Spis Treści
W podróży zadbaj o najwyższy poziom bezpieczeństwa Twojego pupila – poznaj TOP transportery dla psów małych i dużych 2024
Podejmując się opieki nad czworonożnym pupilem, z pełnym zaangażowaniem i oddaniem przygotowujemy mu najlepsze możliwe warunki funkcjonowania, tworzymy azyl, w którym zawsze może odnaleźć spokój, kupujemy legowisko, miski, zabawki, szelki i smycze – a wszystko to wysoce ergonomiczne, funkcjonalne i estetyczne. Dbamy o każdy szczegół, mając nadzieję, że nie zapomnieliśmy o niczym. Często jednak okazuje się, że zapomnieliśmy i to nie o byle czym, ale o całkiem istotnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo przewożenia czworonoga.
Jeżeli nie dokonałeś dotąd wyboru akcesoriów do prawidłowego przewożenia psa samochodem, zarówno na krótsze, jak i dłuższe dystanse może warto teraz rozważyć dostępne opcje? Znalezienie odpowiedniej metody transportowania zwierzęcia – zgodnej z obowiązującymi przepisami, w pełni bezpiecznej i funkcjonalnej to odpowiedzialne zadanie i niezwykle ważna kwestia, w szczególności dlatego, że psy towarzyszą nam coraz częściej w podróżach małych i dużych. Przemieszczamy się wraz z nimi z punktu A do punktu B z obowiązku, nagłej konieczności lub potrzeby, ale i wyboru. Tam, gdzie my, tam też nasze psy.
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | Sprawdź Cenę |
---|---|---|---|---|
Transporter CADOCA L | 9.9 | Droga | ||
TRANSPORTER 04102 | 9.8 | Tania | ||
Transporter I068 | 9.5 | Droga | ||
Transporter AG644F | 9.4 | Tania |
Zadbaj o bezpieczeństwo psa podczas podróży – wybierz transporter dla psa, który będzie Wam dobrze służył
Rynek zoologiczny pęka w szwach, na półkach stoją najróżniejsze klatki, torby i transportery, wszystkie stworzone po to, by zapewnić czworonogom najwyższy stopień bezpieczeństwa. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, która torba transportowa dla psa sprawdzi się najlepiej w Waszej sytuacji, stworzyliśmy ranking najciekawszych produktów, powszechnie dostępnych w sklepach online, które gwarantują bezpieczeństwo i wyróżniają się na tle innych ofert użytecznością, jakością, estetyką wykonania oraz szeroko pojętą wygodą.
Krótka droga czy wielka wyprawa – torba transportowa dla psa do samochodu to kluczowa sprawa
Niezależnie od tego czy zabierasz psa za granicę, czy przejeżdżacie raptem kilka kilometrów do pobliskiej, zaufanej przychodni weterynaryjnej, jazda samochodem wymaga zapewnienia zwierzęciu bezpiecznych warunków. Sprawdź, co możesz zrobić, by podróż przebiegła bez niespodzianek, zapoznając się z wakacyjnym niezbędnikiem KnowHau właściciela psa.
Kompaktowa i wygodna torba transportowa dla psa, z łatwością składana i rozkładana, doskonale sprawdza się we wszystkich modelach pojazdów. Zaprojektowana tak, by zapewnić psu maksymalny dopływ świeżego powietrza i prawidłową wentylację, stwarza warunki niezbędne do utrzymania równowagi psychofizycznej podczas jazdy. To projekt, który z wielu powodów zasługuje na uwagę.
Oferowana torba transportowa ma kolor szary, dość przyjazny w utrzymaniu czystości, szczególnie gdy przewożony pies jest znacznie ubrudzony i zostawia plamy wszędzie tam, gdzie się pojawi. Wyściełane miękkim materiałem dno z łatwością można odpiąć (zapięcie na rzepy) i poddać czyszczeniu ręcznemu lub w pralce. Otwór wejściowy z góry zwiększa funkcjonalność torby i zapewnia większą kontrolę nad czworonogiem, szczególnie, gdy przewozisz na wpół wybudzonego psa np. po zabiegu weterynaryjnym do domu.
Mankamentem tej torby jest jednak brak zabezpieczenia zamków błyskawicznych, które zapobiegałoby samodzielnemu otwarciu wejścia przez psa, podczas intensywnego drapania np. w wyniku silnego stresu. Również cienki materiał ścian bocznych może ucierpieć podczas jazdy, gdy psu trudno zachować spokój.
Torba transportowa powinna posiadać wygodny system montażu w samochodzie, wybierając najlepszy produkt zwróć uwagę, czy aby na pewno posiada on wspomnianą opcję. Tu niestety jej zabrakło, choć mimo to jest to jedna z ciekawszych propozycji w niniejszym zestawieniu.
Zalety
- składana konstrukcja, umożliwiająca szybkie przygotowanie transportera do użytku
- siatkowe obramowania zapewniające prawidłową wentylację wnętrza
- aż trzy różne otwory wejściowe
- przestronne kieszenie do przechowywania psich drobiazgów
- podłoże z funkcjonalnej tkaniny, łatwej w utrzymaniu higieny
- płyta hydrofobowa na dnie torby
Wady
- zamki błyskawiczne w otworach wejściowych nie posiadają zabezpieczenia przed samodzielnym otwarciem przez psa (np. podczas drapania siatki)
- cienki materiał ścian bocznych, pod wpływem intensywnego drapania może ulec uszkodzeniu
- brak systemu łatwego mocowania do pasów samochodowych
Ergonomiczna torba, transporter, kojec czy klatka kennelowa – co wybrać dla psa, który nie czuje się pewnie w pojeździe?
Zachowanie psa w pojeździe, wynikające z wybuchowej mieszanki nieufności, ekscytacji, narastającego niepokoju i stresu może stanowić dla niego zwierzęcia bezpośrednie zagrożenie, dlatego zamknięcie czworonoga na czas podróży w przytulnym, wygodnym i funkcjonalnym transporterze stanowi jedno z lepszych rozwiązań. Przestrzeń transportera, znana jemu i tylko jemu, stanowi pewnego rodzaju mobilny azyl, który wówczas, gdy namnażają się bodźce stresogenne związane z podróżą, okazuje się zwierzęciu po prostu niezbędny.
Kolejna propozycja transportera – kojca cieszy się dużym powodzeniem wśród użytkowników ze względu na wygodę i łatwość użytkowania. Produkt ten posiada wygodne wejście oraz trzy duże okienka, zapewniające prawidłową wentylację, warstwę wodoodpornego materiału oraz funkcjonalne nóżki u podstawy. Pasek na ramię pozwala przenosić małego czworonoga w najwygodniejszy i najbardziej ergonomiczny sposób, jednocześnie zapewniając mu najwyższy stopień bezpieczeństwa.
Zalety
- materiał wodoodpornych
- składany do formy „na płasko”, idealnej do przechowywania
- solidna konstrukcja, zapewniająca bezpieczeństwo mniejszemu, jak i nieco większemu psu
- łatwy w zachowaniu czystości
- możliwość wygodnego przypięcia pasem bezpieczeństwa w pojeździe
Wady
- brak blokady samoczynnego rozpięcia zamka
- brak dodatkowej, piankowej wkładki we wnętrzu, zwiększającej komfort jazdy
- przeznaczony raczej dla mniejszych psów i niskiej masie ciała
Funkcja łatwego przypięcia pasami bezpieczeństwa zwiększa bezpieczeństwo czworonoga, przewożonego wewnątrz pojazdu – na przednim lub tylnym siedzeniu. Niestety brak blokady samoczynnego rozpięcia zamka stanowi wyraźny mankament, w szczególności, gdy Twój pies w wyniku narastającego niepokoju zaczyna silnie drapać ściany.
Brak piankowej wkładki na dnie zmniejsza komfort użytkowania przez czworonoga, dlatego szukając idealnego transportera zwróć uwagę, by była ona podstawowym elementem jego wyposażenia. Wkładanie kocyków, mat lub innych zamienników, niedostosowanych wielkością do przestrzeni kojca samochodowego zmniejsza bezpieczeństwo psa podczas jazdy.
Niniejszy produkt prezentuje się naprawdę dobrze, jednak pamiętaj, że z uwagi na rozmiar i konstrukcję nie nada się on raczej do transportu dużego czworonoga. Dla większego pupila poszukaj alternatywy, pośród innych TOP produktów rankingu 2024.
Torba transportowa dla małego psa – zadbaj o dobre samopoczucie czworonoga przed i w trakcie podróży
W wielu przypadkach podróż z psem, długa czy krótka, to wyzwanie – większość czworonogów nie najlepiej znosi jazdę samochodem i nie ma na to wpływu umiejscowienie w obrębie pojazdu. Zarówno podróżując na siedzeniu, jak i w bagażniku pies odczuwa niepokój, dezorientację, a często również silny stres.
Przyzwyczajenie psa do jazdy w transporterze to nie lada sztuka. Dlatego wybór torby przypominającej wyglądem budkę, miłej i przytulnej może okazać się pewnego rodzaju ułatwieniem w tym wymagającym procesie adaptacji. Im lepiej pies czuje się w przestrzeni transportera, tym chętniej będzie do niego wchodził. Prezentowany produkt posiada solidną konstrukcję, można go z łatwością złożyć i rozłożyć. Duże otwory z przodu, z tyłu oraz po bokach zapewniają zwierzęciu doskonałą wentylację, poprawiając jego samopoczucie w czasie podróży.
Zalety
- materiały bezpieczne dla zwierząt
- z zewnątrz warstwa wodoodporna
- wyjmowana wkładka w formie miękkiej poduszeczki
- doczepiany pasek do noszenia na ramieniu
- estetyczne wykonanie
Wady
- przeznaczony dla małych zwierząt
- brak systemu łatwego montażu w pojeździe
- niewielka przestrzeń do przechowywania psich drobiazgów
Wykonanie z tkanin bezpiecznych dla zwierząt stanowi niewątpliwie duży atut prezentowanego produktu. Zewnętrza warstwa wodoodporna zapewnia łatwość utrzymania w czystości, a miękka pianka wkładana do wnętrza torby transportowej zwiększa komfort podróży czworonoga, również na znacznie dłuższe dystanse. Estetyka wykonana, wybór materiałów oraz obszycia rączek i naramiennika sprawiają, że torba prezentuje się wręcz nienagannie.
Niestety jej rozmiar ogranicza możliwość przewozu większych czworonogów – to raczej propozycja dla piesków ras małych i miniaturowych. Trochę rozczarowuje wielkość przestrzeni przechowywania, w tak atrakcyjnym projekcie powinna jednak być ona nieco większa, a tym samym bardziej funkcjonalna. Dodatkową trudność sprawia montaż torby w samochodzie, brak systemu łatwego przypięcia wymaga znalezienia własnego sposobu na zamocowanie jej nieruchomo na czas jazdy – jeżeli przed wyjazdem zależy Ci na czasie, koniecznie weź to pod uwagę.
Torba transportowa dla psa na rower, do samochodu czy samolotu? Zanim dokonasz wyboru, określ rodzaj i cel podróży
Wybierając torbę transportową dla psa musisz uwzględnić jego indywidualne potrzeby i preferencje. Gdy Twój pies źle czuje się w małej przestrzeni, zdecyduj się na przestronny, ergonomiczny transporter w formie kojca, do montażu wewnątrz pojazdu lub w bagażniku. Jeśli jednak najlepiej czuje się on w małej, przytulnej, okalającej go przestrzeni, postaw raczej na niewielki transporter, przypominający wyglądem budkę, w której w każdej chwili może schronić się przed światem.
Prezentowana torba transportowa dla małego pupila, wykonana została z solidnego materiału, a wygodna i trwała rączka oraz regulowany pas na ramię zwiększa jej funkcjonalność i mobilność. Przeniesienie zwierzęcia z auta do domu lub przychodni będzie szybkie, bezproblemowe i wygodne. Po co stresować psa dodatkowym spacerem po nieznanym terenie, jeśli możemy zapewnić mu swobodę i poczucie bezpieczeństwa u naszego boku – dosłownie.
Zalety
- podwójny zamek błyskawiczny z boków transportera
- mocny materiał i solidna, składana konstrukcja
- niewielka waga produktu – jedynie 700 g
- wygodna rączka i pas naramienny o dużym stopniu regulacji
- optymalnie rozmieszczone punkty wentylacyjne
- materiał nie wchłania brudu, łatwy do utrzymania czystości
Wady
- brak miękkiej wkładki w formie poduszki, która dodatkowo zwiększyłaby komfort podróży
- niewielki rozmiar ogranicza możliwość przewożenia większych psów
- brak ergonomicznej powłoki zwiększającą wygodę noszenia na taśmowej rączce
– plastikowe elementy łączące pasem naramienny z torbą mogą ulec uszkodzeniu lub pęknięciu
Estetycznie wyglądająca wentylacja górna i boczna zapewnia psu świeże powietrze przez cały czas trwania podróży, zabezpieczając go przed stresowym niedotlenieniem. Składana konstrukcja pozwoli wygodnie przechowywać transporter w czasie, gdy nie będzie on przez Was używany. Niewielka waga sprawi, że przenoszenie psa za rączkę lub na ramieniu nie sprawi Ci najmniejszego problemu. Co więcej, materiał z którego wykonana została torba nie wchłania brudu, co ułatwia utrzymanie jej w czystości.
Niestety wewnętrzna wkładka w torbie nie jest specjalnie miękka, co podczas dłuższych podróży samochodem może zmniejszyć komfort użytkowania przez psa. Niewielki rozmiar ogranicza możliwość przewożenia większych czworonogów, a brak wzmocnienia i wygodnej powłoki na taśmowej rączce dodatkowo może utrudnić użytkowanie transportera. Jeżeli zależy Ci na wygodzie, zastanów się nad innymi propozycjami z niniejszego rankingu.
Transporter dla psa L |
Torba transportowa KOJEC |
Torba transportowa (I068) |
Transporter AG644F |
|
Rodzaj produktu |
Torba ręczna |
Torba ręczna i na ramię |
Torba ręczna i na ramię |
Torba ręczna i na ramię |
Konstrukcja |
wzmocniona i składana |
miękka, elastyczna, składana |
wzmocniona i składana |
miękka, elastyczna, składana |
Materiał |
tworzywa sztuczne |
tkanina i tworzywa sztuczne |
tworzywa sztuczne |
tworzywa sztuczne |
Waga torby |
dość ciężka |
lekka |
dość ciężka |
lekka |
Wentylacja |
duża |
duża |
duża |
duża |
Wodoodporność |
tak |
tak |
tak |
tak |
Dno torby |
miękka wkładka |
zwykłe podłoże (wyjmowane) |
miękka wkładka |
zwykłe podłoże (wyjmowane) |
Otwory wejściowe |
dwa |
dwa |
trzy |
dwa |
Zamknięcie |
zamek błyskawiczny |
zamek błyskawiczny |
zamek błyskawiczny |
zamek błyskawiczny |
Pasek na ramię |
w zestawie
|
w zestawie
|
w zestawie
|
w zestawie
|
Dodatkowe udogodnienia
|
przestronne kieszenie
|
brak
|
kieszeń boczna miękka wkładka w formie poduszki
|
brak
|
Rozmiar
|
duży
|
mały
|
średni
|
mały
|
Odpowiednie dla psa |
rasy średniej i dużej |
rasy małej i miniaturowej |
rasy średniej i dużej |
rasy małej i miniaturowej |
Bezpieczny w drodze. Torba transportowa zapewni Twojemu psu odpowiednie warunki podróży
Planujesz podróż z psem publicznym środkiem komunikacji – autobusem, pociągiem lub samolotem? Wówczas popularnie stosowana w samochodach mata z pasem nie sprawdzi się ani trochę. W takim przypadku musisz zapewnić psu odpowiednie warunki podróży, wybierając bezpieczny, wygodny i funkcjonalny transporter. Spośród wszystkich propozycji dostępnych na rynku, dużym powodzeniem cieszą się produkty, pozwalające na łatwe przeniesienie czworonoga z miejsca na miejsce, co zwiększa bezpieczeństwo czworonoga, ale i innych pasażerów w czasie trwania podróży. Aby zyskać pewność, jak przetransportować psa określonym środkiem komunikacji, zapoznaj się ze specjalistycznym artykułem, dostępnym tutaj.
Wybierając torbę transportową należy zwrócić uwagę na jej rozmiar, by odpowiadała rzeczywistym potrzebom psa. Większe i bardziej przestronne zapewnią mu wyższy komfort, w szczególności, gdy podróż trwa nieco dłużej. Wówczas torba możne z powodzeniem stać się nie tylko miejscem wypoczynku, ale również zabawy, pod włożeniu miski węchowej lub innego gadżetu aktywizującego, a nie wymagającego większej przestrzeni. Ważne, by transporter posiadał wygodne kieszenie do przechowywania psich drobiazgów, które warto mieć zawsze pod ręką, takich jak spray uspokajający z feromonami, krople uspokajające dla kota czy ulubione przysmaki. To wygodniejsze, niż poszukiwanie niezbędnych akcesoriów w czeluściach toreb podróżnych, zwłaszcza, gdy przestrzeń pojazdu ogranicza taką możliwość.
Transporter dla psa L
Torba transportowa KOJEC
Transporter nie tylko do samochodu – przyzwyczajenie psa do zamkniętej przestrzeni to podstawa
Torba transportowa zastępuje niekiedy legowisko, budkę wyjazdową, służy do wyciszenia czworonoga i treningu posłuszeństwa. Jej wykorzystanie nie ogranicza się tylko do transportu samochodowego, ale również podczas krótkich przejażdżek rowerowych. Dobrym rozwiązaniem jest wybór torby, która będzie na tyle wielofunkcyjna, że sprawdzi się w różnych sytuacjach.
Przyzwyczajenie psa do pobytu w ograniczonej, zamkniętej przestrzeni nie jest jednak łatwe, dlatego musisz pamiętać, by wybierając transporter uwzględnić fakt, w jakim miejscu najlepiej czuje się Twój pupil. Woli większą przestrzeń, zapewniającą swobodę ruchu czy też wycisza się jedynie w miejscu małym, przytulnym, wręcz okalającym go ze wszystkich stron? Mniejsze torby, z rączką i pasem naramiennym to doskonałe rozwiązanie dla małych czworonogów oraz dla nieco większych, które potrzebują „skrytki”. Pamiętaj jednak, że nie wolno przesadzać z rozmiarem – nie może być zbyt mały, bo podczas długich podróży stanie się dla psa więzieniem i obudzi niechęć do użytkowania.
Zadbaj o to, by transporter był lubiany zarówno w samochodzie, jak i w domu. Proces przyzwyczajania zacznij na tyle wcześnie, by wejście do niego w chwili wyjazdu było dla psa codziennością i nie budziło żadnych reakcji stresogennych. Sprawdź tutaj, jak najprościej nauczyć psa korzystania z transportera. To niewątpliwie ułatwi podróż, a i Tobie zapewni wewnętrzny spokój, na myśl o tym, że pies nie tylko jest bezpieczny, ale i czuje się komfortowo w warunkach, które mu stworzyłeś.
Podczas dłużącej się podróży najbardziej liczy się komfort
Podczas przewożenia psa samochodem często wykorzystuje się specjalne maty, mające za zadanie zabezpieczyć siedzenia przed brudem, sierścią oraz psa, przed niekontrolowanym ślizganiem się po obiciu foteli. Mata stanowi stabilne podłoże, a pasy bezpieczeństwa dedykowane zwierzęciu utrzymują go w jednym miejscu, niezależnie od sytuacji na drodze, chroniąc przed niebezpiecznymi urazami w wyniku gwałtownego hamowania lub zmiany kierunku jazdy. Jednakże planując dłuższą podróż, warto zapewnić psu większy komfort, wybierając transporter dopasowany rozmiarem, funkcjonalny i chroniący pupila, w razie niespodziewanych wydarzeń na drodze. Sprawdź, jakie rozwiązania polecają eksperci.
Pies zamknięty w torbie do przewożenia powinien mieć możliwość swobodnego wstania, wyprostowania się, obrócenia się, zmiany pozycji leżącej na siedzącą i odwrotnie. Ważne, by był on wykonany z wytrzymałych materiałów, a jednocześnie posiadał konstrukcję zapewniającą możliwość szybkiego złożenia i rozłożenia, w razie potrzeby. Duże otwory wentylacyjne zapewnią psu dostęp świeżego powietrza i przewiew wewnątrz torby – to ważne, w szczególności, gdy jazda samochodem naprawdę mocno stresuje Twojego pupila.
Ergonomiczna, grubsza poduszka zamiast standardowego dna bez piankowego wypełnienia, którą można z łatwością wyjąć i wyczyścić w razie potrzeby to dodatkowy atut, zwłaszcza, gdy pies cierpi na problemy kostno-stawowe i może leżeć wygodnie tylko na miękkim podłożu. Sprawdź, jak wybrać wygodny transporter dla pupila i zadbaj o najwyższy komfort podróży Twojego psa – dzięki temu i Tobie przebiegnie ona bezproblemowo.
Torba transportowa I068
Transporter AG644F
Mały pies musi czuć się bezpiecznie, dlatego wybór odpowiedniego transportera to szczególnie ważna kwestia
Wrażliwe czworonogi odczuwają wielki stres, gdy w ich otoczeniu zbyt wiele się zmienia i jest to niezależne od razy czy gabarytów psa. Duży czy mały, kudłaty czy całkiem łysy, na co dzień energiczny czy wręcz przeciwnie, wyobcowany i nieufny – w podróży Twój pies wyraźnie traci pewność siebie. Odpowiednio dopasowana do jego indywidualnych potrzeb torba transportowa zapewni mu spokój i stworzy wrażenie azylu, w którym zwierzę będzie mogło przeczekać nadmiar nieoczekiwanych bodźców związanych z podróżą.
Wybierając transporter, w szczególności dla delikatnego psa małej rasy musisz zadbać o wybór konstrukcji, która ochroni go podczas nieoczekiwanych wydarzeń na drodze. Drobna budowa, zwiększone ryzyko doznawania urazów, wynikające ze szczególnych cech somatycznych małego czworonoga oraz typowej dla malucha nadaktywności stanowi kolejny argument, dla którego wybrana torba musi być trwałą konstrukcją, będącą w stanie dostatecznie ochronić psa podczas jazdy. Porównując dostępne na rynku propozycje, na tę cechę produktów zwracaj szczególną uwagę. W końcu to o bezpieczeństwo Twojego ukochanego pupila tutaj chodzi.
Torba transportowa dla psa 2024
Wygoda, funkcjonalność, estetyka wykonania – torba transportowa może łączyć w sobie wszystkie te aspekty. W przeciwieństwie do innych dostępnych na rynku akcesoriów transportowych, torby należą zdecydowanie do tych najwygodniejszych, najlżejszych, a przez to najbardziej funkcjonalnych, niezależnie od gabarytów czworonoga, który w nich podróżuje. Materiał zewnętrzny i wkładka wewnętrzna powinny chronić psa przed wilgocią, zapewniać mu wygodę podczas długotrwałego leżenia oraz dobrą wentylację. Utrzymanie w czystości wkładki wewnętrznej oraz tkaniny, z której wykonana jest torba to ważny aspekt funkcjonalności produktu.
Niestety, we wszystkich propozycjach brakuje kółek, które ułatwiłyby transport cięższych czworonogów, bez konieczności zwiększania ilości bodźców stresogennych, przy wielokrotnym wprowadzaniu i wyprowadzaniu psa z transportera. Na szczęście odpowiednio zaprojektowana rączka, ergonomiczna, miękka i dodatkowo wzmocniona oraz regulowany, wygodny pasek naramienny może sprawić, że przeniesienie psa na krótkim dystansie przebiegnie bez większych trudności.
Ważne, by wybrana przez Ciebie torba była również odporna na uszkodzenia mechaniczne – pies podczas podróży potrafi ze stresu drapać i gryźć materiał, starając się wyswobodzić z zamknięcia. Uwzględnij to, podczas wyboru najlepszego transportera, na miarę Waszych potrzeb.
W niniejszym rankingu TOP transporterów liderem pod względem funkcjonalności, wygodny i estetyki wykonania jest torba transportowa (I068), która pozwala na wygodne ułożenie się psa na czas jazdy, przechowanie drobnych niezbędników w bocznej kieszeni oraz przeniesienie zwierzęcia na krótkie dystanse, bez konieczności wyprowadzania go z transportera. Możliwość wyjęcia psa górnym otworem dodatkowo przemawia za wyborem tego akcesorium. Prezentowany transporter odpowiada codziennym potrzebom zarówno zwierzęcia, jak i jego opiekuna, a jednocześnie spełnia wymagania, pojawiające się w obliczu szczególnych okoliczności, takich, jak choćby bezpieczny i w pełni kontrolowany transport psa do i z lecznicy.
Submit your review | |