Odstraszacz kotów – Opinie oraz Ranking

Odstraszacz kotów ranking najciekawszych propozycji - sprawdź co producenci przygotowali dla nas na rok Problemy z niechcianymi gośćmi na działce mogą być z pewnością bardzo duże. Zniszczone uprawy, a także oznaczone moczem ściany czy meble. Nie możemy też...

Kaganiec dla psa – Opinie oraz Ranking

Jaki kaganiec dla psa materiałowy wybrać? Zestawienie najciekawszych propozycji na rok Wbrew pozorom zakup kagańca dla naszego czworonoga nie musi być podyktowany jego agresywną naturą. Bardzo często duże psy, nawet jeśli są łagodne, noszą kagańce z wielu innych...

Basen dla psa – Opinie oraz Ranking

Basen dla psów - czym się charakteryzuje i jak wybrać? Ranking na rok Upalne dni to jeden z większych wrogów zwierząt. Z uwagi na ich stałocieplność oraz bardzo często duże upierzenie, nie radzą sobie dobrze w gorące dni. Wiele osób zastanawia się jak zrobić basen...

Przewożenie psa w samochodzie – Poradnik

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?Z pozoru rzecz łatwa i oczywista - umieszczasz psa w aucie i jedziesz. Jeżeli należysz do grupy osób, które w taki sposób przewożą pupila, to czas zmienić podejście do sprawy z różnych względów. Głównie liczą się przepisy...

Obcinanie pazurów u psa – Poradnik

Jak obcinać psu pazury?Psy raczej nie przepadają za zabiegami pielęgnacyjnymi. Niektóre lubią czesanie, ale na widok cążek do pazurów uciekają w popłochu pod kanapę i nie wychodzą z ukrycia, dopóki nie wyczują ulubionego przysmaku. Obcinanie pazurów u psa stanowi...

Szczekanie naszych pupilów nie należy do najprzyjemniejszych dźwięków dla naszego ucha. Zbyt głośne i częste ujadanie bardzo często nas irytuje, a czasami nawet wyprowadza z równowagi. Warto jednak pamiętać, iż jest to nieodłączna część życia psiaków, która pozwala im na komunikowanie się między sobą oraz sygnalizowanie ich najważniejszych potrzeb. Posiadając psa podświadomie liczymy także na to, iż będzie nas on ostrzegał przed obcymi poruszającymi się po naszej posesji lub w jej okolicy.

Dlatego też karanie naszego zwierzaka za wydawanie głosu nigdy nie powinno mieć miejsca, tym bardziej, że czasami zależy nam na jego szczekaniu. W poniższym poradniku postaramy się przedstawić szereg niezbędnych informacji dotyczących przyczyn oraz sposobów nauczenia psa szczekania na obcych.

Dlaczego pies szczeka na obcych

Zanim jednak zaczniemy, należy dowiedzieć się dlaczego pies szczeka na obcych. Czasami nawet nie zastanawiamy się, dlaczego nasz pupil obszczekuje obcych. Jednak ta wiedza może nam uświadomić co czuje w takim momencie nasze zwierzę. Przede wszystkim dzieje się tak dlatego, iż psy potrafią być bardzo nieufne w stosunku do nieznajomych im osób. Wyczuwają w nich potencjalne zagrożenie i próbują odstraszyć.

Dodatkowo, wiele czworonogów manifestuje w ten sposób swój własny strach. Bardzo często widzi się jak te najmniejsze psy ujadają najgłośniej. Jest to właśnie ich reakcja na bodziec strachu, jakim bez wątpienia będzie osoba nieznajoma bądź inny, szczególnie o wiele większy, pies.

Oczywiście miejmy na uwadze, że jest to też najprostszy sposób dla psa, aby wyrazić inne swoje emocje, w tym szczęście. Możemy także zauważyć, że psy pozostająca przez wiele godzin w domu starają się wyrazić szczekaniem swoją frustrację.

Szczeniaki a psy dorosłe – jak nauczyć psa nieufności do obcych?

Bardzo dużym problemem dla wielu właścicieli gospodarstw domowych jest zakup zwierzęcia bardzo młodego, które nie szczeka i zamiast uciekać, lgnie do obcych i się z nimi bawi.

Niektórzy starają się takie zachowanie wykorzenić, co jest bardzo złym sposobem na naukę psa nieufności do obcych. W ten sposób możemy sprawić, że po dorośnięciu zwierzę będzie nad wyraz agresywne i nieufne nawet w stosunku do domowników.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że szczeniaki są ciekawe świata i w okresie młodości nie wszystkie chcą szczekać bo, po prostu, nie potrafią. Dotyczy to oczywiście tych najmłodszych, do miesiąca życia. Poza tym, sprowadzenie szczeniaka do nowego miejsca, z dala od matki i z dala od rodzeństwa, wymaga od zwierzęcia przyzwyczajenia się do nowego środowiska. W jaki jednak sposób upewnić się, że nauczymy psa szczekania?

Instrukcja krok po kroku jak nauczyć psa szczekać?

W wielu przypadkach nie będziemy musieli zanadto się wysilać, aby nauczyć psa tej „sztuczki”. Bardzo często szczekanie przychodzi psu automatycznie, lecz jeśli chcemy, aby oszczekiwał obcych, będziemy musieli nieco bardziej popracować.

Ulubionej przekąski

Sprawa jest bardzo prosta w przypadku szczeniąt do 3 miesiąca życia. W tym przedziale wiekowym usposobienie psa nie jest jeszcze wykształcone, a doświadczenia z innymi ludźmi bądź zwierzętami nie wpłynęły na psychikę. Jeśli uczymy psa nieufności, to należy stosować się do tych zasad:

  1. Wyprowadzaj psa na zewnątrz i zaznajamiaj go z otoczeniem.
  2. Każda napotkana obca osoba powinna w delikatny sposób karcić zwierzę. W ten sposób nauczy się, że jedynie pan i członkowie rodziny mu nic nie zrobią.
  3. Należy uważać, aby karcenie nie było zbyt gwałtowane i mocne, aby nie wyrobić poczucia strachu u psa.

Jeżeli nie musimy się martwić o nieufność, to w celu nauczenia psa szczekania, należy:

  1. Zapoznać psa z komendą „głos” bądź „daj głos” – należy stosować konkretną komendę, aby psa nie wprowadzać w błąd.
  2. Za każdym razem kiedy szczeknie samowolnie, podać smakołyk. W ten sposób zrozumie, że otrzymuje przekąski jak da głos.
  3. Podczas zabaw, należy powtarzać komendę „głos” bądź „daj głos” i za każdym razem gdy szczeknie, podawać smakołyk.

Należy odnotować, że nauczenie komendy szczekania na obcych agresywnym tonem jest niezwykle trudne i wymaga to kontaktu z profesjonalistą. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nasz pies nie stanie się agresywny i nie będzie niebezpieczny nawet dla domowników.

Teraz już wiesz dlaczego twój pies nie szczeka na obcych i jak to zmienić!

W dzisiejszym poradniku postaraliśmy się przygotować bardzo dokładny opis, dzięki któremu zrozumiecie w jaki sposób najlepiej nauczyć psa szczekania na komendę. Oczywiście, jest to także najlepszy sposób, aby upewnić się, że nasz pupil będzie bronił posesji i nie wpuści nikogo nieznajomego do domu.

Od teraz wiecie już co zrobić żeby pies szczekał na obcych oraz kiedy tak naprawdę szczenię powinno inaczej reagować na nieznajome osoby. Pamiętajmy natomiast, że profesjonalna tresura psów będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku ras, które bardzo ciężko tresować niewprawionym i niedoświadczonym osobom.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak nauczyć psa szczekać na obcych
Average rating:  
 0 reviews