Czy chleb dla psa to dobry pomysł?

Czasem ciężko jest się oprzeć pokusie poczęstowania swojego pupila częścią jedzenia, które właśnie spożywamy. Jest to odruch całkowicie zrozumiały, wynikający z empatii oraz sympatii, jaką darzy się swojego psa. Pomijając to, że karmienie psa swoim jedzeniem nie jest dobrą metodą wychowawczą, to może ono doprowadzić do chorób, a w skrajnych przypadkach do łapania niebezpiecznej nadwagi przez psa.

W tym tekście skupimy się jednak jedynie na kwestii dotyczącej tego, czy pies może jeść chleb. W dobie szerokiego dostępu do informacji, nie jest żadną tajemnicą, że zwierzęta podobnie jak ludzie powinni spożywać zbilansowane posiłki.

Zacznijmy od tego, czy w ogóle pies lubi chleb?

To zależy od indywidualnych preferencji czteronoga. Są psy, które w żaden sposób nie będą się interesowały żadnego rodzaju pieczywem czy ciastem. Natomiast niektóre łasuchowate zwierzęta będą starały się za wszelką cenę dostać kawałek upragnionego chlebowego smakołyku. Wynika to z tego, że są one po prostu pazerne, a także lubią w pewien sposób utożsamiać się z właścicielem, jedząc to co on.

To fakt, że niektóre chleby czy bułki, zawierają mnóstwo wartościowych składników, które mogłyby pozytywnie wpływać na psa. Niestety tego typu produkty, mogą zalegać w psim układzie trawiennym bardzo długo, narażając go jednocześnie na różne choroby. A czy pies może jeść suchy chleb? Bez względu na formę, w jakiej znajduje się pieczywo, które miałoby być podane psu, lepiej unikać tego elementu diety.

Oczywiście, nic złego nie się nie stanie, jeśli psu przydarzy się incydentalne zjedzenie kawałka pieczywa, ważne jest to, aby pożywienie to nie zagościło u psiaka w diecie na stałe.

Domowe jedzenie dla psa – czyli czym bez obaw poczęstować psa?

Choć podstawowym pożywieniem dla psa, powinny być produkty mięsne, stanowiące około 40% jego diety, to istnieją także inne produkty, którymi może żywić się nasz pupil.

Warto jednak przytoczyć, w jaki sposób powinna wyglądać prawidłowa, zapewniająca najważniejsze mikroelementy i witaminy dieta naszego czworonoga. 40 % procent to białko, 10% węglowodany a 50% warzywa.

W diecie psa nie może zabraknąć bowiem wapnia, kwasów tłuszczowych i zdrowych tłuszczów. Pies może żywić się takimi warzywami jak: marchew, słodkie ziemniaki, fasolka szparagowa czy groszek cukrowy. Warzywa te, są bardzo często wykorzystywane przez producentów psich karm. Co ciekawe, psia dieta może być wzbogacana co jakiś czas w takie owoce jak: jagody, tryskawki oraz arbuz (który nie może mieć pestek).

czy pies może jeść suchy chleb

Jak karmić psa domowym jedzeniem, aby było to dla niego bezpieczne?

Zależy to od wielu czynników. Istnieje mnóstwo ras psów, które charakteryzują się przede wszystkim osiąganą wielkością przez psa, a więc różną wagą, charakterem, usposobieniem itd. Jeżeli pies należy do aktywnych, można pozwolić mu na spożycie nieco większych ilości pożywienia.

Ciężko w tym miejscu wskazać pewnego rodzaju „wzór”, który byłby złotym środkiem dla każdego zwierzaka. Jest to kwestia mocno indywidualna, która powinna być skonsultowana ze specjalistą – weterynarzem. Żywienie psów to bardzo odpowiedzialna dziedzina, związana z wychowywaniem zwierzaka.

W takim razie, co może jeść pies?

Mnogość karm dostępnych na rynku z pewnością będzie odpowiadać nawet najbardziej wymagającym psim opiekunom. Karmy w dzisiejszych czasach są dostosowane do różnych psów, więc po spędzeniu kilku chwil w Internecie, można znaleźć optymalne rozwiązanie dla swojego psa.

Uzupełnienie diety pieska, której głównym składnikiem jest dobrze dobrana karma, w domowe jedzenie nie jest złym pomysłem. Powinien jednak zostać zachowany zdrowy umiar w częstowaniu psa różnymi smakołykami. Przestrzegane także muszą być podstawowe zasady związane z zagadnieniem, jaki jest karmienie psa.

Częste dokarmianie psa resztkami ze stołu, może doprowadzić do nabrania przez niego niekorzystnej wagi, z którą potem psu będzie ciężko sobie poradzić. Dodatkowa waga może doprowadzić do wielu schorzeń oraz przedwczesnej śmierci, dlatego żywieniowy aspekt jest tak ważny.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Czy pies może jeść chleb
Average rating:  
 0 reviews