Co mam zrobić, aby mój pies przestał szczekać?

Behawiorystyka zwierząt jest niezwykle skomplikowana i wielokrotnie pokazuje, że właściciele nie wiedzą w jaki sposób zachować się w wielu sytuacjach, aby nauczyć pupila pożądanych zachowań. Dlatego właśnie tak wielu z nas nie może poradzić sobie z tym, że pies szczeka w domu.

Aby natomiast dowiedzieć się jak oduczyć psa szczekania, musimy przede wszystkim dowiedzieć się więcej o szczekaniu oraz zrozumieć dlaczego pies zachowuje się w konkretny sposób i co sprawia, że pies szczeka na wszystko bądź przynajmniej tak nam się wydaje.

W tym poradniku skupimy się przede wszystkim na tym w jaki sposób oduczyć zwierzę tego niechcianego odruchu. Jeśli zatem chcesz wiedzieć co zrobić żeby pies nie szczekał, zapoznaj się z dzisiejszym artykułem.

Dlaczego psy szczekają?

Szczekanie bez powodu to dla wielu osób bardzo częste wyjaśnienie nieznośnej sytuacji, jaka panuje w domu. Niestety, w wielu przypadkach nie jest to prawda, a szczekanie to najzwyczajniej sygnalizowanie przez zwierzę ich emocji czy uczuć. Pamiętać należy o tym, że szczekanie to również sposób na komunikowanie się psa z nami czy z innymi zwierzętami. Dlatego musimy wiedzieć, że szczekanie spowodowane jest przez wiele różnych czynników, między innymi…

Samotność

Z uwagi na bycie zwierzętami stadnymi, psy nie znoszą gdy pozostawia się je same w domu. Bardzo często szczekają, a także wyją z tęsknoty. Wielu właścicieli jeszcze pogarsza tę sytuację, kiedy przed wyjściem z domu żegnają się z psem, co zwierzę interpretuje jako ostateczne pożegnanie.

Nuda

Brak zabawek, wielogodzinne samotności, a także zamknięcie w pomieszczeniu mogą powodować, że nasz zwierzak będzie szczekał z uwagi na nudę. Dlatego tak istotne jest, aby zagwarantować zwierzakowi odpowiednią ilość zabawek oraz dostarczyć mu odpowiednio dużo ruchu.

Zwrócenie uwagi

Kolejnym bardzo istotnym powodem, dla którego pies szczeka, to zwrócenie opiekuna uwagi na siebie. Jeśli nasz pies należy do rasy towarzyskich zwierząt, to możemy być pewni, że dłuższa rozłąka bądź brak zainteresowania się pupilem może doprowadzić do częstego szczekania w domu.

Niepokój i strach

Jeżeli psy wyczuwają niebezpieczeństwo, to bardzo często szczekają, szczególnie na obcych ludzi. W ten sposób dają nam do zrozumienia, że chcą nas chronić, a szczekanie na innych ma za zadanie odstraszyć potencjalnego agresora.

Dowiedz się jak oduczyć psa szczekania na dzwonek

Dzwonek pozbawia psów rutyny z uwagi na to, że jest on bardzo głośny i niespodziewany. Oprócz tego, psy łączą później dzwonek z nadejściem obcych osób, które mogą stanowić niebezpieczeństwo. Musimy zatem upewnić się, że pies będzie przyzwyczajony do dźwięku dzwonka. Dlatego bardzo dobrym sposobem jest przyszykowanie smakołyków i wykorzystanie dzwonka. Musi on jednak być nagrany i puszczony o wiele ciszej.

Gdy znajdziemy poziom głośności, w której pies nie szczeka, należy zapętlić dzwonek i puszczać go przez kilka minut, ćwicząc z psem komendy. Z czasem należy podgłaśniać dzwonek do momentu, w którym będzie on porównywalny do tego rzeczywistego.

co zrobić żeby pies nie szczekał

Jak oduczyć psa szczekania gdy ktoś puka?

Szczekanie na pukanie do drzwi można rozwiązać w bardzo podobny sposób, co w przypadku szczekania gdy ktoś zadzwoni dzwonkiem. Musimy zwierzę przyzwyczaić zarówno do dźwięku, jak i do tego, że pukanie oznacza nadejście obcych. Innym rozwiązaniem może być nauczenie zwierzęcia komendy “miejsce” bądź “cicho”.

Do tego pierwszego rozwiązania potrzebujemy smyczy i smakołyku. W przypadku gdy ktoś zapuka i nasz pies zacznie szczekać, należy zapiąć mu smycz i odprowadzić do kojca mówiąc komendę “miejsce”. Gdy już się uspokoi w kojcu, dajemy mu smakołyk.

Jak oduczyć psa szczekania gdy zostaje sam w domu?

Znużenie bądź przestraszenie to dwa najczęstsze czynniki, które wpływają na szczekanie psa gdy ten zostaje sam w domu. Kluczowe jest przyzwyczajenie psiaka do tego, że będzie on sam pozostawał w domu.

Warto także wziąć psa na spacer przed dłuższą nieobecnością. Gdy straci on nieco energii, będzie on mógł w spokoju wypoczywać i nie będzie on aż tak zajęty naszym brakiem. Oczywiście warto też wyposażyć zwierzę w zabawki, które również posłużą jako odwrócenie uwagi od naszej nieobecności.

Zobacz też jak nauczyć psa szczekać na obcych.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak oduczyć psa szczekania w domu
Average rating:  
 0 reviews