Niezależnie od tego, czy za oknami świeci przyjemne wiosenne słońce, zbierają się deszczowe chmury czy śnieg chrzęści pod butami, psu spacer się należy – wie o tym każdy opiekun czworonoga. Wspólne wyjście wymaga jednak przygotowania, aby pies poza domem czuł się równie pewnie i komfortowo, co w zaciszu własnego legowiska. Zastanawiasz się, co zrobić, by zapewnić mu bezpieczeństwo, zadbać o dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne zwierzęcia, a jednocześnie uchronić go przed potencjalnymi zagrożeniami ? Przede wszystkim prowadź psa na smyczy.

Rozwiązanie pozornie tylko proste, ponieważ spacer na smyczy wiąże się zarówno z wyborem odpowiednich akcesoriów, jak i koniecznością opanowania właściwej techniki, by był on rzeczywiście przyjemnością zarówno dla psa, jak i właściciela.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Lekkie Szelki

9.8

Tanie


 

Trixie premium GUARD

9.6

Średnia


 

Szelki Nobby Mesh

9.3

Średnia


 

Szelki Dogcessories

9.3

Średnia


Szelki dla psów małych ras – tu ergonomia i wygoda liczy się podwójnie

Każdego czworonoga, również ras małych i miniaturowych, na smyczy należy prowadzić świadomie, a wybór właściwych dla niego akcesoriów, takich jak szelki zawsze powinien być uwarunkowany rzeczywistymi potrzebami psychofizycznymi psa. Odpowiednio dopasowane, ergonomiczne szelki zagwarantują mu wygodę i bezpieczeństwo, niezależnie od stopnia intensywności i długości spaceru.

Nadal masz wątpliwości, jakie szelki dla maltańczyka będą odpowiednie? Dowiedz się, co radzą specjaliści oraz zapoznaj się z poniższym poradnikiem, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Odpowiedni rozmiar, kształt i waga „piórkowa” szelek dla małego psa

Każdego dnia Twój pies potrzebuje określonej ilości bodźców wzbogacających, by móc czuć się zdrowo. Odpowiednia ilość zadań, gwarantujących zwiększoną higienę umysłu oraz dostateczny czas regularnej aktywności fizycznej pozwala zadbać o realizację jego naturalnych potrzeb i wolności, a tym samym zapewnić rzeczywisty dobrostan udomowionego czworonoga. Wspólne spacery, podczas których Twój pupil zyskuje możliwość względnej swobody podczas węszenia, poszukiwania i ganiania, Ty zaś nadal masz możliwość kontrolowania jego zachowań, pozwalają spełnić powyższe wymagania przy zachowaniu właściwych warunków bezpieczeństwa.

Odpowiednio dobrane, wygodne i lekkie szelki, wykonane z elastycznego materiału pozwalają psu zachować maksymalny zakres ruchów, bez uczucia uwierania i związanego z nim dyskomfortu. Podszyte nowoczesną tkaniną, jednocześnie trwałą i oddychającą zapewniają wygodę podczas intensywnej realizacji potrzeb zwierzęcia, wynikających z naturalnych instynktów oraz dostateczną wentylację, również podczas szczególnie ciepłych, letnich dni.

R

Zalety

 • lekki i oddychający materiał od strony klatki piersiowej
 • tkanina szybkoschnąca
 • płynna regulacja obwodu w odcinku piersiowym
 • elementy odblaskowe
Q

Wady

 • brak regulacji obwodu w odcinku szyjnym
 • twarde i sztywne taśmy wchodzące częściowo pod kończyny przednie
 • delikatna siatka narażona na wytarcia i uszkodzenia podczas intensywnej eksploatacji

Szelki zapinane na wytrzymałą klamrę od strony grzbietu, gwarantują większą funkcjonalność i wygodę podczas ich zakładania i zdejmowania. Intuicyjny i płynny system regulacji obwodu szelek w odcinku piersiowym, z dostępem od góry, umożliwia ich indywidualne dopasowanie do rozmiarów pupila – to rozwiązanie szczególnie istotne, gdy Twój pies nie do końca wpisuje się w normy rasowe. Zobacz TUTAJ jak założyć psu szelki.

Problem może jednak pojawić się, gdy czworonóg również w odcinku szyjnym wymaga dostosowania rozmiaru szelek – w przypadku tego produktu, takiej możliwości niestety zabrakło. Warto zwrócić uwagę również, że wykonanie głównej części akcesorium z delikatnej, cienkiej siatki może okazać się nie dość trwałe i wytrzymałe, w przypadku intensywnej eksploatacji, szczególnie w przypadku mocno ciągnących czworonogów.

Pełna swoboda ruchów podczas codziennych spacerów, czyli szelki dla maltańczyka GUARD Trixie Premium

Niezależnie od rasy, gabarytów i łagodnego usposobienia w domowym zaciszu, podczas spaceru nawet miniaturowy pies staje się wilkiem w przebraniu – pełnym energii, silnym i odważnym, szukającym możliwości realizacji naturalnych instynktów czworonogiem. Rozmiar w tym przypadku zwyczajnie traci na znaczeniu. Ważne, by wybór szelek odzwierciedlał rzeczywiste potrzeby pupila, a więc uwzględniał jego budowę anatomiczną, potrzeby behawioralne oraz temperament, którego rzeczywista siła przejawia się dopiero podczas wyjścia na dwór.

Szelki Trixie Premium, model GUARD, polecane przez trenerów behawioralnych oraz instruktorów pracy z psami stanowią przykład prostego i ergonomicznego zarazem rozwiązania, które swoją funkcjonalnością dopasowuje się do indywidualnego stylu życia psa. Sprawdź tutaj, jak sprawić, by pierwsza przymiarka szelek odbyła się bez niespodzianek.

Model nylonowy Trixie GUARD, o podwójnej regulacji w odcinku szyjnym i piersiowym, sprawdzi się zarówno podczas krótkich spacerów, jak i dłuższej eksploracji terenu – wygodny, bezpieczny, zapewniający komfort i bezpieczeństwo również wtedy, gdy pies silnie ciągnie.

R

Zalety

 • miękki i wytrzymały materiał
 • zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem
 • pełna regulacja w dwóch odcinkach: szyjnym i piersiowym
 • ergonomiczny profil
Q

Wady

 • krój taśmowy – ryzyko ucisku
 • mały wybór kolorystyczny
 • brak wyraźnych elementów odblaskowych

Niewielka ilość miękkiego materiału, o dużej wytrzymałości, pozwala zapobiegać ewentualnym otarciom, a kształt oraz zakres dopasowania pozwala dodatkowo chronić psa przed efektem „wyjścia z szelek”, zdarzającym się zarówno psom rosnącym, jak i dorosłym, hiperaktywnym i lękliwym.

Prosty krój o minimalnej ilości materiału dotykającego skóry to z jednej strony duży atut, szczególnie w środku lata, gdy psom w pełniejszych szelkach potrafi być naprawdę gorąco. Jednakże projekt taśmowy, w określonych punktach u bardziej wrażliwych psów może nieść z sobą ryzyko ucisku i dyskomfortu podczas dłuższych spacerów, w szczególności, gdy pupil ma tendencje do zrywów na smyczy (gwałtownego zwiększania siły ciągnięcia). Wówczas lepszym rozwiązaniem może okazać się model „easy-walk” dla psów ciągnących.

Bezpieczeństwo prowadzenia na smyczy – szelki bezuciskowe dla maltańczyka Nobby Mesh Reflect S

Szelki to doceniana na wielu płaszczyznach alternatywa dla popularnej dawniej obroży. Ich wybór, zarówno u psów dużych, jak i małych ras nie jest przypadkowy. Ze względu na szczególny krój, okalający klatkę piersiową i zapewniający pełną swobodę ruchów kończyn, bez nadmiernego nacisku na tchawicę psa, szelki bezuciskowe minimalizują ryzyko urazów kręgosłupa, niezależnie od tego jak mocno zdarza się Twojemu pupilowi ciągnąć podczas spaceru.

Szelki Nobby Mesh Reflect zaprojektowano tak, by maksymalnie dopasowywały się do budowy psa, a jednocześnie zapewniały mu bezpieczeństwo i pełen zakres ruchu kończyn, bez ryzyka występowania nadmiernych ucisków i otarć. Miękki, oddychający i szybkoschnący materiał sprawdza się zarówno zimą, jak i w środku lata, gdy upały nawet psom o dużej tolerancji na zmiany temperatury dają się we znaki. Spośród dostępnych aż 5 wyrazistych kolorów możesz z powodzeniem wybrać ten, w którym Twój pies zaprezentuje się najefektowniej.

R

Zalety

 • odblaskowe elementy
 • aż 5 różnych, wyrazistych kolorów
 • lekki i oddychający materiał
 • zapięcie klamrowe od strony grzbietu
 • dwupunktowe podpięcie smyczy
 • równomiernie rozłożony nacisk na obręcz piersiową
Q

Wady

 • brak regulacji obwodu w odcinku szyjnym
 • plastikowa klamra (większe ryzyko uszkodzenia zapięcia niż przy elementach metalowych)
 • brak neutralnych kolorów do wyboru

Profil na kształt litery „Y” sprawia, że szelki bezuciskowe Nobby Mesh Reflect zapewniają wygodę ruchów, delikatnie okalając klatkę piersiową psa i gwarantując równomierne rozłożenie siły ciągu i powstającego w jej wyniku ucisku. Problemem może okazać się plastikowa klamra, która zwykle szybciej ulega wyrobieniu niż metalowy element łączący. Istnieje również większe ryzyko, że przy częstym ściąganiu i zakładaniu szelek, narażone na największe przeciążenia części zapięcia ulegną uszkodzeniu i pęknięciu.

Jeśli dużo spacerujesz z psem po zmroku, rozważ kwestię dodatkowych odblasków – szelki wprawdzie je posiadają, jednak mogłyby być nieco większe lub mogłoby być ich więcej, by zapewnić jeszcze lepszą widoczność z oddali. Także wybór jedynie wyrazistych kolorów może stanowić problem. Jeśli szukasz czegoś bardziej neutralnego dla Twojego pupila, rozważ podobny model w innej palecie barw, te proponowane w przypadku Nobby Mesh mogą nie być satysfakcjonujące.

Treningowe szelki odblaskowe Dogcessories Anti-Puul Plus S dla małego psa, które doskonale widać z oddali

Dla jednego czworonoga 3 lub 4 regularne spacery dziennie w zupełności wystarczą. Innemu wciąż będzie mało. Jeśli Twój pies lubi spacerować więcej niż tych kilka razy w ciągu dnia, a gdy już wyjdzie na świeże powietrze nie sposób przekonać go do powrotu, zainteresuj się tematem psich sportów. Niewielkie rozmiary w niczym nie przeszkadzają. Jak się okazuje, małe, energiczne, pewne siebie psy równie dobrze radzą sobie z wyzwaniami sportowymi, jak przedstawiciele większych ras. Aby jednak wspólny jogging, bikejoring lub trekking po lesie był dla psa komfortowy i bezpieczny, rozważ wybór odpowiednich szelek, które stworzono po to, by w nich trenować.
Szelki odblaskowe Dogcessories Anti-Pull Plus w rozmiarze S dla małych psów zapewniają bezpieczeństwo i komfort podczas zwykłego spaceru, jak i intensywnego treningu. Wygodne zapięcie pozwala oszczędzić czas podczas zakładania i zdejmowania, a specjalne zabezpieczenie klamry ogranicza przypadkowe jej wyczepienie. Polecane przez szkoleniowców, posiadają ergonomiczny kształt ograniczający zbędne zapięcia i równomiernie rozkładający siłę ciągnięcia.

R

Zalety

 • dobrze widoczne z daleka elementy odblaskowe
 • obszyte krawędzie taśm zmniejszające ryzyko otarć
 • system łatwego i szybkiego zapięcia
 • zabezpieczenie przed wypięciem
 • 100% polskiej produkcji
 • możliwość dwupunktowego podpięcia smyczy (większa kontrola nad czworonogiem)
 • pełna regulacja w obrębie obręczy barkowej i klatki piersiowej
 • wykorzystane tylko certyfikowane materiały do produkcji
Q

Wady

 • brak wzmocnienia „podpiersiowego” (łączenie dwóch obręczy po grzbiecie)
 • metalowe łączniki nieosłonięte dodatkowym materiałem – większy dyskomfort zimą
 • metalowe elementy zwiększają wagę szelek

Obszyte krawędzie taśm w modelu Dogcessories Anti-Pull Plus gwarantują najwyższy stopień wygody i chronią czworonoga przed otarciami, niezależnie od wykonywanych prac. Ograniczona ilość materiału nie zakrywa nadmiernie ciała psa, dzięki czemu czworonóg nie ma wrażenia noszenia podczas spaceru ciężkiej, ograniczającej fizjologiczne ruchy uprzęży. U drobnych maltańczyków brak wzmocnienia piersiowego może sprawiać dyskomfort, w szczególności gdy pies przyzwyczajony jest do szelek okalających jego klatkę piersiową, wyprofilowanych na kształt litery „Y”.

Wybór właściwego kształtu szelek jest niezbędny do bezpiecznego użytkowania

Wybór właściwego rozmiaru szelek to podstawa podczas kompletowania akcesoriów spacerowych. Aby jednak zapewnić psu swobodę fizjologicznych ruchów kończyn oraz skuteczniej chronić jego kręgosłup przed nadmiernymi przeciążeniami w czasie wspólnego spaceru, warto skupić się również na wyborze odpowiedniego kształtu. Ergonomiczny profil, amortyzujący ruchy psa sprawdzi się zarówno podczas spacerów, jak i bardziej intensywnej aktywności fizycznej.

Szelki bezuciskowe dla maltańczyka Nobby Mesh Reflect S

jakie szelki dla maltańczyka

Warto pamiętać, że większość małych psów cechuje hiperaktywność, za co za tym idzie prowadzenie na smyczy wymaga nie tylko odpowiedniej techniki i umiejętności, ale również zwrócenia większej uwagi na rodzaj materiału (miękki i elastyczny), z jakiego wykonano szelki oraz ich wykończenie (obszycia, minimalizujące ryzyko otarć w miejscu styku taśmy z okrywą włosową i skórą). Nieprawidłowo dobrane szelki, wykonane ze zbyt twardy materiałów, uciskające lub ocierające punktowo mogą stać się przyczyną urazów, prowadzących do rozwoju stanów zapalnych skóry oraz zaburzających biomechanikę kręgosłupa.

Jakie szelki dla maltańczyka, który ciągnie?

Wielkimi krokami zbliża się sezon dłuższych spacerów, dlatego już teraz warto zainteresować się wyborem właściwej smyczy i szelek, dopasowanych do indywidualnych potrzeb czworonoga. Stanowiące doskonałą alternatywę dla obroży, szelki chronią psa przed nadmiernym uciskiem tchawicy oraz urazami, mogącymi wystąpić w wyniku nieumiejętnego chodzenia na smyczy, w obrębie kręgów szyjnych kręgosłupa.

szelki GUARD Trixie Premium

szelki bezuciskowe dla maltańczyka

Twój pies ma tendencje do ciągnięcia i dlatego postanowiłeś zrezygnować z obroży? Szelki będą dla niego doskonałym rozwiązaniem, o ile dokonasz właściwego wyboru nie tylko rozmiaru, ale również kształtu. Ciągnący pies wymaga większej kontroli, lepszej amortyzacji ruchów, dodatkowego odciążenia kręgosłupa w odcinku piersiowym kręgosłupa, dostatecznej przestrzeni dla ruchów obręczy barkowej, a jednocześnie mniejszego oporu na wysokości kręgów szyjnych.

Okazuje się, że ciągnący maltańczyk, choć przecież tak niewielki, potrafi naprawdę dać się we znaki, szczególnie podczas dłuższych spacerów. Rozważ zakup szelek, które nie pozwalają psu na wypięcie, mają dość trwałego materiału by go utrzymać, ale jednocześnie na tyle niewiele, by na jak najmniejszej powierzchni stykać się z ciałem, powodując ryzyko ucisków i otarć.

Aktywnie z małym psem – dowiedz się, jaki zestaw akcesoriów sprawdzi się najlepiej

Wybierając szelki dla maltańczyka, zwykle bardzo energicznego i poruszającego się w przysłowiowych „kilku kierunkach naraz” należy szczególnie skupić się na ich ergonomicznym profilu oraz sposobie wykonania i wykończenia poszczególnych elementów, by uchronić psa przed uciskiem, otarciami i dyskomfortem, związanym z nieanatomicznym kształtem.

Ważne, by w przypadku tak bardzo aktywnych małych pupili wybierać szelki, które umożliwiają pełną regulację, nie tylko w obrębie klatki piersiowej, ale również obręczy barkowej – im lepiej dopasowane do budowy zwierzęcia, tym większy stopień bezpieczeństwa mu zapewniają. Ma to duże znaczenie szczególnie wtedy, gdy prócz wspólnych spacerów stawiacie na zróżnicowane aktywności fizyczne, związane z szeregiem przeciążeń – bieganiem, bieganiem przy rowerze czy trekkingiem.

Zapewnienie prawidłowej biomechaniki kręgosłupa, odciążenie go oraz uchronienie przed urazami zarówno w punkach łączeń szelek, zwykle nakładających się na punkty przyczepów mięśniowych jest wówczas szczególnie istotne. Ból mięśni, ograniczone ruchy kończyn czy dyskomfort, podczas zwiększonej siły ciągu bez odpowiednio zapewnionej amortyzacji, potrafi uprzykrzyć każdą wspólną chwilę na świeżym powietrzu.

szelki odblaskowe Dogcessories Anti-Puul Plus S

dobre szelki dla maltańczyka

Dobre szelki dla maltańczyka – wybór z troski o zdrowie

Wybierając szelki dla psa – maltańczyka, miniaturowego terriera czy na przykład Shih Tzu należy zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania, wybrane materiały, kształt oraz rodzaj. Spacerując z psem rasy małej i miniaturowej nie powinniśmy obawiać się, że ciągnąc na smyczy jakkolwiek zagrozi on sobie lub nam, ponieważ zwyczajnie nie jest na tyle silny. Nie musimy więc, aż tak dogłębnie, analizować profilu dostępnych szelek w szczególności, gdy ze względu na charakter, potrzeby i preferencje czworonoga ograniczamy się raczej do krótkich spacerów.

Nie każdy pies pragnie spędzać długie godziny na świeżym powietrzu, tym bardziej bez względu na porę roku czy warunki pogodowe. W sytuacji, gdy wyjścia na dwór traktujemy bardziej „zadaniowo”, realizując oczywiście wszelkie potrzeby naszego psa, wybierając szelki powinniśmy skupić się przede wszystkim na ich wygodzie i funkcjonalności.

Jeśli jednak, mimo niewielkich rozmiarów, nasz pupil ewidentnie czerpie przyjemność z wielogodzinnych wypraw i względnie swobodnej eksploracji otoczenia, warto wówczas poświęcić nieco więcej czasu i uwagi na wybór najlepszego, ergonomicznego i naprawdę wytrzymałego zestawu smyczy oraz szelek w dumnym rozmiarze S. Za bezkonkurencyjnych zwycięzców w swojej klasie wśród szelek ergonomicznych o anatomicznym profilu, w sam raz dla czworonożnego maluszka, można uznać zatem ex aequo szelki odblaskowe Dogcessories Anti-Puul Plus S oraz model bezuciskowy dla maltańczyka Nobby Mesh Reflect S. Pomiędzy nimi z kolei, wyboru warto dokonać na pierwszym miejscu stawiając styl życia i preferencje psa. Przecież to jemu ma być wygodnie każdego dnia, gdy wychodzi eksplorować świat.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie szelki dla maltańczyka wybrać
Average rating:  
 6 reviews
 by Anka

Nie chciałam za bardzo kupować obroży, bo stwierdziłam, że bardziej komfortowe będą szelki. I muszę przyznać, że te trixie premium są super. Okazały się strzałem w dziesiątkę dla mojego psiaka i wcale mu nie przeszkadzają w spacerowych szaleństwach 🙂

 by Xawier

Szelki muszą być wygodne i bezpieczne. Idealne dla mojego psiaka okazały się lekkie szelki. Mają ładne wstawki odblaskowe i widać, że psu nie przeszkadzają w noszeniu. Ważne, że czuje się w nich dobrze.

 by Junona

Opinie są naprawdę różne i w pewnym momencie to zupełnie nie wiedziałam, czy kupić dla psa obrożę, czy też szelki. Jednak stwierdziłam, że świetne dla niego będą szelki trixie premium, ponieważ moja siostra też takie stosuje i swojego pupila. To był naprawdę dobry wybór.

 by Nenufar

Wydawało mi się, że pies będzie się lepiej czuł w szelkach niż w obroży, dlatego kupiłam Nobby Mesh. Są oddychające i bezuciskowe. Widać, że piesek czuje się w nich komfortowo. Serdecznie je polecam.

 by Teosia

Jakoś nigdy nie przypadła mi do gustu obroża i zawsze wydawało mi się, ze dla psiaka będą lepsze i bardziej wygodne szelki. Dlatego kupiliśmy te trixie premium Guard, które są naprawdę bardzo fajne. Widać, że nasz pupil czuje się w nich bardzo dobrze.

 by Ramona

Jakoś zawsze wolałam u mojego Funfla bardziej szelki niż obrożę. Wydawało mi się, że po prostu bardziej swobodnie się w niej czuje. Ostatnio wymieniałam mu na nowe i kupiłam te lekkie szelki. One są naprawdę ładne i widać, że psiak czuje się w nich super.