Jak oduczyć psa gryzienia kabli? Skuteczne sposoby

Bardzo często nasze pupile wykorzystują gryzienie do zasygnalizowania stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, a także swoich obaw czy po prostu znużenia. Gryzienie nie jest więc niczym strasznym czy nienaturalnym. Wręcz przeciwnie – to całkowicie normalne zachowanie, które nie powinno nam spędzać z powiek snu. Problem jednak pojawia się w przypadku, kiedy pies gryzie kable, ciapki, meble czy też inne przedmioty, których w żadnym razie gryźć nie powinien.

Co więc zrobić w takiej sytuacji? Czy istnieje jakaś sekretna technika, dzięki której dowiemy się jak oduczyć psa gryzienia kabli i innych przedmiotów i zrobimy to szybko? Najprostszym sposobem na rozwiązanie sytuacji jest po prostu wyposażenie naszego pupila w zamienniki, dzięki czemu kable czy też inne ważne dla właścicieli przedmioty nie będą obiektem zainteresowania pupila. Jakie jednak techniki powinny nam dokładnie pomóc?

W dzisiejszym artykule opowiemy przede wszystkim o najskuteczniejszych sposobach na poradzenie sobie z problemem gryzienia, ale nie tylko. Dodatkowo przedstawimy też najczęstsze błędy, jakie właściciele robią podczas oduczania psa gryzienia kabli.

Najpierw sprawdźmy powody, jakie doprowadzają psy do gryzienia niepożądanych rzeczy

Kable, kapcie, czy też meble lub inne elementy wyposażenia domu mogą stać się bardzo atrakcyjnym celem dla niejednego czworonoga. Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że piesek potrzebuje przedmiotów, które będzie mógł gryźć. Dla szczeniaków to świetny sposób na pozbycie się mleczaków, a dla psów starszych, aczkolwiek bardzo bojaźliwych, metoda na poradzenie sobie ze stresem.

Bardzo często gryzienie nie tylko przedmiotów, ale też i stóp lub rąk właściciela może oznaczać znużenie i próbę zwrócenia na siebie uwagi. I choć takie delikatne kąsanie w większości przypadków nie będzie przeszkadzać, to należy temperować psa, ustalić granicę siły, z jaką pies nas gryzie, a także zadbać o to, aby tego typu zachowania nie były nagminne. Bo przecież nie chcemy, aby w ten sposób nasz piesek bawił się z gośćmi.

Warto też zauważyć, że częste opuszczanie psa może sprawić, że nasz pupil będzie podgryzał przedmioty z wyjątkowo prostego powodu – będzie za nami tęsknił. Co ciekawe, istnieje też taka możliwość, że pies gryzie kable podczas zabawy. To najczęściej widziane jest u szczeniaków, które jeszcze nie znają “podziału” na ich zabawki i na przedmioty, którymi nie wolno się bawić.

jak oduczyć psa niszczenia rzeczy

Jak więc rozwiązać problem z gryzieniem kabli przez psa?

W takiej sytuacji warto pilnować psa i w momencie, kiedy zacznie gryźć przedmioty, których nie powinien, stanowczo mu tego zabronić i, co ważniejsze, zakończyć zabawę. Późniejsza obojętność i brak interakcji z psem bardzo często widziany jest przez pupila jako pewnego rodzaju kara za złe zachowanie.

Rzecz jasna to nie jedyny sposób na wyeliminowanie problemu gryzienia kabli przez psa czy też innych przedmiotów. Istotną rolę odegra też znalezienie naszemu zwierzakowi odpowiednich alternatyw. Gryzaki, szarpaki, małe maskotki czy też szereg innych akcesoriów dostępnych w sklepach weterynaryjnych czy w Internecie to najprostszy sposób na zajęcie czworonoga czymś innym niż niebezpiecznymi przewodami czy drogocennymi meblami.

Warto też odpowiednio doprecyzować czas, w którym nasz zwierzak ma największą aktywność i wtedy albo zabrać go na dłuższy spacer albo po prostu wykorzystać sytuację do tego, aby właśnie wtedy bawić się z czworonogiem i zadbać o to, aby te ogromne pokłady energii nieco wyładować i w późniejszym czasie, jak na przykład nas nie będzie w domu, pozwolić pupilowi odpocząć.

Istotnym sposobem na poradzenie sobie z najbardziej niesfornymi zwierzakami jest wyposażenie się w klatkę. I choć wydaje się to okrutne, to nie oznacza to, że wybrany przez nas model musi być surowy. Co więcej, należy kupić klatkę sporą, w której nasz zwierzak będzie w stanie bez problemu wstać, zmienić pozycję czy po prostu się rozprostować.

Nie wolno też zapomnieć o tym, że właściwie dobrana klatka powinna być wyściełana specjalnym kocem czy inną matą, dzięki czemu będzie to wygodne miejsce dla pupila. Rzecz jasna należy mieć też na uwadze fakt, że taka klatka powinna mieć na wyposażeniu miskę z wodą.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak oduczyć psa gryzienia kabli
Average rating:  
 0 reviews