Owczarki niemieckie to psy, które cechują się wyjątkową inteligencją. Jest to rasa wyjątkowo odważna, posłuszna i energiczna. Owczarki mocno przywiązują się do opiekunów, z którymi chętnie spędzają czas na aktywnościach na świeżym powietrzu. Pies tej rasy to znakomity kompan do towarzystwa oraz terapii, gdyż wyróżnia się dużą cierpliwością wobec dzieci. Ze względu na aktywny tryb życia, karma dla owczarka niemieckiego powinna być bogatym źródeł energii. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Karma dla owczarka niemieckiego, czyli karma dla dużego psa

Waga dorosłego owczarka niemieckiego wynosi od 30 do 40 kg. Suczki są nieco lżejsze. Drobniejsze z nich ważą około 25 kg, masywniejsze – do 32-35 kg. Sylwetka owczarków niemieckich jest mocna i harmonijna, a umaszczenie sierści jasnoszare, szare, żółte lub płowe. Pies tej rasy do prawidłowego odżywienia całego organizmu, zachowania zdrowych kości i stawów oraz lśniącej sierści potrzebuje odpowiedniej karmy dla dorosłych psów dużych ras.

Karma dla owczarka niemieckiego powinna być bogatym źródłem białka, węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczów. Karma sucha i mokra dla tej rasy powinna cechować się również wysoką gęstością energetyczną – już jej niewielka ilość powinna dostarczać sporo kalorii. Dzięki temu owczarek niemiecki przyzwyczai się, że sucha karma w pełni zaspokoi jego głód. Pupil uniknie przejadania się, które może doprowadzić do nadwagi i związanych z nią problemów zdrowotnych.

Karma dla psów dorosłych powinna być podawana pupilowi w ilościach wskazanych przez producenta karmy lub zaleconych przez weterynarza. Każda dobra karma posiada tabele, w których wskazano, jakich składników odżywczych dostarcza. Owczarek niemiecki może potrzebować więcej pożywienia, gdy jest wyjątkowo aktywny, lub mniej w okresie rzadszych spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Jaka karma jest natomiast odpowiednia dla suczek w okresie laktacji lub psów cierpiących na różne schorzenia? Dla pupili ze specjalnymi potrzebami i różnymi obciążeniami zdrowotnymi przeznaczone są karmy weterynaryjne o składzie przystosowanym np. do potrzeb psów z chorobami układu moczowego lub stawów. 

Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego

Żywienie owczarka niemieckiego powinno być przystosowane do jego wieku. Dotyczy to przede wszystkim szczeniąt, które nie powinny otrzymywać takich samych posiłków jak psy dorosłe. Szczenięta potrzebują więcej białka do budowy mocnych mięśni oraz wapnia, który wzmacnia kości i zęby. Prawidłowe odżywienie szczeniaka jest gwarancją jego zdrowia i znakomitego samopoczucia. Po podaniu karmy wysokoenergetycznej młody pies ma energię do wesołych zabaw w ogrodzie i parku. Dodatkowo składniki odżywcze wystarczają, by młody organizm zdrowo się rozwijał bez ryzyka wystąpienia niedoborów witamin i minerałów.

Czym karmić owczarka niemieckiego w pierwszym roku życia? Na początek pupil powinien otrzymywać posiłki typu junior. Mokra karma i suche przekąski z tej grupy posiadają konsystencję dostosowaną do umiejętości jedzenia pieska. Szczeniak otrzymuje jedzenie o wysokim stopniu rozdrobnienia oraz pełne wartościowych substancji odżywczych. Dzięki temu w diecie owczarka niemieckiego niczego nie brakuje – szczeniak każdego dnia otrzymuje dokładnie taką karmę, jaka jest niezbędna do jego prawidłowego rozwoju. Dodatkowo właściciele czworonogów mogą zadbać o uzupełnienie codziennych posiłków o przysmaki, które pomagają szczeniętom w nauce gryzienia i przeżuwania karmy o twardszej konsystencji i mniejszym stopniu rozdrobnienia.