Odstraszacz kotów – Opinie oraz Ranking

Odstraszacz kotów ranking najciekawszych propozycji - sprawdź co producenci przygotowali dla nas na rok Problemy z niechcianymi gośćmi na działce mogą być z pewnością bardzo duże. Zniszczone uprawy, a także oznaczone moczem ściany czy meble. Nie możemy też...

Kaganiec dla psa – Opinie oraz Ranking

Jaki kaganiec dla psa materiałowy wybrać? Zestawienie najciekawszych propozycji na rok Wbrew pozorom zakup kagańca dla naszego czworonoga nie musi być podyktowany jego agresywną naturą. Bardzo często duże psy, nawet jeśli są łagodne, noszą kagańce z wielu innych...

Basen dla psa – Opinie oraz Ranking

Basen dla psów - czym się charakteryzuje i jak wybrać? Ranking na rok Upalne dni to jeden z większych wrogów zwierząt. Z uwagi na ich stałocieplność oraz bardzo często duże upierzenie, nie radzą sobie dobrze w gorące dni. Wiele osób zastanawia się jak zrobić basen...

Przewożenie psa w samochodzie – Poradnik

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?Z pozoru rzecz łatwa i oczywista - umieszczasz psa w aucie i jedziesz. Jeżeli należysz do grupy osób, które w taki sposób przewożą pupila, to czas zmienić podejście do sprawy z różnych względów. Głównie liczą się przepisy...

Obcinanie pazurów u psa – Poradnik

Jak obcinać psu pazury?Psy raczej nie przepadają za zabiegami pielęgnacyjnymi. Niektóre lubią czesanie, ale na widok cążek do pazurów uciekają w popłochu pod kanapę i nie wychodzą z ukrycia, dopóki nie wyczują ulubionego przysmaku. Obcinanie pazurów u psa stanowi...

Dlaczego pies zjada kupe? Koprofagia u psów

Miłośnicy psów dobrze wiedzą, jak dużo radości daje opieka nad pupilem. Te czworonogi są niesamowicie wdzięcznymi zwierzętami, które potrafią poprawić humor i okazać miłość. Niestety bywają sytuacje, kiedy nie rozumiesz swojego futrzastego przyjaciela czy wręcz wzbudza on w tobie obrzydzenie. Jeżeli zadajesz sobie pytanie: dlaczego mój pies je odchody? – ten artykuł jest dla ciebie.

Ta nieestetyczna przypadłość profesjonalnie nazywana jest koprofagią. Istnieje kilka przyczyn tego, że twój pies zjada odchody. Niektóre z nich wynikają ze zdrowego instynktu i nie powinny wzbudzać niepokoju, inne są zaliczane do patologii behawioralnych, tj. zaburzeń zachowania.

Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że zwierzęta podchodzą do kwestii jedzenia zupełnie inaczej niż ludzie. Kierują nimi odruchy, na które nie mają wpływu – pupil nie robi ci na złość, dlatego same krzyki niewiele pomogą. Musisz ustalić przyczynę tego, czemu pies je kupy.

Suki, które mają małe, zjadają odchody, ponieważ dbają o porządek. Psy nie używają przyrządów do sprzątania, dlatego radzą sobie w inny sposób. To jest zupełnie normalne i kończy się wraz z zaprzestaniem karmienia szczeniąt mlekiem. Aby młoda matka przestała to robić, usuwaj regularnie zanieczyszczenia.

Brzydki nawyk może towarzyszyć psom, które spędziły pewną część swojego życia w schronisku lub na wolności i musiały walczyć o przetrwanie. Jadły skąpo i nie dostarczały organizmowi niezbędnych składników mineralnych oraz witamin. Nieodpowiednia dieta zniszczyła florę bakteryjną jelit, którą psy instynktownie uzupełniały odchodami innych zwierząt. W takim wypadku poradź się weterynarza. Dobierze on specjalne suplementy ze zdrowymi bakteriami.

Gdy pies je odchody, zastanów się, czy nie był on leczony w ostatnim czasie antybiotykami – mechanizm jest identyczny, jak wyżej. Zwierzę ma osłabione jelita i poszukuje metod na wzmocnienie. W tym wypadku również umów wizytę u psiego lekarza.

Niebezpieczne przyczyny jedzenia odchodów

Warto obserwować pupila i sprawdzić, czy jedzeniu odchodów nie towarzyszą inne niepokojące objawy. Niestety może to świadczyć o toczącym się procesie chorobowym w ciele zwierzaka. Pamiętaj także, że nawet jeśli pies zjada kupy z przyczyn naturalnych, o których wspomnieliśmy wyżej, istnieje szansa, że nabawi się chorób, pasożytów lub zatrucia.

Dowiedz się, czy karma, którą podajesz pupilowi, dostarcza wszystkich niezbędnych składników. Wszelkie niedobory prowadzą do osłabienia organizmu. Zwierzę broni się przed tym i stara się uzupełnić braki, stąd dziwaczna dieta. Pies może jeść wtedy nie tylko odchody, ale również inne niebezpieczne rzeczy znalezione podczas spacerów.

Każdy, kto ma kota i psa pod jednym dachem, wie że ten drugi lubi odchody tego pierwszego. Dlaczego psy jedzą kupy kotów? Bo mogą być chore! Podczas chorób układu pokarmowego, zwierzę potrzebuje więcej białka pochodzącego z mięsa. Koty są mięsożerne i wydalają spore ilości niestrawionego mięsa. Aby pies przestał zjadać wątpliwej jakości przysmaki, zabierz go do weterynarza.

Pasożyty, takie jak np. tasiemiec, żyjący w przewodzie pokarmowym, żywi się tym samym, co twój pupil. Oznacza to, że pobiera minerały niezbędne psu! Prowadzi to do niedożywienia i sytuacja z jedzeniem odchodów jest jasna – zwierzę szuka ratunku i stara się zaspokoić głód. Koniecznie pamiętaj o regularnym odrobaczaniu, a w tej sytuacji zgłoś się do specjalisty, który dokładnie przebada psa.

Co robić, gdy pies je odchody?

Zacznijmy od tego, czego nie robić. Przede wszystkim nie krzycz, nie karz i pod żadnym pozorem nie ograniczaj jedzenia. Niektórzy właściciele w ramach kary nie podają porcji karmy, co jedynie nasila problem.

Przyjrzyj się pupilowi oraz składowi jego pożywienia. Nigdy nie zaszkodzi konsultacja u weterynarza, czasami jest wręcz niezbędna. Dobry lekarz zleci niezbędne badania i postawi trafną diagnozę, co za tym idzie, szybko wyleczy psa.

Jeśli jednak twój zwierzak nadal zjada odchody, będąc zdrowym, może świadczyć to o przyzwyczajeniu z czasów schroniska lub wolności. Wtedy najlepiej zgłosić się do behawiorysty, czyli specjalisty od psich zachowań. Wskaże ci on najlepsze metody pracy albo sam rozpocznie terapię z twoim psem.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Dlaczego pies je odchody
Average rating:  
 0 reviews