Odstraszacz kotów – Opinie oraz Ranking

Odstraszacz kotów ranking najciekawszych propozycji - sprawdź co producenci przygotowali dla nas na rok Problemy z niechcianymi gośćmi na działce mogą być z pewnością bardzo duże. Zniszczone uprawy, a także oznaczone moczem ściany czy meble. Nie możemy też...

Kaganiec dla psa – Opinie oraz Ranking

Jaki kaganiec dla psa materiałowy wybrać? Zestawienie najciekawszych propozycji na rok Wbrew pozorom zakup kagańca dla naszego czworonoga nie musi być podyktowany jego agresywną naturą. Bardzo często duże psy, nawet jeśli są łagodne, noszą kagańce z wielu innych...

Basen dla psa – Opinie oraz Ranking

Basen dla psów - czym się charakteryzuje i jak wybrać? Ranking na rok Upalne dni to jeden z większych wrogów zwierząt. Z uwagi na ich stałocieplność oraz bardzo często duże upierzenie, nie radzą sobie dobrze w gorące dni. Wiele osób zastanawia się jak zrobić basen...

Przewożenie psa w samochodzie – Poradnik

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?Z pozoru rzecz łatwa i oczywista - umieszczasz psa w aucie i jedziesz. Jeżeli należysz do grupy osób, które w taki sposób przewożą pupila, to czas zmienić podejście do sprawy z różnych względów. Głównie liczą się przepisy...

Obcinanie pazurów u psa – Poradnik

Jak obcinać psu pazury?Psy raczej nie przepadają za zabiegami pielęgnacyjnymi. Niektóre lubią czesanie, ale na widok cążek do pazurów uciekają w popłochu pod kanapę i nie wychodzą z ukrycia, dopóki nie wyczują ulubionego przysmaku. Obcinanie pazurów u psa stanowi...

Początkujący właściciele kotów często zastanawiają się, czy powinni przycinać pupilowi pazury. W końcu koty muszą je mieć, aby czuć się bezpiecznie, i mają możliwość je ukryć. Inni z kolei nie są pewni, kiedy zacząć pielęgnować kocie łapy w ten sposób lub jak często to robić. Poniższy poradnik rozwieje wasze wątpliwości!

Obcinanie pazurów u kota to zabieg, który nie zawsze należy wykonywać. Wszystko zależy od stylu życia danego przedstawiciela. Pazury służą do polowania i obrony, więc jeśli twój pupil mieszka w bloku i nigdy nie wychodzi na zewnątrz, przycinanie jest w porządku.

Koty, które kręcą się na dworze, czyli głównie te mieszkające pod miastami, muszą mieć możliwość podjęcia walki w razie zagrożenia, dlatego im nie wolno przycinać pazurków. Pamiętaj również o tym, że takie “półdzikie” czworonogi powinny być zawsze odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnym zakażeniem bakteryjnym.

Obcinanie pazurów u kota – od kiedy zacząć?

Nie ma żadnych wytycznych na ten temat. Niektórzy hodowcy zaczynają jak pupil ma dwa – trzy miesiące, ponieważ wtedy pazurki są małe i niesamowicie ostre. Ponadto dobrze jest przyzwyczajać zwierzę do tego typu pielęgnacji jak najwcześniej.

Kot, który od małego ma przycinane pazury, lepiej reaguje na cążki w dorosłym życiu. Nie boi się i wykonanie zabiegu jest po prostu łatwiejsze i szybsze. Wielu właścicieli ma problem ze złapaniem dojrzałego osobnika, bo ten ucieka i syczy na sam widok przyrządu.

Kiedy pierwsze obcinanie pazurów u kota? Jak wspomnieliśmy wyżej, to ty decydujesz. Pamiętaj, abyś nie robił tego na siłę, ponieważ zrazisz pupila i wywołasz u niego traumę. Spraw, aby pielęgnacja kojarzyła mu się z czymś przyjemnym.

Obcinanie pazurów u kota – jak często?

Ta kwestia jest bardzo indywidualna i zależna od tego, jak szybko zwierzakowi rosną szpony. Jest to uwarunkowane genetycznie tak samo, jak u ludzi. Przeciętnie obcina się kocie pazurki co 3 – 4 tygodnie, jednak niektóre koty potrzebują pielęgnacji nawet co dwa tygodnie!

Skąd zatem wiadomo, że nadszedł czas? Zapewne bez problemu to zauważysz, a raczej poczujesz. Pazury będą wbijały się w twoje ciało, a kot może mieć problem z chodzeniem po dywanach i kocach. Dodatkowo musimy mieć na uwadze dźwięk. Rysowanie po parkietach to kolejny sposób na to, aby upewnić się, że nadszedł czas.

Praktyczne wskazówki

Obcinanie pazurów u małego kota jest łatwiejsze, niż u dorosłego, szczególnie jeśli kocię i jego mama ci ufają. Maluchy nie przywiązują wagi do tego, co im się robi, ponieważ cały czas wykonujesz przy nich różne zabiegi, lub kocica się nimi zajmuje.

Po prostu weź kota na kolana i delikatnie poprzycinaj pazurki małymi cążkami. Postaraj się obciąć same końcówki – u tak małego kota łatwo o przesadzenie i skaleczenie. W razie wątpliwości poproś weterynarza o to, aby pokazał ci jak to robić prawidłowo.

Przycinanie pazurów u kota dorosłego, który wcześniej nie miał do czynienia z cążkami, lub – co gorsza – miał i źle mu się to kojarzy, może stwarzać niemałe problemy. Spanikowany zwierzak może cię pogryźć i podrapać, a skoro czytasz ten poradnik, to znaczy, że ma czym.

Przypominamy – nic na siłę. To się źle skończy i pupil przestanie ci ufać. Chyba nie ma nic gorszego! Trzeba znaleźć jakiś sposób. Oczywiście możesz wybrać się do weterynarza, jednak to też jest bardzo stresujące dla kota. Lepiej jest poradzić się kociego behawiorysty.

Jak obciąć pazury u kota? W przypadku cierpliwego, posłusznego i grzecznego zwierzaka, wystarczy go zawołać. Nawet nie musisz brać go na ręce, wystarczy podnieść jedną łapę i przyciąć wystające szpony. Na koniec daj pupilowi nagrodę za dobre sprawowanie i po kłopocie.

Tak samo, jak przednie, tak i tylne łapy należy pielęgnować. Obcinanie tylnych pazurów u kota wygląda identycznie jak tych z przodu. Może być trudniejsze, ponieważ zainteresowany będzie się starał sprawdzić, co robisz z jego nogami.

Koci manicure

Podstawowe zasady dotyczące obcinania pazurów u kota w pigułce:

  • Używaj specjalnych cążek;
  • Nie rób nic na siłę;
  • Nie obcinaj pazurów spanikowanemu kotu;
  • Obcinaj zarówno przednie, jak i tylne pazury;
  • Nie przycinaj pazurów kotu, który wychodzi swobodnie na zewnątrz.
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Obcinanie pazurów u kota
Average rating:  
 0 reviews