. To bardzo dobrze, ponieważ szelki są zdrowsze dla czworonoga i zapewniają mu większe bezpieczeństwo podczas spacerów. Niestety ich zakładanie może sprawiać problemy, a posiadacz psa zachodzi w głowę jak zakładać psu szelki.

Zanim przejdziemy do instruktażu, ważne jest zwrócenie uwagi na kilka szczególnych aspektów. Po pierwsze ich konstrukcja bywa skomplikowana i nie wiadomo gdzie powinny trafić poszczególne paski. Kolejną kwestią jest sam pies – niestety może nie pomagać w procesie zakładania i go zwyczajnie nie lubić.

Odpowiemy na pytanie jak prawidłowo założyć psu szelki, ale najpierw przedstawimy dostępne rodzaje uprzęży. Poszczególne typy przeznaczone są na różne okazje i powinieneś to wiedzieć, zanim dokonasz zakupu.

Szelki spacerowe

Szelki spacerowe to podstawowy rodzaj, który zakłada się psu kilka razy dziennie, na każde wyjście. Sprawdzają się zarówno podczas krótkich, jak i długich wypraw. Pupil może się w nich swobodnie poruszać i bawić. Takie szelki są dosyć elastyczne i niezbyt zabudowane.

Szelki sportowe

Szelki sportowe to rodzaj uprzęży, która powstaje przy użyciu oddychających materiałów, nie uciska ani nie wpływa w żaden sposób na swobodę ruchu psa. Te szelki są miękkie i lekkie, a ich przeznaczeniem jest naturalnie umożliwienie zwierzęciu komfortowego biegu.

Szelki profesjonalne

Szelki profesjonalne, czyli stosowane do konkretnych zadań. Zobaczysz je na psach policyjnych, tropiących oraz ratowniczych i przewodnikach.

Szelki samochodowe

Szelki samochodowe jak sama nazwa wskazuje, służą do tego, aby bezpiecznie przypiąć pupila w trakcie podróży autem.

Aby odpowiednio dobrać uprząż i uniknąć dodatkowych problemów podczas zakładania, należy kupić dobry rozmiar. Zmierz psa albo wybierz się razem z nim do sklepu zoologicznego. Pracownicy sklepu wiedzą, jak prawidłowo założyć szelki dla Shih Tzu z imieniem, dlatego wystarczy, że powiesz który typ cię interesuje, a profesjonalny pomocnik przyniesie kilka propozycji i pokaże ci, jak zakładać szelki psu.

jak założyć psu szelki poradnik

Jeśli jednak twój zwierzak bardzo boi się obcych ludzi i nieznanych miejsc, musisz samodzielnie dokonać zakupu. W tym celu kluczem do sukcesu jest dokonanie pomiarów pupila. Potrzebne będą ci następujące wymiary:

  • obwód szyi,
  • obwód klatki piersiowej,
  • odcinek górny (kark),
  • odcinek dolny (klatka piersiowa).

W internecie znajdziesz filmy instruktażowe prowadzone przez behawiorystów lub weterynarzy. Warto się nimi wspomóc, aby dobrać idealny rozmiar szelek.

Dlaczego szelki są lepsze od obroży?

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego w pierwszej części poradnika napisaliśmy, że szelki to zdrowsza alternatywa dla obroży. Spieszymy z odpowiedzią. Przede wszystkim chodzi o kręgosłup twojego pupila. Szelki gwarantują stabilną pozycję, nawet jeśli pociągniesz za smycz. Pies automatycznie uniesie całą przednią część ciała, w sposób zgodny z anatomią.

W przypadku obroży odcinek szyjny narażony jest na powstawanie zwyrodnień. Ponadto zaciskanie obroży może naciskać na tchawicę oraz krtań, co sprawia zwierzęciu ból. Zatem przewaga szelek nad obrożą polega na komforcie pupila.

Niemniej jednak, żeby uprząż nie uciskała czworonoga ani nie powodowała otarć na skórze, musi być odpowiednio założona. Jak założyć szelki psu, w taki sposób, aby nie przysporzyła szkód? Po pierwsze upewnij się, że rozmiar jest odpowiedni. Następnie pokaż pupilowi nowy nabytek. Pozwól mu się zapoznać z jego zapachem i delikatnie spróbuj nałożyć szelki na zwierzaka. Jeśli będzie stawiał opór, zachęć go przysmakami.

Po nałożeniu uprzęży sprawdź jak leży. Szelki mają regulację, dlatego możesz zmniejszyć albo zwiększyć obwód w konkretnym miejscu. Włóż palec między sierść a szelki i sprawdź, czy ucisk nie jest za duży.

Najlepsze szelki dla labradora szczeniaka

Zakup szelek, choć wydaje się prosty i szybki, wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy znać rozmiar oraz wiedzieć jak wybrać produkt, a także zwrócić uwagę na kilka innych dodatkowych elementów, jak chociażby sposób założenia czy wykonanie.

Sprawdź ranking najlepszych szelek dla psów: https://formapupila.pl/szelki-dla-psa-opinie-ranking/.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak założyć szelki dla psa i zaoszczędzisz sporo czasu, wychodząc z pupilem na spacer, a pies będzie mógł swobodnie eksplorować okolicę!

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak założyć psu szelki
Average rating:  
 0 reviews