Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie naszego psa. Jeśli postaramy się o to, by jego żywienie było zgodne z jego potrzebami, przez wiele lat może on być wolny od problemów zdrowotnych i pozostawać w świetnej formie. Zastanówmy się, jak zdrowo karmić naszego czworonoga. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Co powinien jeść pies?

Psy to zwierzęta, które w kwestii żywienia są całkowicie zdane na swojego opiekuna. Opieka nad nimi to ogromna odpowiedzialność – to właśnie na nas spoczywa obowiązek dowiedzenia się, co może jeść pies, a czego powinien unikać. Psia dieta powinna być nie tylko dostosowana do jego układu pokarmowego – należy zadbać także o to, by nie brakowało w niej białka, węglowodanów czy witamin, dzięki którym pupil będzie mógł prawidłowo się rozwijać.

Pierwszym elementem, który powinna zawierać w sobie psia dieta, jest mięso. Stosunkowo krótki przewód pokarmowy jest doskonale dostosowany do trawienia białka i tłuszczy pochodzenia zwierzęcego – to właśnie dlatego mięso powinno być podstawą jego diety. W jadłospisie psa warto zawrzeć także węglowodany, które zapewnią mu energię, warzywa, dzięki którym przyjmie on odpowiednie minerały i witaminy, a także tłuszcze – przykładowo uzupełniając jego posiłki olejami z zawartością kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, dzięki którym jego sierść będzie zdrowa i błyszcząca.

Jak właściwie dobrać karmę dla psa?

Chcąc zadbać o żywienie naszego pupila, powinniśmy dokładnie zwracać uwagę na produkty, które podajemy mu do spożycia. Wielu ekspertów sugeruje, że najbezpieczniejszym i najzdrowszym sposobem żywienia psa jest samodzielne przygotowywanie karmy, dzięki czemu możemy odpowiednio dobrać składniki, które powinien przyjmować psiak. Karmę gotowaną w domu możemy także poporcjować i zamrozić – produkty tego rodzaju z dostawą do domu oferuje obecnie coraz więcej firm.

Jeśli jednak nie mamy czasu na to, by samodzielnie gotować pożywienie dla psiaka czy też dbać o to, by kolejne porcje były rozmrożone na czas, jesteśmy zdani na gotową – suchą bądź mokrą – karmę. Warto wybierać spośród produktów o możliwie najprostszym składzie, zawierającym w sobie jak najwięcej mięsa. Polecamy unikać karm o składzie bogatym w niektóre zboża, soję czy sztuczne barwniki i konserwanty. Poszczególne rodzaje gotowych karm dopasowuje się do wieku czy indywidualnych potrzeb psa. Przykładowo, karma dla psa bez zbóż to produkt doskonały dla zwierząt o nietolerancji wypełniaczy.

Karmienie psów – pozostałe wskazówki

Ilość jedzenia, którą powinien przyjmować dziennie pies, jest uzależniona od jego wielkości, rasy i wieku. Tego rodzaju kwestie warto skonsultować ze specjalistą, który doradzi nam, ile posiłków dziennie i w jakich ilościach powinien przyjmować nasz pupil. Specjalista z pewnością pomoże nam także w doborze odpowiedniej karmy – na jego pomoc powinniśmy liczyć szczególnie w przypadku, gdy nasz podopieczny ma problemy ze zdrowiem.

Należy pamiętać także o tym, by zapewniać psu stały dostęp do wody, którą powinniśmy regularnie wymieniać. Dbanie o właściwe żywienie psa może zaoszczędzić mu problemów zdrowotnych zarówno teraz, jak i w przyszłości – nierzadko niezbilansowana dieta jest przyczyną różnych dolegliwości, które uprzykrzają psiakom życie. Jeśli zadbamy o dietę naszego pupila, będzie on pełny energii i szczęśliwy każdego dnia, a my zaoszczędzimy na częstych wizytach u weterynarza.

Artykuł Sponsorowany