Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy? Sprawdź jak wygląda nauka i co należy zrobić!

Wyprowadzanie psa, który co chwile stara się wybrać własny kierunek spaceru, może być nieprzyjemnym doświadczeniem. Bardzo często musimy siłować się z pupilem, co w przypadku dużych psów jest niezwykle frustrujące i wymagające. Nie powinno zatem nas dziwić, że chodzenie na smyczy to sztuka, której warto poświęcić nieco czasu.

Zanim jednak odpowiemy na pytanie jak oduczyć psa ciągnięcia na spacerze, warto dowiedzieć się co nieco o tym zachowaniu, spróbować znaleźć co odpowiada za nieposłuszeństwo i dopiero kiedy pozbędziemy się problematycznych kwestii behawioralnych, przejść do treningów i poradników, które powiedzą nam jak nauczyć psa chodzić na smyczy.

Co może powodować to, że pies ciągnie smycz?

Istnieje kilka podstawowych powodów, na jakie musimy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o nieposłuszeństwo psa na spacerze. Oprócz tak oczywistych kwestii jak brak wychowania i nienauczonego posłuszeństwa, psy bardzo często ciągną się na smyczy z następujących powodów:

  • Nieodpowiednie tempo spaceru

Jeśli z psem aktywnym chodzimy za wolno lub z psem kanapowym za szybko – pies będzie ciągnął się w celu zmiany tempa.

  • Za mało (lub za dużo) ruchu

Psy aktywne wymagają dłuższych spacerów, które dodatkowo pozwolą w nieskrępowany sposób biegać gdziekolwiek tylko zechcą. W przypadku małych psów dalekie spacery, które będą bardzo męczące, również mogą okazać się nieodpowiednie.

  •  Fascynacja światem

Jeśli wychodzimy z psem wyłącznie 3-4 razy dziennie, to może on mieć niewystarczający kontakt z otaczającym go środowiskiem. W ten sposób doprowadzimy do tego, że pies ciągnie na smyczy z uwagi na zainteresowanie pobliskimi drzewami, ławkami, czy całymi parkami.

  • Brak zżycia z właścicielem

Jeśli nasz piesek nie ma bliskiego kontaktu z nami bądź na spacer zabiera go duża ilość domowników, to może nie odczuwać takiego przywiązania i bardziej będzie zainteresowany światem zewnętrznym. Wszystko staje się ważniejsze niż opiekun – w tym inne zwierzęta i natura.

Bardzo często najważniejszym problemem związanym ze złym zachowaniem zwierzęcia na spacerze jest po prostu brak nauki chodzenia na smyczy. Jeśli nie zagwarantujemy pupilowi nawet podstaw, to zdecydowanie uprzykrzyć sobie życie w późniejszym okresie.

jak oduczyć psa ciągnięcia na spacerze

Zatem jak oduczyć psa ciągnięcia?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą nam ograniczyć ciągnięcie smyczy przez naszego czworonoga. Przede wszystkim istotne jest to, aby nie pozwolić psu na podejście tam, gdzie nas ciągnie. Dopiero w momencie, kiedy pies przestanie się ciągnąć i zacznie spokojnie dążyć w kierunku danego miejsca, pozwolić mu na zbliżenie się w obranym przez siebie kierunku. Musi się to oczywiście odbywać na luźnej smyczy lub przy naszej nodze.

Jeśli nie postawimy na swoim, to każdy kolejny raz, kiedy nasz pies zechce podejść do danego obiektu, będzie jeszcze bardziej go zachęcał do ciągnięcia, bo w ten sposób wyrabiamy złe nawyki. Taka behawiorystyka może okazać się zgubna w przypadku dużych psów.

Kolejny sposób jest bardzo podobny do pierwszego, lecz ten odnosi się od ogólnego zachowania na spaceru, a nie tylko podczas dążenia do konkretnego celu. Metoda ta nazywa się “na drzewo” i najprościej rzecz biorąc, w przypadku ciągnięcia się przez psa, należy stanąć w miejscu i czekać aż pies przestanie się ciągnąć.

Innym rozwiązaniem, które pomoże nam w nauce zwierzęcia, jest zmiana kierunku spaceru. Jeśli pies zacznie ciągnąć nas w lewo, to należy odwrócić się plecami do kierunku i iść w przeciwną stronę. W ten sposób będziemy mogli uniknąć sytuacji, w której to pies decyduje o tym gdzie pójdziemy.
Warto również mieć na uwadze, że bardzo często korzysta się z akcesoriów i gadżetów trenujących, które mają za zadanie jeszcze bardziej usprawnić chodzenie ze zwierzakiem po dworzu. Jednym z bezpieczniejszych opcji są tak zwane szelki easy-walk.

Musimy natomiast pamiętać, że nieważne jaki gadżet będziemy wykorzystywać, stosowanie akcesoriów nie jest rekomendowane dla osób, które nie konsultowali decyzji o nauce z profesjonalnym trenerem i behawiorystą zwierzęcym. Oprócz tego, należy unikać stosowania halterów. Kolczatki to natomiast bardzo zły pomysł i nie ma żadnego pozytywnego wpływu na zachowanie się psa podczas spaceru.

jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy

Co w przypadku, kiedy pies nie nosił smyczy przez swoje życie?

Jeśli postanowiliśmy od niedawna wyprowadzać psa na smyczy, to bardzo istotne jest najpierw przyzwyczajenie go do tego elementu. Z uwagi na to, że pies nie miał wcześniej styczności z takim narzędziem, może się on go obawiać. Pół dzikie zwierzęta bądź te ze schroniska z pewnością będą miały złe skojarzenia ze smyczami, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest początkowe przypinanie cienkich i lekkich linek. Jeśli do tego będziemy nagradzać psa smakołykami podczas zakładania smyczy, to będzie on pozytywnie kojarzył założenie smyczy.

Jeśli chodzi o szczeniaki, to cały proceder jest bardzo zbliżony i nie jest tak wymagający. Jest to spowodowane głównie faktem, że szczenięta bardziej ochoczo podążają za właścicielem. Pamiętajmy jednak, aby ten nie bawił się smyczą, nie gryzł jej ani też nie traktował wrogo.

Artykuły powiązane:

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy
Average rating:  
 0 reviews