Gdzie umiejscowić nowoczesne legowisko dla psa i jakie wybrać?

Wygodne legowisko to jeden z podstawowych elementów wyprawki dla psa, obok misek, obroży, smyczy i zabawek. Podobnie jak ludzie, psy również potrzebują komfortu w trakcie odpoczynku, a także miejsca, w którym będą czuły się bezpiecznie podczas snu. Nowoczesne legowiska projektowane są w taki sposób, aby zapewniać naszym czworonożnym przyjaciołom maksymalną wygodę. Jak wybrać odpowiednie oraz w którym miejscu je położyć?

Gdzie umiejscowić legowisko dla psa?

Jeśli wybierzesz niewłaściwe miejsce, które nie będzie odpowiadało czworonogowi, nawet najwygodniejsze posłanie dla psa na wiele się nie zda, gdyż nie będzie chciał w z niego korzystać. Gdzie legowisko dla psa sprawdzi się najlepiej?

Wybierając miejsce, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Dzięki temu, nawet w niewielkim mieszkaniu twój psiak będzie mógł wypoczywać komfortowo. Co ma wpływ na wybór optymalnego położenia posłania dla psa?

Układ mieszkania

To podstawowe kryterium, od którego zależy komfort twojego zwierzaka w trakcie odpoczynku. Psy mają znacznie płytszy sen niż ludzie, są bardziej czujne i mają dużo bardziej wyczulony słuch. Dlatego też każdy najmniejszy hałas będzie najprawdopodobniej wybudzał twojego przyjaciela ze snu. Rozważając, w której części mieszkania lub domu ulokować psie łóżko, warto unikać korytarzy i innych ciągów komunikacyjnych. W miejscach, w których co chwilę przechodzi ktoś z domowników, dobiegają do nich hałasy z zewnątrz i pies nieustannie słyszy kroki obcych osób na klatce, nie będzie mógł się dobrze wyspać.

Oświetlenie

Główne źródło światła w pomieszczeniu nie powinno znajdować się bezpośrednio nad legowiskiem zwierzaka czy tuż obok. Podobnie jak lampka biurkowa czy podłogowa skierowana wprost na zwierzaka jest niewskazana. Również pomieszczenia oświetlane przez większość dnia nie sprawdzą się na miejsce na legowisko, ponieważ skutecznie utrudniają psu zapadnięcie w głęboki sen.

Hałas

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu w bloku lub kamienicy, najlepiej wybrać miejsce na legowisko w pomieszczeniu znajdującym się od strony podwórka, a nie od ulicy, zwłaszcza jeśli jest wyjątkowo ruchliwa. Hałas generowany przez przejeżdżające z dużą prędkością auta, dźwięki klaksonu, ostrego hamowania czy syreny alarmowe – podobnie jak ciebie, twojego psiaka także mogą drażnić i wybudzać ze snu. Również salon, w którym często jest włączony telewizor lub króluje głośna muzyka, może nie być najlepszym miejscem dla komfortowego wypoczynku. Jeśli nie masz dużego wyboru w kwestii pomieszczeń, warto zadbać przynajmniej o to, by legowisko było umiejscowione jak najdalej od telewizora, głośników i innych sprzętów emitujących dźwięki. Jak już zostało wspomniane, psy mają wielokrotnie bardziej wyczulony słuch niż człowiek. Psie ucho jest w stanie wyłapywać dźwięki od 16 do 50mHz, a więc o częstotliwości lub tonacji zupełnie niesłyszalnej dla ucha ludzkiego. To co dla ciebie może być stosunkowo ciche, dla twojego psa okaże się silnym bodźcem.

Jakie legowisko dla psa? Wskazówki

W kwestii rozmiaru trzeba oczywiście sugerować się tym, jak duży jest pies. Standardowe legowisko dla psa mierzy 100/75 cm, jednak istnieją również większe modele. Legowisko dla małego czworonoga może mieć nawet poniżej 50 cm długości, szczególnie w przypadku gdy wybierasz model dla ras miniaturowych.

Podczas zakupu legowiska warto zwrócić uwagę również na materiał z jakiego zostało wykonane. Bardzo ważne jest to, aby był on wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Psiaki mogą drapać i gryźć posłanie, zwłaszcza szczenięta – dobrej jakości materiał powinien temu podołać bez większego uszczerbku. Ponadto, musi być on wodoodporny.

Wypełnienie również ma znaczenie. Najlepiej wybrać model wypełniony silikonowymi kulkami. Są one odporne na wilgoć, dzięki czemu legowisko nie przesiąknie nieprzyjemnym zapachem, a do tego gwarantują komfort, gdyż dopasowują się do aktualnej pozycji zwierzaka leżącego na posłaniu. Wypełnione nimi psie łóżka są miękkie i elastyczne. Jednocześnie, legowisko nie powinno nadmiernie się odkształcać, co w dłuższej perspektywie może wpłynąć negatywnie na komfort jego użytkowania.

Dobrze dobranym i umiejscowionym legowiskiem uszczęśliwisz swojego psiaka! Duży przekrój modeli znajdziesz na https://www.empik.com/dom-i-ogrod/pies/budy-i-legowiska-dla-psow,39610105,s.

Czytaj również: Przyczepka rowerowa dla psa do 10 kg, klatka dla psa do domu

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Gdzie umiejscowić legowisko dla psa i jakie wybrać
Average rating:  
 0 reviews