Jak oduczyć psa gryzienia po stopach? Sprawdź te metody i oducz swojego czworonoga niepożądanych zachowań!
Nierzadko zdarza się, że szczeniak czy też i nieco starsze psy łapią nas za nogi czy też ręce. I choć z początku może się to wydawać słodkie, to jednak z czasem tego typu zachowanie rodzi sporo problemów. Szczególnie, jeśli piesek nie przestaje, a z czasem jego chwyt staje się silniejszy i takie akcje odbywają się też w stosunku do gości, a nie tylko domowników. Jak więc oduczyć psa gryzienia po stopach czy po rękach? Co powinniśmy zrobić, aby ukrócić to zachowanie i skutecznie zmienić postępowanie zwierzaka?
Znalezienie rozwiązania, które pomoże w przypadku każdego czworonoga nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim musimy pamiętać, że każdy pies jest inny. Pochodzi z innego środowiska, wychowywał się w innych warunkach, a dodatkowo pieski mają też swój charakterek. Warto więc dowiedzieć się najpierw co może stać za takim zachowaniem, aby łatwiej było wybrać najlepszą metodę nauki.
W dzisiejszym artykule omówimy więc najistotniejsze sposoby w walce z tego typu zachowaniem u naszego pieska. Warto tutaj zauważyć, że w celu uzyskania jak najlepszych wyników, bardzo istotne jest przyjrzenie się różnorodnym metodom dostępnym w behawioralnym świecie psich trenerów.
Zanim rozpoczniemy, zidentyfikujmy źródło takiego zachowania
Gdy pies jest młody, to jego ogromne wręcz pokłady energii mogą dać się we znaki nawet bardziej wysportowanym i aktywnym fizycznie osobom. Co więcej, chęć ciągłych zabaw a także zaczepianie może sprawić, że niezainteresowany swoim szczeniakiem właściciel zostanie wciągnięty w szaleńcze zabawy.
Jednakże, gryzienie stóp czy rąk to nie zawsze objaw nudy czy chęci zabawy. Bardzo często w ten sposób pies chce zwrócić na siebie uwagę ze względu na to, że czuje się samotny. Ponadto, częste „podgryzanie” związane jest też z wypadaniem mleczaków i pojawianiem się uzębienia stałego. Nie mniej jednak możliwe jest też gryzienie rąk z uwagi na frustrację psiaka czy też przez strach – czy to przed opuszczeniem czy po prostu przez hałasy, jakie dobiegają z otoczenia.
Zobacz też jak oduczyć psa gryzienia kabli.
Aplikuj metody zgodne ze źródłem problemu
Istnieje wiele różnych sposobów na rozwiązanie problem gryzienia. Jednakże, jest to przede wszystkim zależne od tego czy piesek gryzie z uwagi na nudę, samotność, strach, frustrację, czy po prostu z uwagi na przemiany biologiczne, jakie obecnie doświadcza.
Gryzienie po stopach ze względu na zabawę
Jeśli nasz psiak zazwyczaj łapie nas za stopy czy ręce podczas zabawy, to znaczy, że wcześniej daliśmy mu do tego przyzwolenie. Wystarczy wrócić pamięcią do poprzednich tygodni czy miesięcy i zastanowić się czy przez nasze lenistwo bądź ze względu na niewystarczającą ilość czasu nie bawiliśmy się z psem w zapasy za pomocą rąk czy nóg lub po prostu nie kiwaliśmy palcami u stóp w jego stronę. Jeśli tak, to automatycznie aktywizowaliśmy zwierzę i zachęcaliśmy go do zabawy – właśnie naszymi stopami.
W takich sytuacjach zalecamy wyposażyć się w specjalne szarpaki i inne zabawki, dzięki którym piesek zamiast łapać nogi, będzie starał się wykorzystać nowe przedmioty do zabawy. Oczywiście pamiętajmy, że szarpaki wymagają naszego zaangażowania, bo przecież przeciąganie zabawki nie może odbywać się samodzielnie.
Gryzienie po stopach przez psa ze względu na samotność
Zwrócenie naszej uwagi na czworonoga to bardzo często powód, dla którego pieski gryzą nas po stopach czy nawet skaczą do nas i próbują chwycić nasze ręce. Jest to przede wszystkim sposób na zwrócenie zainteresowania właściciela w kierunku zwierzęcia. Aby jednak rozwiązać ten problem, nie musimy wydawać pieniędzy na zabawki czy martwić się o specjalistyczne tresury czy zajęcia behawioralne.
Bardzo często wystarczy w takiej sytuacji odwrócić się od psa plecami. Poza tym, przestajemy z psem rozmawiać i czekamy aż się uspokoi. W ten sposób dajemu mu znać, że nie jesteśmy zainteresowani takim zachowaniem i pies naszą obojętność będzie odczytywać jako rodzaj kary czy też naszego niezadowolenia.
Pies gryzie po stopach ze strachu
Nierzadko zdarza się, że małe psy czy też te większe gryzą wszystko, co popadnie, z uwagi na obawy i strach. Jest to pewnego rodzaju mechanizm obronny. Jeśli nasz piesek nie rozumie co się dzieje – kiedy na przykład zostaje sam w domu na długi czas – lub po prostu boi się głośnych dźwięków spoza domu, to może on nas zaczepiać i chwytać. W takich sytuacjach jedynie spokój będzie odpowiednim rozwiązaniem i cichy, spokojny głos. Co więcej, nie możemy też podzielać zdenerwowania.
Artykuł powiązany: https://formapupila.pl/srodek-odstraszajacy-psy-od-sikania-opinie-ranking/
Submit your review | |