Szczekanie to dla psa jeden z najbardziej podstawowych odruchów, jakimi to zwierze się charakteryzuje. Dla człowieka może to być nieprzyjemny hałas, natomiast dla tych futrzaków to forma komunikacji. Co oznacza? Na nasze nieszczęście, szczekanie może być przejawem ogromnej karuzeli emocji. Począwszy od podekscytowania, przez tęsknotę, a skończywszy na strachu i gniewie.

Jedno jest pewne, kiedy pies szczeka na inne psy na spacerze i dzieje się to, przynajmniej dla nas, bez większego powodu, taka sytuacja może okazać się nieciekawa dla nas i innych uczestników spaceru. A przecież nie możemy zapominać, że bardzo często zdarza się tak, że pies szczeka w nocy.

Z tego powodu coraz częściej ludzie zastanawiają się jak oduczyć psa szczekania na inne psy na spacerze i przesiadując w ogrodzie lub na działce. Zadanie nie należy do najłatwiejszych, aczkolwiek istnieje parę sposobów, dzięki którym będziemy mogli lepiej zrozumieć te zwierzęta i znacznie lepiej poradzimy sobie z rozwiązaniem uciążliwych dla nas kwestii behawioralnych.

Przede wszystkim należy zrozumieć dlaczego pies szczeka na inne psy

Wielu z nas chciałoby, aby nasz zwierzak nie szczekał w ogóle. Niestety, nie jest to możliwe, a nawet nie powinniśmy starać się doprowadzić do takiej sytuacji. Szczekanie jest dla czworonogów bardzo ważne. Oznacza to, że całkowita eliminacja tego elementu komunikacji ze światem zewnętrznym mogłaby przynieść bardzo złe konsekwencje.

Pamiętajmy jednak, że istnieje wiele różnych metod, które pozwolą nam nieco ograniczyć nadmierne szczekanie – szczególnie jeśli mowa tutaj o tym, że pies ze strachu szczeka na inne psy. Należy zacząć od rzeczy najbardziej podstawowych, a mianowicie od socjalizacji.

Brak socjalizacji najczęstszym problemem

Jeśli nasz piesek od małego nie przebywał z innymi przedstawicielami swojego gatunku, to nie powinno to nikogo dziwić, że w obliczu napotkania takiego przedstawiciela na dworze, nie będzie wiedział jak się zachować ani czego się spodziewać po innym psie. Z tego powodu bardzo często następuje reakcja obronna, mianowicie szczekanie. W ten sposób nasz pupil daje nam znać, że nie czuje się komfortowo z przebywaniem obok innego zwierzęcia.

Problem z brakiem socjalizacji najczęściej dotyka te pieski, które zaraz po urodzeniu zostały zabrane przez właścicieli i podczas dorastania nie dane im było poznać inne zwierzaki. Dlatego jeśli szczeniak szczeka na inne psy, to z pewnością o wiele łatwiej będzie nam oduczyć takiego zachowania. W takiej sytuacji wystarczy coraz bardziej zapoznawać pieska z innymi zwierzętami. Rzeczą oczywistą jest wychodzenie na spacery i z daleka obserwowanie reakcji. Później możemy nieco zmniejszać dystans.

Innym ciekawym, alternatywnym podejściem jest przedstawienie naszemu pupilowi psa, który dobrze odnajduje się w relacjach piesko-pieskich i jest dobrze zsocjalizowany. W ten sposób nasz pies może przyzwyczaić się do innego zwierzęcia i zobaczyć, że nic strasznego w poznawaniu innych piesków nie ma.

Wokalność też ma znaczenie

Czy wiedzieliście, że niektóre psy są bardziej wokalne, a więc skore do szczekania, od innych? Choć przez wiele lat właściciele psów bardzo sobie cenili dawanie głosu na widok innego człowieka czy psa (z uwagi na to, że czworonogi były wykorzystywane podczas polowań czy też do strzeżenia domostw), to teraz coraz rzadziej te cechy, a więc szczekanie w przypadku zauważenia zwierzyny lub zagrożenia, są pożądane.

Istnieje szereg psów wokalnych, czyli takich, które z o wiele większym zaangażowaniem i z większą chęcią będą skore ku szczekaniu. Mowa tutaj o, na przykład, terrierach, które poza swoim głośnym usposobieniem, mają też swój temperament. Ponadto, głośnymi psami są też wszystkie psy myśliwskie, a także malutkie psy z uwagi na fakt, że szczekanie bardzo często wywołane jest strachem.

Problemy behawioralne częstą przyczyną

Nie mniej istotną rzeczą jest też zrozumienie czemu pies szczeka, bo czasami nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o lęk przed innymi zwierzakami. Lękliwość czy agresja rzeczywiście jest częstym prowodyrem nadmiej wokalizacji u zwierząt, ale niekiedy powodów trzeba szukać nieco głębiej – w sferze mentalnej i emocjonalnej zwierzęcia.

W takich sytuacjach jednak najlepiej wyjdziemy, jeśli udamy się po pomoc do psiego behawiorysty. Profesjonalna obserwacja zwierzęcia i zwrócenie uwagi na mowę ciała czy też na takie sygnały, które moglibyśmy sami przeoczyć.

Jak oduczyć psa szczekania w ogrodzie i na spacerze? Sprawdź te sztuczki!

Istnieje jednak parę sposobów, dzięki którym możemy nieco zniwelować wokalność naszego zwierzaka. I choć nie zawsze te metody okażą się pomocne, to nierzadko może zdarzyć się sytuacja, w której właśnie dzięki tym poradom nasz piesek nieco się uspokoi.

Spróbuj chwalić jak nie szczeka

Nauczenie psa komendy „cisza” będzie z pewnością bardzo dobrym początkiem. Szczekanie przez psa powinniśmy przerywać komendą ciszą i delikatnym przytrzymywaniem pyska przez kilka sekund. Jeśli pies wykona polecenie i nie będzie dalej szczekać, to należy pochwalić zwierzaka i nagrodzić go smakołykiem. Krzyczenie czy używanie siły bardzo często może doprowadzić do przeciwnego rezultatu i tylko pogłębi niepewność zwierzęcia i inne jego problemy.

Zajmij czymś zwierzaka

Jeśli pies szczeka i czuje się nieswojo, to w takim razie ciekawym pomysłem może okazać się zabranie zabawki na spacer z pupilem. Znajomy gadżet czy też przedmiot, który uspokaja pieska może okazać się bardzo pomocny, jeśli nasz piesek będzie bardzo emocjonalnie zachowywał się przy innym zwierzaku. W domu natomiast warto wyposażyć się w specjalne maty węchowe czy gryzaki, dzięki którym frustrację czy też strach będzie można bardzo łatwo zastąpić właśnie przy użyciu. W innym wypadku pies gryzie kable co może być niebezpieczne.

Teraz już wiesz co zrobić gdy pies szczeka na inne psy

Istnieje wiele ciekawych metod, które mogą okazać się bardzo pomocne w szkoleniu psa z podstaw posłuszeństwa. Bo choć szczekanie jest nieodzowną częścią komunikacji zwierzęcia z otoczeniem, to nie oznacza to, że każdy właściciel musi znosić szczekanie czworonoga na każdego psa i w każdym momencie – nawet i w nocy.

Dlatego warto pomyśleć nad tym co powoduje to nadmierne szczekanie. Jeśli jest to problem socjalizacyjny, pomyśl nad jedną z możliwości poprawienia tego aspektu naszego zwierzaka. Dobrym tutaj przykładem jest zapoznanie pupila z innym, dobrze wyszkolonym i socjalizowanym psem.

Ponadto, bardzo ważne jest uczenie komend i chwalenie zwierzaka zawsze, kiedy wywiąże się z komendy “cisza”. Oczywiście nie bez znaczenia będzie wspomaganie się przysmakami czy po prostu zadbanie o to, aby w każdej sytuacji piesek miał dostęp do swojej ulubionej zabawki, która może nieco uspokoić pupila czy też lepiej ukierunkować emocje.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak oduczyć psa szczekania na inne psy - Poradnik
Average rating:  
 0 reviews