Jak oduczyć psa gryzienia smyczy?

Gryzienie przez zwierzaka smyczy to zachowanie, które wbrew pozorom dotyczy wielu pupilów i niejeden właściciel się z tym zmaga. I choć niektórzy uznają, że gryzienie czy też przeciąganie smyczy przez psa bardzo małego jest słodkie, to już zabawa i tego typu zachowanie nie będzie miłe w przypadku psa rasy dużej. Wtedy szansa, na zrobienie krzywdy swojemu właścicielowi rośnie dosyć wysoko. Co więc powinniśmy zrobić, aby uniknąć takiego zachowania? Jak oduczyć psa gryzienia?

Dobra wiadomość jest taka, że w prawie każdym przypadku istnieje możliwość oduczenia pieska takiego zachowania. Nie musimy więc martwić się o to, że już cały czas będziemy martwić się o to, że pies gryzie smycz. Musimy jednak pamiętać, że tego typu działanie może mieć różnorodne źródło. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego pies gryzie smycz, bo dopiero wtedy uda nam się rozwiązać ten problem.

Zatem co powoduje, że pies ciągnie smycz i ją gryzie?

Powodów, przez które pies sprawia nam problemy na spacerze może być całkiem sporo. Należy więc zwrócić uwagę na niewerbalne znaki, jakie nasz pies nam przekazuje i sprawdzić dokładnego zachowanie.

Zabawa

Ta najprostsza i często najłatwiejsza do „oduczenia” kwestia ciągnięcia smyczy przez psa to, po prostu, zabawa. Wiele psów uwielbia zabawy w przeciąganie. Złapanie zębami smyczy, a następnie ciągnięcie ją sprawia niezwykle dużo frajdy dla takiego zwierzaka. A jeszcze bardziej nasz zwierzak się ucieszy, jeśli i my zaczniemy ciągnąć zabawkę i uwikłamy się w pewnego rodzaju zapasy.

Aby jednak mieć gwarancję, że pies rzeczywiście ciągnie smycz ze względu na chęć zabawy, powinieneś zwrócić uwagę na mowę ciała pupila. Czy czworonóg macha przy tym ogonem? Czy wykonuje energiczne ruchy i stara się wyrwać Ci smycz? A może ma „radosne” oczy i często przygotowuje się do ataku na smycz, aby ją złapać? Jeśli tak, to najprawdopodobniej piesek traktuje smycz jako zabawkę.

Agresja, przemoc

Kolejnym, już nieco mniej radosnym powodem, dla którego psy atakują swoją smycz jest agresja czy też przemoc. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o agresję w stosunku do właściciela czy innych psów. Jeśli nasz pies jest wrogo nastawiony do innych ludzi lub po prostu nie radzi sobie ze swoimi emocjami, to będzie starał się przekierować tą złość na jakąś rzecz. I zazwyczaj najprostszym przedmiotem do ukierunkowania tych emocji jest smycz.
Zachowanie psa reaktywnego jest także znacząco różniące się od zwierzaka traktującego smycz jako zabawkę. Przede wszystkim takie zwierzę ma napięte ciało i twarde spojrzenie. Co więcej, szarpanina jest niezwykle gwałtowna i pies, nawet ten mniejszy, wkłada w nią ogromną siłę.

Frustracja i inne trudne zachowania

Jeśli dopiero rozpoczynamy spacery z psem na smyczy, to bez wątpienia nasz pupil może uznać smycz jako znak zniewolenia i problemów. Jeśli więc smycz uniemożliwia zwierzęciu swobodne poruszanie się, to bez wątpienia przedmiot ten uznany zostanie za wroga numer jeden i tak go piesek będzie traktować.

Warto więc obserwować zachowanie psa. Wyraźne poirytowanie czy też spięta postura może wskazywać na to, że psu nie podoba się ciągłe blokowanie, ciągnięcie, a także zmiana kierunku spaceru i nie pozwalanie na spotkanie z innym pieskiem czy też ich zabawę.

Zwracanie na siebie uwagi

Niektóre psy bywają bardziej atencyjne od innych. A to zawsze oznacza, że zwierzak będzie zachowywał się w konkretny sposób. Ciągnięcie za smycz to jednak jeden z wielu różnych sposobów na zainteresowanie psa naszą osobą. Dobrym przykładem może tutaj być łapanie pyskiem za rękę, szczypanie po kostkach, piszczenie, szczekanie, czy też skakanie na nas. Jeśli do tego dochodzi ciągnięcie smyczy na spacerze, to mamy oczywisty powód niegrzecznego zachowania pieska.

Tego typu poszukiwanie atencji oznacza, że nasz pies się nudzi i potrzebuje nieco większej dawki zabawy każdego dnia. Warto więc zwracać większą uwagę na zachowanie psa i jeśli ten jest grzeczny, to powinniśmy nagradzać psiaka miłym, a czasami po prostu smakołykiem.

Jak oduczyć psa gryzienia smyczy - poradnik

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia i ciągnięcia smyczy? Sprawdź te porady!

Każde źródło złego zachowania wymaga od nas nieco innego podejścia. Przecież jeśli pies boi się smyczy, to karcenie zwierzęcia za jej pomocą czy też grożenie smyczą bądź wykorzystywanie jej w innych złych celach nie pomoże. A nawet zaszkodzi i sprawi, że jeszcze bardziej pogłębimy problem naszego zwierzaka.

Warto więc pamiętać, że jeśli chcemy wiedzieć jak oduczyć psa gryzienia smyczy, to powinniśmy stosować się do porad zgodnie z naturą problemu. Tylko wtedy nauka psa chodzenia na smyczy bez jej gryzienia czy też ciągnięcia będzie miała największy sens.

Jeśli pies chce się bawić, znajdź alternatywę!

Traktowanie smyczy jak szarpaka to bez wątpienia jeden z najczęstszych powodów dla których nasze psiaki walczą z nami na spacerze. Chcą się po prostu bawić i sam fakt, że smycz wisi im nad głowami, a więc w pewnym stopniu je prowokuje do reakcji. Jeśli dodatkowo pies zacznie smycz ciągnąć i w tym samym momencie my także zaczniemy ciągnąć, to piesek otrzyma sygnał, że zabawę czas zacząć.

Należy więc pamiętać, aby wyposażyć się w szarpak i rozpocząć próby oduczenia psa trzymania za smycz. Zaczniemy to poprzez naukę komendy “puść” kiedy będzie się czworonóg chciał bawić z nami swoim szarpakiem. Jeśli zagwarantujemy pieskowi sporo ruchu i zabawy, a przy tym często zaczniemy się nim bawić szarpakiem, to próby ciągnięcia czy gryzienia smyczy będą niezwykle rzadkie. Z czasem znikną one całkowicie.

Psu reaktywnemu trzeba pomóc

Jeśli walczymy z osobowością naszego psa i z jego zachowaniem, to bardzo ważne jest znalezienie problemu, który te niechciane emocje wyzwala. Mowa tutaj o strachu, agresji i przemocy. Rzecz jasna niektóre psy będą wymagać pomocy specjalisty i pomocy behawiorysty.

Aczkolwiek w niektórych przypadkach wystarczy tylko zagwarantowanie psu relaksującego spaceru podczas którego zamiast smyczy będzie mieć na spacerze szarpak, piłkę na sznurku czy też inne rzeczy do gryzienia. Pozwoli to przekierować napięcie i niepożądane emocje w bezpieczny dla nas i zwierzęcia sposób.

Na frustrację najlepsza będzie swoboda

Nie mam tutaj na myśli puszczania psa ze smyczy i bieganie za nim przez następne parę godzin aż pies się zmęczy czy zdecyduje wrócić do domu. Jest to niebezpieczne dla nas, dla innych, ale też i dla naszego czworonoga. O wiele lepszym rozwiązaniem jest po prostu wydłużenie nieco spacerów poprzez pozwolenie psiakowi na wąchanie krzaczków, które go interesują czy też zejście z trasy, którą obecnie obraliśmy.

Rzecz jasna do wszystkiego trzeba podejść z odpowiednim nastawieniem i kompromisem. Przecież nie możemy pozwalać psu na wszystko, co mu się żywnie podoba. Niezwykle ważna będzie więc prawidłowa reakcja na ciągnięcie zwierzęcia w stronę odpadów, które mógłby włożyć do pyska, czy też ciągnięcie do innych zwierząt.

Dla psa szukającego uwagi, zadbajmy o zainteresowanie!

Jest to bardzo prosta rzecz, bo przecież wystarczy tylko nieco zwiększyć czas, jaki poświęcamy zwierzakowi każdemu dnia, a problem z gryzieniem smyczy zniknie samoczynnie. Jest to, rzecz jasna, bardzo uproszczone stwierdzenie i sama zwiększona atencji nie daje gwarancji, że problem zniknie. Jeśli jednak będziemy odpowiednio nagradzać psa za dobre zachowanie i poświęcimy mu czasu na zabawę, to niewątpliwie ułatwimy sobie późniejsze zadanie.

Co więcej, podczas ciągnięcia i podgryzania smyczy na spacerze najlepiej będzie nieco zluzować smycz i zignorować psa. W ten sposób zorientuje się, że jego zagrania nie działają i zamiast zwracać na siebie uwagę, to otrzymuje wprost przeciwny rezultat od zamierzonego.

Teraz wiesz co powoduje gryzienie smyczy przez psa i jak oduczyć tego zachowania!

Gryzienie smyczy to problem, który z pewnością możemy rozwiązać. W bardzo wielu przypadkach nie wymaga on specjalisty behawioralnego, który pomoże nam znaleźć źródło problemu. Aczkolwiek odpowiednie zidentyfikowanie powodu, przez który pies gryzie i ciągnie smycz będzie kluczowe dla późniejszego wychowania. Poza tym, w ten sposób możemy rozpocząć starania i spróbować szereg poradników, które pokazują nam jak nauczyć psa chodzenia na smyczy.

Jeśli jednak nie uda nam się znaleźć powodu takiego zachowania czworonoga, to nawet najlepsze porady i wskazówki, dzięki którym dowiemy się jak nauczyć szczeniaka chodzenia na smyczy, nie będą wystarczające, jeśli po prostu nasz pies będzie traktował smycz jako zabawkę, przedmiot do wyładowania stresu czy po prostu jako rzecz, dzięki której zwróci na nas swoją uwagę.

Sprawdź też jaki preparat odstraszający psy od sikania wybrać

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak oduczyć psa gryzienia smyczy - Poradnik
Average rating:  
 0 reviews