Przyjęło się, że zwierzaki po zabiegu kastracji oraz sterylizacji zaczynają tyć, w związku z czym wymagają zmiany karmy na „specjalną”. Czy rzeczywiście tak jest? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dotychczas potwierdzono, że pozbawienie zwierzaków możliwości rozrodczych zmienia gospodarkę hormonalną ich organizmów. Jednym z efektów są zaburzenia metabolizmu glukozy, co może wiązać się ze zwiększonym gromadzeniem tłuszczu, a tym samym tworzyć ryzyko wystąpienia u zwierzaka otyłości. Warto zatem, na wszelki wypadek, zmienić jego dotychczasowe żywienie. Wyjaśniamy, jak karmić psa po sterylizacji, by uniknąć ewentualnego tycia.

Karma dla psa po sterylizacji – czym się różni?

Przyjmuje się, że zapotrzebowanie energetyczne psów po sterylizacji lub kastracji zmniejsza się o około 20-30 procent. Jednocześnie w dalszym ciągu trzeba dostarczać zwierzakowi takiej samej ilości pozostałych składników odżywczych, w tym witamin oraz białka. W związku z tym ograniczenie dotychczasowych porcji pokarmu nie będzie prawidłowym rozwiązaniem.

Zamiast tego najlepiej jest wybierać specjalną karmę dla psa po sterylizacji, która ma niższą kaloryczność. Charakteryzuje się obniżeniem zawartości tłuszczy przy jednoczesnym zwiększeniu dobrze przyswajalnego białka. Szeroką ofertę zarówno suchego, jak i mokrego pokarmu przystosowanego do potrzeb sterylizowanych psów i suk prezentuje sklep zoologiczny Max&Mrau: https://www.maxandmrau.pl/pl/menu/karma-dla-psa-sterylizowanego-19580.

Jak karmić psa po sterylizacji?

Przygotowując się do nowego trybu żywienia psa po zabiegu, warto pamiętać, że zmiana karmy nie powinna być gwałtowna. Nagłe odstawienie dotychczasowego pokarmu i podanie nowego może sprawić, że zwierzak dostanie długotrwałej biegunki lub przeciwnie, zaparcia. Dotyczy to wszystkich karm, nie tylko tych przeznaczonych dla psów po kastracji – wrażliwe żołądki zwierząt potrzebują czasu, by przystosować się do zmiany.

Dlatego najlepszym wyborem będzie mieszanie karmy dla psów sterylizowanych i kastrowanych z tą podawaną przed zabiegiem. Na samym początku powinna dominować „stara” karma, a z czasem zmieniaj proporcje na rzecz tej „nowej” – cały proces będzie trwać około półtora tygodnia. Ma to związek nie tylko z troską o psie trawienie, ale również możliwość odrzucenia przez pupila specjalistycznej karmy. Jako że zawiera mniej tłuszczu, to jest też mniej aromatyczna (tłuszcz jest bardzo dobrym nośnikiem smaku i zapachu), więc poprzedni pokarm może wydawać się zwierzakowi bardziej atrakcyjny.

Jakie porcje dawać psu po sterylizacji?

Wielkość porcji uzależnia wiele czynników, przede wszystkim rozmiar zwierzaka. Ilość karmy należy zatem dobierać indywidualnie, kierując się wskazaniami na opakowaniu lub puszce. Producent wskazuje zawsze sugerowaną gramaturę, jaką w ciągu dnia powinien spożyć piesek, by czuł się najedzony i przede wszystkim przyjął odpowiednią ilość składników odżywczych.

Warto podzielić zalecaną dzienną dawkę karmy na 3 porcje, psy i suki po zabiegu sterylizacji mają bowiem często zwiększony apetyt. Dzięki temu unikniesz przekarmienia zwierzaka „na słodkie oczy”, zachowując jego zdrowie, w tym odpowiednią sylwetkę.

Artykuł Sponsorowany