Jaka szczoteczka do zębów dla kota jest najlepsza w 2021 – Opinie oraz Ranking

Szczoteczka do zębów dla kota - ranking TOP produktów , które musisz poznaćKot to wyjątkowy przyjaciel, choć charakterny i niezależny, na swój sposób zawsze bliski człowiekowi. Jesteś za niego odpowiedzialni tak, jak za każdego innego członka rodziny, a jego...

Jakie obcinaczki dla psa wybrać w 2021 – Opinie oraz Ranking

Pielęgnacja psich łap na profesjonalnym poziomie - poznaj TOP obcinaczki do pazurów , niezbędne w domowej apteczce Skracanie psich pazurów to dla wielu opiekunów olbrzymi stres, który często sprawia, że szybki zabieg kosmetyczny staje się zarówno dla nich, jak i...

Jaka maszynka do strzyżenia kota w 2021 – Opinie oraz Ranking

Strzyżenie kota to nie lada wyzwanie - poznaj TOP maszynki do pielęgnacji sierści czworonoga i wybierz model, który w mig zapewni mu doskonały wyglądZdrowa i zadbana okrywa włosowa kota pełni ważne funkcje ochronne i termoregulacyjne, dlatego jej prawidłowa...

Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy – Poradnik

Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy? Sprawdź jak wygląda nauka i co należy zrobić!Wyprowadzanie psa, który co chwile stara się wybrać własny kierunek spaceru, może być nieprzyjemnym doświadczeniem. Bardzo często musimy siłować się z pupilem, co w przypadku dużych...

Jak dopasować kaganiec dla psa – Poradnik

Jak dobrać odpowiedni kaganiec dla psaWielu właścicieli zastanawia się jak dobrze dobrać kaganiec dla psa. Niestety, informacji na ten temat jest niewiele, dlatego spieszymy z pomocą. Przede wszystkim należy ustalić jaki kaganiec dla psa cię interesuje. Rynek oferuje...

Początkujący właściciele kotów często zastanawiają się, czy powinni przycinać pupilowi pazury. W końcu koty muszą je mieć, aby czuć się bezpiecznie, i mają możliwość je ukryć. Inni z kolei nie są pewni, kiedy zacząć pielęgnować kocie łapy w ten sposób lub jak często to robić. Poniższy poradnik rozwieje wasze wątpliwości!

Obcinanie pazurów u kota to zabieg, który nie zawsze należy wykonywać. Wszystko zależy od stylu życia danego przedstawiciela. Pazury służą do polowania i obrony, więc jeśli twój pupil mieszka w bloku i nigdy nie wychodzi na zewnątrz, przycinanie jest w porządku.

Koty, które kręcą się na dworze, czyli głównie te mieszkające pod miastami, muszą mieć możliwość podjęcia walki w razie zagrożenia, dlatego im nie wolno przycinać pazurków. Pamiętaj również o tym, że takie “półdzikie” czworonogi powinny być zawsze odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnym zakażeniem bakteryjnym.

Obcinanie pazurów u kota – od kiedy zacząć?

Nie ma żadnych wytycznych na ten temat. Niektórzy hodowcy zaczynają jak pupil ma dwa – trzy miesiące, ponieważ wtedy pazurki są małe i niesamowicie ostre. Ponadto dobrze jest przyzwyczajać zwierzę do tego typu pielęgnacji jak najwcześniej.

Kot, który od małego ma przycinane pazury, lepiej reaguje na cążki w dorosłym życiu. Nie boi się i wykonanie zabiegu jest po prostu łatwiejsze i szybsze. Wielu właścicieli ma problem ze złapaniem dojrzałego osobnika, bo ten ucieka i syczy na sam widok przyrządu.

Kiedy pierwsze obcinanie pazurów u kota? Jak wspomnieliśmy wyżej, to ty decydujesz. Pamiętaj, abyś nie robił tego na siłę, ponieważ zrazisz pupila i wywołasz u niego traumę. Spraw, aby pielęgnacja kojarzyła mu się z czymś przyjemnym.

Obcinanie pazurów u kota – jak często?

Ta kwestia jest bardzo indywidualna i zależna od tego, jak szybko zwierzakowi rosną szpony. Jest to uwarunkowane genetycznie tak samo, jak u ludzi. Przeciętnie obcina się kocie pazurki co 3 – 4 tygodnie, jednak niektóre koty potrzebują pielęgnacji nawet co dwa tygodnie!

Skąd zatem wiadomo, że nadszedł czas? Zapewne bez problemu to zauważysz, a raczej poczujesz. Pazury będą wbijały się w twoje ciało, a kot może mieć problem z chodzeniem po dywanach i kocach. Dodatkowo musimy mieć na uwadze dźwięk. Rysowanie po parkietach to kolejny sposób na to, aby upewnić się, że nadszedł czas.

Praktyczne wskazówki

Obcinanie pazurów u małego kota jest łatwiejsze, niż u dorosłego, szczególnie jeśli kocię i jego mama ci ufają. Maluchy nie przywiązują wagi do tego, co im się robi, ponieważ cały czas wykonujesz przy nich różne zabiegi, lub kocica się nimi zajmuje.

Po prostu weź kota na kolana i delikatnie poprzycinaj pazurki małymi cążkami. Postaraj się obciąć same końcówki – u tak małego kota łatwo o przesadzenie i skaleczenie. W razie wątpliwości poproś weterynarza o to, aby pokazał ci jak to robić prawidłowo.

Przycinanie pazurów u kota dorosłego, który wcześniej nie miał do czynienia z cążkami, lub – co gorsza – miał i źle mu się to kojarzy, może stwarzać niemałe problemy. Spanikowany zwierzak może cię pogryźć i podrapać, a skoro czytasz ten poradnik, to znaczy, że ma czym.

Przypominamy – nic na siłę. To się źle skończy i pupil przestanie ci ufać. Chyba nie ma nic gorszego! Trzeba znaleźć jakiś sposób. Oczywiście możesz wybrać się do weterynarza, jednak to też jest bardzo stresujące dla kota. Lepiej jest poradzić się kociego behawiorysty.

Jak obciąć pazury u kota? W przypadku cierpliwego, posłusznego i grzecznego zwierzaka, wystarczy go zawołać. Nawet nie musisz brać go na ręce, wystarczy podnieść jedną łapę i przyciąć wystające szpony. Na koniec daj pupilowi nagrodę za dobre sprawowanie i po kłopocie.

Tak samo, jak przednie, tak i tylne łapy należy pielęgnować. Obcinanie tylnych pazurów u kota wygląda identycznie jak tych z przodu. Może być trudniejsze, ponieważ zainteresowany będzie się starał sprawdzić, co robisz z jego nogami.

Koci manicure

Podstawowe zasady dotyczące obcinania pazurów u kota w pigułce:

  • Używaj specjalnych cążek;
  • Nie rób nic na siłę;
  • Nie obcinaj pazurów spanikowanemu kotu;
  • Obcinaj zarówno przednie, jak i tylne pazury;
  • Nie przycinaj pazurów kotu, który wychodzi swobodnie na zewnątrz.
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Obcinanie pazurów u kota
Average rating:  
 0 reviews