Co zrobić, gdy pies wariuje na dźwięk dzwonka? Poznaj skuteczne sposoby jak oduczyć psa szczekania na dzwonek.

Ujadanie na dźwięk dzwonka, bieganie po całym mieszkaniu, a nawet i posikiwanie czy wycie to tylko niektóre z niechcianych zachowań, jakie wywoływane są w naszych pieskach przez dzwonek do drzwi. Ich działanie na tego typu dźwięk jest jednak dosyć oczywiste z uwagi na to, że dzwonek czy domofon jest głośny, zapowiada nagłą zmianę, a dodatkowo wiąże się potencjalnie z przybyciem nieznajomych. To wszystko sprawia, że nieważne czy mamy do czynienia z psem młodym czy szczeniakiem, dźwięki dzwonka sprawiają, że psy szczekają, a nawet i ujadają czy wyją.

Jednakże jak oduczyć psa szczekania na dzwonek? Czy jest to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak! Istnieje wiele różnych metod, dzięki którym możemy oduczyć naszego czworonoga szczekania na dzwonek. Musimy jednak pamiętać, że aby odpowiednio do tego podejść, istotne jest zrozumienie problemu i zdanie sobie sprawy jakimi emocjami kieruje się twój zwierzak.

W dzisiejszym poradniku opowiemy więc o tym skąd się biorą problemy psów z dźwiękiem dzwonka, a także przygotujemy krótki opis procesu odwrażliwiania. Dla osób zainteresowanych bardziej szczegółowym wyjaśnieniem tego zagadnienia, będziemy mieć w zanadrzu instrukcję, gdzie przedstawiamy najlepsze metody i omawiamy krok po kroku jak zrobić, aby nasz pies nie szczekał na dźwięk dzwonka.

Skąd problem psów z dźwiękiem dzwonka?

Istnieje parę głównych przyczyn, które można uznać za podłoże tego złego zachowania. Aczkolwiek w gruncie rzeczy są to naturalne reakcje naszego pieska na dźwięk głośny i intensywny. A przecież pamiętajmy, że nasz zwierzak słyszy kilkukrotnie głośniej niż my. Warto jednak zauważyć, że dzieje się tak głównie z uwagi na radość, ze względu na odstraszanie, a także mając na uwadze ostrzeganie, groźbę czy stres.

jak oduczyć psa szczekania na dzwonek

Czytaj także: >>Obroża antyszczekowa ultradźwiękowa<<

Stres

Jednym z problematycznych powodów ciągłego szczekania psa na dzwonek jest ich stres. Jeśli za każdym razem po usłyszeniu tego nieprzyjemnego dźwięku do naszego domu zawitają ludzie obcy, to pies zacznie kojarzyć dzwonek z czymś złym. Z tego powodu automatycznie będzie reagował szczekaniem na sytuację stresową.

Odstraszanie i grożenie

Innym powodem dla którego psy mocno ujadają na dźwięk dzwonka jest próba odstraszenia. Jeśli to nie pierwszy raz, kiedy pies słyszy dzwonek, to już z pewnością przyzwyczaił się do następstw po usłyszeniu dzwonka. Z tego względu szczekanie ma za zadanie odstraszyć potencjalnych agresorów czy nieproszonych gości.

Ostrzeganie

Szczekanie psa to też bardzo często sposób na zwrócenie uwagi swojego właściciela na ten dźwięk. Pies nie rozumie tego, że my doskonale słyszymy tego typu dźwięk. Dlatego szczekanie ma zwrócić naszą uwagę na tego typu dźwięk.

Radość

Bardzo często to jednak najzwyklejsza radość sprawia, że psy szczekają na dźwięk dzwonka. Jeśli piesek został sam w domu, to bardzo często może właśnie szczekać z uwagi na to, że już za drzwiami wyczuwa swojego właściciela.

Na czym polega odwrażliwianie psa?

Wypracowanie szybkiego i niemal bezproblemowego sposobu na oduczenie psa szczekania na dzwonek jest niemożliwe. No, chyba że zdecydujemy się na odłączenie dzwonka od prądu. Wtedy już w niecałą minutę pozbędziemy się problemu. Nie jest to jednak rozwiązanie dla większości z nas. Z tego względu należy przeprowadzić odwrażliwianie psa.

Jest to proces, który ma za zadanie zapoznać naszego czworonoga i przyzwyczaić go do dźwięku dzwonka. Odbywa się to etapami, aby w odpowiedni sposób przygotowywać pieska do kolejnych coraz to głośniejszych i bardziej inwazyjnych metod. Dzielenie metody na etapy pozwala też odpowiednio dostosować poziom dostosowania zwierzęcia do dźwięku i jeśli nauka odwrażliwiania psa od dźwięku dzwonka idzie wolniej, to w każdej chwili możemy dostosować naukę do naszego pupila.

W takiej sytuacji należy pamiętać o następujących krokach:

 • Nagraj dźwięk dzwonka, a następnie puszczaj go w telefonie zwiększając jego głośność
  Podawaj psu smakołyki za każdym razem kiedy zachowa ciszę. Jeśli podgłaśnianie dźwięku dzwonka wywoła szczekanie, to nie podawaj psu smakołyków i wróć do poprzedniego poziomu.
 • Puszczaj dźwięk dzwonka w tle podczas tresury
  Ćwiczenie najróżniejszych komend, gdy w tle (przy ustalonej wcześniej maksymalnej głośności bez ujadania psa) puszczony jest zapętlony dźwięk dzwonka to świetny sposób na przyzwyczajenie czworonoga do dźwięku. Pomaga to też skojarzyć dzwonek z czymś przyjemnym – nagrodą za dobrze wykonaną komendę.
 • Rozpocznij treningi z dzwonkiem
  Następnym krokiem w oduczaniu psa szczekania na dzwonek jest trening z dzwonkiem. Należy tutaj poprosić kogoś o pomoc. Ta osoba powinna zadzwonić dzwonkiem. W tym momencie należy nakazać psu wykonanie jednej z komend. Pamiętajmy jednak, że treningi z prawdziwym dzwonkiem powinny odbywać się wyłącznie wtedy, kiedy osiągniemy maksymalną głośność puszczanego dźwięku w telefonie.
  Pamiętajmy, że nagradzanie psa smakołykami, gdy ten szczeka, może tylko wzmocnić jego zachowanie. A to doprowadzi do sytuacji, w której zamiast zmniejszyć intensywność szczekania, pupil zacznie jeszcze bardziej ujadać.

Sprawdź jak nauczyć psa obrony posesji.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak oduczyć psa szczekania na dzwonek
Average rating:  
 0 reviews