Każde domostwo, które przyjmuje w swoich progach zwierzę, a tym bardziej kota, musi wyposażyć się w kilka ważnych przyborów. Chcąc zadbać o kota, zapewniając mu odpowiedni komfort, warto znaleźć dla niego produkty codziennego użytku, które będzie cechowała odpowiednia jakość.

Obecnie na rynku istnieje ogromna ilość producentów, która oferuje żwirki różnego typu. Od silikonowych, po żwirek roślinny (np. włókna drewniane), zbrylający się (z mineralnego żwiru) czy żwirek niezbrylający się, przypominający piasek. Każdy z nich ma swoje wady i zalety oraz jest dedykowany dla kotów różnego typu.

Dbałość o higienę pupila, to ważna kwestia – żwirek dla kotów to jej główny filar

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Super Benek Compact

9.9

Średnia


Barissa Paka

9.8

Tani

Super Benek Corn

9.7

Średnia


Filemon Paka

9.6

Drogi

Aristocat Premium

9.5

Średnia

Jrs Cats Eko

9.4

Drogi

Niekiedy może zdarzyć się tak, że żwirek dla naszego kota, trzeba będzie dobrać na zasadzie prób i błędów. Poniższy ranking 2024 – żwirku dla kota może okazać się bardzo pomocnym narzędziem w wyborze odpowiedniego produktu.

Ranking Żwirków dla Kota w 2024 roku

1. Żwirek Super Benek Compact 25L

żwirek dla kota pochłaniający zapach

W tym przypadku, mamy do czynienia z antybakteryjnym żwirkiem, będącym produktem marki Super Benek. Jego główną bazę stanowi bentonit (to osadowa skała, która charakteryzuje się silnymi właściwościami absorpcyjnymi), dzięki czemu posiada woń naturalnego podłoża. To ważna kwestia, ponieważ koty zwracają uwagę na zapach miejsca, w którym mają się wypróżniać.

Połączenie neutralnego, naturalnego zapachu oraz wysoka wchłanialność, to cechy, które mogą sprawić, że kot polubi ten produkt. Dzięki ziarenkom żwiru o średnicy od pół do dwóch milimetrów, dozowanie odpowiednich ilości do kuwety, nie powinno sprawiać problemów.

Miejsca, w których kot się załatwi, zbrylają się, co pozwala szybko i skutecznie pozbyć się nieczystości z kociej toalety. Na uwagę zasługuje także fakt, że zbrylone elementy nie przylegają do podłoża, ani ścianek co przyczynia się do łatwiejszej obsługi, oraz braku konieczności bardzo częstego mycia kuwety.

Zatem, jest to nie tylko żwirek dla kota pochłaniający zapach, ale także gwarantujący mu wygodne korzystanie, ponieważ przy odpowiedniej obsłudze zapewnia on kotu suche oraz ciepłe podłoże. Jego kolejną zaletą, jest to, że żwir praktycznie wcale się nie pyli, dzięki czemu kot nie będzie podatny na dolegliwości dróg oddechowych.

Technologia Sustainable Odour Technology jest odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniego zapachu w kuwecie i jej okolicy. To aspekt, na który zwracają uwagę nie tylko właściciele, ale także same koty.

Aby zapewnić kotu odpowiedni poziom komfortu korzystania ze żwirku, należy nasypać około pięciu centymetrów produktu oraz pamiętać o regularnym usuwaniu zbrylonych jego części. Dosypywanie powinno następować już po usunięciu kilku grudek.

Zalety

• Naturalny zapach
• Łatwa obsługa, dzięki zbrylającym się ze żwirem nieczystościom
• Atrakcyjna cena żwirku dla kota

Wady

• Niektórzy narzekają na występowanie minimalnego pylenia

2. Żwirek dla kota silikonowy Barissa Paka

żwirek dla kotów

Często się zdarza, że wybór konsumentów pada na żwirki silikonowe. Produkt firmy Barissa, to jedna z nowszych ofert na rynku, która zdążyła zdobyć już szerokie grono odbiorców. Ta drobnoziarnista masa, która jest bardzo komfortowa w wykorzystaniu, zarówno dla zwierzaka, jak również jego właściciela.

Bazą dla tego produktu, jest krzemian sodu, występujący w naturalnym środowisku. Jego struktura jest porowata, a silne właściwości higroskopijne sprawiają, że jest on jednym z najbardziej „chłonnych” materiałów, z jakich wykonuje się żwirek do kociej kuwety. Co więcej, jest to produkt bezpyłowy, który świetnie sprawdzi się w przypadku kotów mających problemy z drogami oddechowymi.

Lekkie granulki żwirku mogą powodować to, że kot będzie je łatwo wysypywał ze swojej kuwety. Rozwiązaniem, które może okazać się skuteczne w tym przypadku, jest użycie kuwety z wyższymi rantami, które utrudnią ewentualne wydostawanie się lekkich drobinek.

Pomimo tego, że ten żwirek silikonowy jest łatwy w użytkowaniu i bardzo wydajny, trzeba pamiętać o jego wymianie we właściwym czasie. Usuwanie części stałych odchodów – jest dla oczywiste, jednak należy zwrócić uwagę na miejsca, w których mocz wsiąknął. Opinie żwirku dla kota są pochlebne, szczególnie dzięki użyciu w nim pochłaniacza, który dodatkowo niweluje wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Dlatego tak ważne jest pilne kontrolowanie stanu kuwety – nie należy czekać do momentu pojawienia się przykrego zapachu, bo ten może pojawić się bardzo późno, gdy kot nie będzie mógł już korzystać z kuwety, z uwagi na ilości odchodów.

Zalety

• Maksymalne niwelowanie zapachów,
• Brak pylenia,
• Ładna i przyjemna konsystencja żwiru oraz jego kolor.

Wady

• Drobne ziarnka mogą wypadać poza kuwetę.

3. W pełni naturalny żwirek kukurydziany Super Benek Corn Cat

jaki żwirek dla kota

Propozycja ta, może spodobać się osobom, które szczególną uwagę przykuwają do ekologicznego sposobu życia, a co za tym idzie, ochrony środowiska. Żwirek ten jest w pełni wytwarzany z surowców naturalnych, jakimi są ziarna kukurydzy. Produkt ten, z powodzeniem jest wykorzystywany od wielu lat nie tylko przez koty, ale również inne zwierzęta, takie jak króliki czy różne gryzonie.

W procesie produkcji żwirku Super Benek Corn Cat, nie zastosowano żadnych komponentów chemicznych, produkt jest w stu procentach naturalny, będąc przyjaznym nie tylko dla zwierząt, ale także dla środowiska. Dzięki takim właściwościom, żwirek może być spuszczany w toalecie (bowiem rozpuszcza się jak papier toaletowy).

W tym przypadku, mamy do czynienia ze żwirkiem dla kotów zbrylającym się, co przyczynia się do łatwiejszej obsługi i czyszczenia kuwety. Nikt przecież nie przepada za długim i niewygodnym wybieraniem nieczystości z kuwety. Duże i mocno zbrylone kulki nie będą sprawiały żadnych problemów podczas ich usuwania.

Dodatkową ciekawostką jest również to, że żwirek ten nadawać się będzie do wykorzystania go, jako kompost. Zatem może być to ciekawa propozycja dla osób, które utrzymują swój ogródek.

Producent oferuje ten produkt w różnych opakowaniach (wariantach wagowych). Przy kupnie większych można zaoszczędzić nieco pieniędzy, ponieważ współczynnik waga-cena jest bardzo atrakcyjny. Natomiast mniejsze opakowania zapewniają łatwiejsze dozowanie i dokładanie żwirku.

Zalety

• W pełni ekologiczny żwirek,
• Jest dobrym rozwiązaniem, nie tylko dla kotów,
• Możliwość usuwania drogą sanitarną.

Wady

• Z uwagi na swoją lekkość, kot może go roznosić.

4. Żwirek dla kota silikownowy Filemon Paka

żwirek dla kota opinie

Produkt tego typu pojawił się już w tym zestawieniu. Posiada on podobne właściwości, chociaż jest zdecydowanie bardziej ekologiczny. Został on bowiem stworzony z żelu krzemionkowego – nie dość, że jest tak ekologiczny, to jeszcze charakteryzuje go antybakteryjność oraz jest bezzapachowy i nietoksyczny.

Można zaryzykować stwierdzenie, że to produkt z wyższej półki, ponieważ zawiera w sobie wiele pozytywnych cech różnych produktów. Doskonale absorbuje wszelką wilgoć w kociej kuwecie, co przyczynia się do łatwego usuwania żwirku z kuwety. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że nie przykleja się on do kocich łapek, a kot nie roznosi go po domu.

Propozycja ta, może spodobać się kotom z długą sierścią, ponieważ żwirek nie przykleja się do niej. Produkt Filemon to także produkt, który ma wydłużony czas używalności – pomimo tego, że wchłania wilgoć, to nie skleja granulek żwiru. Pozwala to wykonywać wymianę żwiru nieco rzadziej, jednak nadal pamiętając o zasadach zachowania higieny (w której utrzymaniu pomagać będą właściwości antybakteryjne).

Nie lada gratką dla większości kociaków, może okazać się opakowanie zbiorcze zestawu żwirków, które jednocześnie może pełnić rolę domku dla kota. Jest to tekturowe opakowanie dobrej jakości, w którym w odpowiednim miejscu, wystarczy wyciąć wejściową dziurkę.

Zalety

• Wchłaniając wilgoć – nie zbryla się,
• Opakowanie może być wykorzystane jako domek dla kota,
• Wysoka efektywność (wydłużony czas użytkowania).

Wady

• Niektóre opinie o żwirku dla kota Filemon, wskazują, że potrafi się pylić.

5. Żwirek Silikonowy Premium Dla Kota Aristocat 30,4 L

żwirek dla kota cena

Potrzebujesz wydajnego produktu, który będzie pochłaniać wilgoć z kuwety Twojego kota? Sucha i pachnąca kuweta to coś, co spodoba się nie tylko Tobie, ale także Twojemu kotu. Efektywność tego produktu wycenia się na około trzydzieści dni!

Żwir pozyskiwany jest przez certyfikowaną fabrykę, która przykłada dużą uwagę do wszystkich szczegółów w procesie produkcji. Dzięki temu jego właściwości wysokiej absorpcji są zachowane aż do momentu wsypania go do kuwety. Wielu nabywców decyduje się na ten produkt, z uwagi na to, że cechuje go szybkie oraz bezzapachowe odparowywanie płynów.

W produkcji żwirku został wykorzystany barwnik, co może nie spodobać się niektórym posiadaczom kotów, jednak nie stanowi on żadnego zagrożenia dla pupila. Nie wpływa to także na wysoką biodegradowalność żwiru.

Produkt ten, również przyczynia się do utrzymania czystości w całym domu, ponieważ nie przykleja się do kocich łapek, co w przypadku innych produktów może stanowić niemały problem, bowiem zmiatanie żwirku z wielu miejsc w mieszkaniu może bywać irytujące na dłuższą metę.

Zalety

• Posiada wycięcie w opakowaniu, rączkę ułatwiającą wsypywanie żwiru do kuwety,
• Wysoka higroskopijność,
• Odpowiedni dla kotów z alergiami.

Wady

• Część kotów będzie potrzebowała czasu, żeby się do niego przyzwyczaić.

6. Produkt Jrs Cats Best Eco Eko Plus Żwirek Drewniany 40l

tani żwirek dla kota

Do jego produkcji wykorzystuje się włókna roślinne świerków oraz jodeł. Produkt zwraca na siebie uwagę, dzięki przyjemnemu naturalnemu zapachowi. Jrs Cats Best Eco Eko Plus jest kolejnym ekologicznym produktem w naszym zestawieniu z 2024 roku.

Dzięki temu jest w pełnio biodegradowalny, dzięki czemu można go bez obaw wyrzucać z odpadami biologicznymi, a nawet do toalety. Zdarza się, że przez niektórych jest wykorzystywany jako nawóz w ogródku.

Kolejną jego bardzo przydatną cechą, jest jego wysoka wydajność. Szacuje się, że 10 litrów wystarcza na zabezpieczenie potrzeb kota na około sześć tygodni. Patrząc na inne produkty w rankingu to bardzo zadowalający wynik, stanowi on bowiem około 3 razy większą wydajność w zestawieniu z większością przeciętnych produktów tego typu.

Żwirek jest poręczny w transporcie, ponieważ jego waga (przy objętości torby 40 litrów) waży 17 kg. Innym aspektem, który nie pozostanie obojętny dla kotów, jest jego delikatność. Jego struktura nie pozwala wbijać się ani przyklejać do kocich łapek.

Zalety

• Bardzo wysoka jakość produktu,
• Przyjemny, naturalny zapach,
• Wysoka wydajność.

Wady

• Najmniej konkurencyjna oferta cenowa.

Na jaki żwirek dla kota się zdecydować?

Krótki poradnik może pomóc podjąć Ci decyzję. W powyższym rankingu 2024 zostały przedstawione różne produkty, o charakterystycznych dla siebie właściwościach. Część z nich jest do siebie bardzo podobna, różnią się jedyne detalami, a czasami tak naprawdę tylko ceną.

Ponadto, użytkowany w danej chwili żwirek, zawsze można zastąpić innym. To fakt, że niektórym kotom ciężko się jest przyzwyczaić do nowej ściółki w kuwecie, której dotąd nie znały, na szczęście na taką postać rzeczy też istnieją rozwiązania, które zostały przytoczone w tym poradniku.

Jeśli nie jesteś pewien co tak naprawdę wpływa na skuteczność danego żwirku dla kota oraz na jakość, a także na aromat jaki pozostawia po sobie, to zachęcamy do sprawdzenia poradniku. Dodatkowo więcej informacji znajdziecie w tym artykule: https://www.ostrowmaz24.pl/art/27533/na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-zwirek-dla-kota.

najlepszy żwirek dla kota

Ekologiczny i bezpieczny dla kota

Wygoda i wysokie bezpieczeństwo dla naszego pupila to bardzo ważne cechy, na które nie sposób nie zwrócić uwagi przy wyborze żwirku. Niektóre produkty przedstawione w rankingu, to bardzo ekologiczne żwirki, które w 100% zostały wykonane z naturalnych komponentów.

Wybierając ekologiczne żwirki dbamy nie tylko o środowisko, ale także zapewniamy bezpieczeństwo dla swojego zwierzaka. Dodatkowym plusem zakupu żwirków naturalnych, jest to, że po ich zużyciu, można je wyrzucać do toalety albo razem z bio-odpadami.

Charakteryzuje je także ponadprzeciętna lekkość, idealna dla małych kociąt lub innych zwierząt. Zatem, posiadając różne zwierzęta w domu, kota oraz jakiegoś gryzonia (np. szynszylę) wystarczy zakupić żwir jednego typu.

Super Benek Corn Cat

jaki żwirek dla kota

JRS Cats Best Eco Eko Plus

tani żwirek dla kota

Wysoka wydajność – wystarczy na bardzo długo

Decydując się na trochę droższe rozwiązania, można tak naprawdę zaoszczędzić, dzięki wysokiej wydajności danego produktu. Niektóre żwirki są robione w taki sposób, aby wystarczały na długi okres użytkowania, nie kolidując tym samym z zachowaniem higieny w kuwecie.

Porównując tańsze żwirki z droższym, ale bardziej wydajnym, na dłuższą metę może okazać się, że optymalniejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w ten o mniejszej atrakcyjności cenowej, ale zapewniającym możliwość dłuższego stosowania (tej samej wielkości opakowania).

Bardzo dobrze pochłaniane zapachy – świeżość wokół kuwety

Nikt nie przepada za brzydkimi zapachami wydostającymi się z kociej kuwety. Część żwirków jest modyfikowana przez dodanie do ich składu dodatków zapachowych. Niektóre z produktów przedstawionych w rankingu, posiadają naturalne właściwości niwelowania przykrego zapachu z kuwety.

Najczęściej polecanym niwelatorem niepożądanych zapachów z kocich kuwet, są żwirki silikonowe. Wynika to z ich naturalnych właściwości absorpcyjnych.  Żwirek silikonowy nie tylko zapobiegnie wydostawaniu się przykrych zapachów z kuwety, ale także wpłynie na szybkie wiązanie się nieczystości z nim, co w efekcie pomoże utrzymać kocią toaletę suchą i komfortową dla kota. Szerzej poruszamy ten temat w naszym poradniku o tym jaki żwirek dla kota wybrać, żeby nie śmierdziało.

Brit Care Mini Grain Free YorkShire

żwirek dla kotów

Żwirek Filemon

żwirek dla kota opinie

Zbrylający się żwirek to łatwość w usuwaniu

Wydostając nieczystości z kociej kuwety chyba każdemu zależy na tym, aby zrobić to jak najdokładniej i sprawnie. Zbrylone masy kocich odchodów są w czyszczeniu znacznie łatwiejsze do wyciągnięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, już nigdy więcej nie trzeba będzie bawić się w poszukiwacza skarbów, odsiewając twarde kocie odchody od reszty żwirku.

Schludne mieszkanie bez roznoszącego się żwirku to ważny aspekt

Jeśli cenisz sobie porządek w swoim mieszkaniu, to warto postawić na produkt, który wesprze Cię w jego utrzymaniu. Odpowiednia konsystencja produktu sprawia, że nie przyczepia się on łatwo do kocich łapek. Pozwoli to zachować czystość nie tylko wokół kuwety, ale także w całym mieszkaniu, bowiem koty potrafią go przecież roznosić wszędzie, gdzie tylko się pojawią.

Żwirek Silikonowy Premium dla Kota Aristocat

żwirek dla kota cena

Żwirek Super Benek Compact

żwirek dla kota pochłaniający zapach

Cena – bardzo ważny czynnik dla wielu konsumentów

Spora część kocich opiekunów zwraca ogromną uwagę na cenę. Dlatego w rankingu na miejscu pierwszym znalazł się produkt o w miarę dobrym składzie, oferowany w bardzo konkurencyjnej cenie.

To zrozumiałe, że nie każdy ma możliwość kupowania żwirków z „wyższej półki”, dlatego też warto przyjrzeć dokładniej naszemu faworytowi, który powinien spełnić wymagania wielu kotów i ich gospodarzy. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do ilości, wiele produktów w zestawieniu spełniło nasze oczekiwania i z pewnością spełni wasze.

Kotu ciężko się przyzwyczaić do nowego żwirku? To nie problem

Kilku właścicieli kotów na pewno borykało się już z tym problemem. Rozwiązanie jest banalne. Wystarczy stary żwirek mieszać z nowym, w coraz to mniejszych proporcjach (dosypując co raz mniej starego, a więcej nowego). Dzięki temu nasz kot będzie miał czas, żeby powoli się przyzwyczaić do nowego, lepszego rozwiązania.

Najlepszy żwirek dla kota w 2024 roku

Odpowiedni żwirek dla kota to tylko z pozoru trudny wybór. Koty potrafią być wymagające i to one ostatecznie będą musiały zaakceptować produkt, który okaże się dla nich odpowiedni. W tym rankingu głównym współczynnikiem, który okazał się decydujący, był stosunek jakość-cena.

Produkt, który znalazł się na pierwszym miejscu – Żwirek Super Benek Compact 25L posiada podstawowe a zarazem jedne z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać koci żwirek. Będzie zbrylał się z nieczystościami oraz zapewniał neutralny zapach.

Artykuły powiązane:

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki żwirek dla kota wybrać
Average rating:  
 0 reviews