Jak oduczyć psa gryzienia po nogach?

Dla każdego pieska gryzienie to jedna z najważniejszych czynności w ich życiu. Jest to naturalny mechanizm, który wykorzystują nie tylko do zapoznania się z otaczającym ich światem. Nie wszyscy wiedzą, ale podczas gryzienia u czworonogów wydzielane są endorfiny, a więc tak zwany hormon szczęścia. Nie ulega więc wątpliwości, że samo gryzienie jest bardzo ważne. Co jednak zrobić, jeśli szczeniak gryzie po nogach? Jak poradzić sobie z takim zachowaniem?

Jako osoba posiadająca spore doświadczenie w hodowli piesków, doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak problematyczne może być podgryzanie nóg i rąk przez szczeniaki. I choć z początku wydaje się to słodkie i niewinne, to z czasem może to przerodzić się w spory problem. Szczególnie, kiedy zaprosimy do domu znajomych i oni niekoniecznie muszą znać się na takim podgryzaniu czy w ogóle je tolerować.

Co więc zrobić, aby pozbyć się tej zagwozdki? Jak oduczyć psa gryzienia po nogach?

Zadanie to nie jest tak proste, jak mogłoby się pierwotnie wydawać. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że istnieje wiele różnych powodów, przez które szczeniak gryzie i warczy czy też podskubuje nam stopy. Dlatego najważniejsze na początku jest określenie powodu, dla którego dochodzi do takich sytuacji.

Jak oduczyć psa gryzienia po nogach

Obserwuj psa i znajdź powód, dla którego pies gryzie cię po nogach

Bardzo częstym powodem, dla którego pies gryzie po nogach i rękach wszystkich domowników, jest zwrócenie na siebie uwagi. Jak dobrze wiemy, młode psy, jak i te starsze, potrzebują atencji od swoich właścicieli. Jeśli im się nudzi bądź po prostu czują się samotne, będą robić wszystko, co w ich mocy, aby tylko zwrócić na siebie naszą uwagę. Nasze zainteresowanie pieskiem jest dla pupila bardzo ważne.

Innym powodem, dla którego pies gryzie nas po nogach jest fakt, że podczas wymiany zębów z mleczaków na stałych, nasz pupil będzie się starał pozbyć tego starego, niechcianego uzębienia. Wtedy gryzienie znacznie pomaga, bo może bardzo szybko doprowadzić do wyjścia ruszającego się zęba.
Nie mniej istotnym powodem gryzienia szczeniaka po nogach i rękach jest też stres lub emocje. Nie każdy o tym wie, ale gryzienie może szczeniaka uspokoić. Dlatego jeśli zwierzak nie potrafi kontrolować swoich emocji, to będzie gryzł wszystko, co popadnie. Począwszy od mebli, ciapków, koca, butów, a skończywszy na naszych skarpetach czy też nogach.

Skoro teraz wiesz dlaczego pies gryzie właściciela, czas przyjrzeć się sposobom na rozwiązanie tej zagwozdki

Jedną z najistotniejszych rzeczy podczas oduczania psa gryzienia po stopach, jest nie pozwalanie, aby do tego dochodziło podczas zabawy. Skoro podczas zabawy zezwalamy na chwytanie nas za ręki czy nogi, to nie powinno nas to dziwić, że później piesek robi to samo. Szczeniaki bardzo szybko mogą się takiego zachowania oduczyć poprzez natychmiastowe zaprzestanie dalszej zabawy i następnie ignorowanie pupila.

Oprócz tego, bardzo istotne w procesie oduczania psa gryzienia po nogach jest kontrolowanie siły gryzienia. Nie możemy przechodzić obojętnie podczas gryzienia nawet jeśli nas to nie boli. W ten sposób dajemy pieskowi znać, że ugryzł za mocno i nie powinien tak robić. Gdy czworonogi bawią się ze swoim rodzeństwem, to przy zbyt mocnym uchwyceniu szczeniaka przez drugiego matka wkroczy i rozdzieli maluchy. Podobnie powinniśmy zrobić w przypadku zbyt mocnego ugryzienia nas przez naszego futrzaka.

Jeszcze innym sposobem na oduczenie gryzienia psa jest jego czasowa izolacja. Psy energiczne, które od dłuższej chwili nie mogą się uspokoić i łapią w zęby co popadnie, powinny być, w ramach kary, izolowane. Mowa tutaj o zamknięciu w pokoju czy też na balkonie. Możemy także odsyłać psa w kąt i cierpliwie go tam zaprowadzać. Pamiętajmy natomiast, żeby nie zamykać zwierzaka w klatce czy nie wysyłać do kojca, bo miejsca te będą później kojarzone z karą.

Sprawdź też Jaki zapach odstrasza psy od sikania

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak oduczyć psa gryzienia po nogach - Poradnik
Average rating:  
 0 reviews