Ten rodzaj bliskości, który łączy człowieka z kotem lub, jak kto woli, kota z człowiekiem stanowi jedną z najbardziej niezwykłych relacji międzygatunkowych, z jakimi możemy się spotkać. Miłość tego czworonoga, choć zupełnie inna i z pewnością bardziej skomplikowana od „psiej” jest równie silna, wartościowa, a także pełna niespodzianek.

Olbrzymia potrzeba niezależności, swobody oraz trudności wychowawcze, wynikające z kociej osobowości są doskonale znane wszystkim, którzy podejmując się opieki nad zwierzęciem, choć przez chwilę wierzyli, że uda im się go „wytresować”. Kot to bowiem przypadek szczególny, wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i nie ma w tym ani odrobiny przesady. Zastanawiasz się jednak, czy wybór określonej płci może ułatwić cały proces i sprawić, że życie z czworonogiem będzie choć trochę prostsze? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.

Otóż, w kilku kwestiach płeć zwierzęcia rzeczywiście ma znaczenie i dobrze, że chcesz dokonać wyboru pupila świadomie. Może to poprawić jakość waszego wspólnego, codziennego funkcjonowania, a także zapewnić kotu odpowiednie dla niego warunki życia. Pamiętaj jednak, że charakter zwierzęcia to rzecz czysto osobnicza, a codzienność z czworonogiem, czy będzie to kotka czy kocur, okaże się z pewnością pasmem wyjątkowych wrażeń. Wybór określonej płci to jednak dobry początek, dlatego zapoznaj się z naszymi poradami i zbuduj jeszcze głębszą relację z Twoim czworonożnym pupilem nie dzięki przypadkowym decyzjom, ale dzięki rzetelnej wiedzy.

Kocur czy kotka – płeć niewątpliwie ma znaczenie

Różnice pomiędzy kotem a kotką łatwo zauważyć u zwierząt dziko żyjących, w szczególności tych niewykastrowanych. U domowych czworonogów są one również dostrzegalne, choć znacznie bardziej subtelne – przede wszystkim dotyczą wyglądu fizycznego zwierząt, ale nie tylko. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i dlaczego pewne cechy mają większe znaczenie w codziennym życiu od innych.

Krok 1. Sprawdź, co wystaje kotu spod ogona

U dorosłych osobników bez trudu rozpoznasz płeć po budowie organów płciowych. Masz wątpliwości czy to kocurek czy kotka? Zajrzyj mu pod ogon. U młodych wymaga to nieco większej wprawy, a w razie trudności z oceną płci możesz oprzeć się na powszechnie przyjętym wzorcu wizualnym dwóch charakterystycznych znaków interpunkcyjnych – średnika dla samic i dwukropka dla samców. Spójrz tutaj, jak wyraźnie widać różnicę.

Krok 2. Oceń, z jakimi zachowaniami płciowymi kota lepiej sobie poradzisz

Jeżeli nie planujesz zabiegów kastracji i sterylizacji, lepiej przemyśl, z którym z osobników łatwiej sobie poradzisz. Koty niekastrowane silnie znaczą moczem terytorium, co może naprawdę stać się problemem. Intensywny, dotkliwy zapach kocich wydalin jest nie tylko nieprzyjemny w odbiorze, ale również niezwykle trudny do usunięcia, w szczególności z takich powierzchni jak drewniana podłoga czy obicie kanapy. Z kolei kotka, zachodząca w ruję kilka razy w roku będzie wymagała większej kontroli – gdy tylko znajdzie możliwość, ucieknie przez pierwszą nadarzającą się szczelinę w drzwiach, by znaleźć partnera. Co istotne, znaczenie moczem przestrzeni również nie jest jej obce – sprawdź tutaj, z czym wiąże się opieka nad niesterylizowaną kotką.

Krok 3. Przyjrzyj się cechom takim, jak wielkość, masa ciała, postawa

Jeżeli wygląd zewnętrzny kota, jego postawa, masa ciała czy cechy typowo anatomiczne mają dla Ciebie znaczenie, poświęć chwilę na poznanie różnic pomiędzy samcem a samicą. Pamiętaj, by odnieść się również do wzorca rasowego.

W dorosłości, niezależnie od rasy, kocury są zwykle większe, bardziej masywne i cięższe od kotek. Te zaś przybierają ostatecznie drobniejszą, smukłą, bardziej filigranową postawę. I choć różnica ta widoczna jest u wszystkich przedstawicieli kotowatych, najłatwiej jednak dostrzeżesz ją u ras dużych, gdzie jest ona naprawdę wyraźna nawet dla niewprawnego oka.

Zwróć też uwagę na różnice w umaszczeniu – jeżeli marzy Ci się czworonogów w trójkolorze, możesz mieć pewność, że ostatecznie zamieszka z Tobą kotka. Jeśli zaś wolisz rudzielca od stóp do głów, zapewne towarzyszył Ci będzie kocur z krwi i kości.

Krok 4. Zwróć uwagę na tendencje do tycia – to cecha jednocześnie płciowa i osobnicza

Zdarza się, że płeć odgrywa również pewną rolę po zabiegu kastracji, po którym to kocury wykasują silniejszą tendencję do szybszego, niekontrolowanego przybierania masy ciała niż kotki, ale w tej kwestii miej się jednak na baczności. Niezależnie od tego, czy otoczysz opieką samca czy samicę kota, uważaj na zwiększony apetyt i nie daj się przysłowiowym „kocim oczom”. Jak się potem okazuje w badaniach klinicznych, jeden smakołyk w tę czy w tę ma znaczenie. Dowiedz się więcej o zabiegach kastracji i sterylizacji.

Kotka czy kocur – kogo wybrać, gdy nie mamy sprecyzowanych oczekiwań?

Różnice w wielkości, umaszczeniu czy zachowaniach płciowych u osobników kastrowanych i sterylizowanych nie mają w codziennym życiu z kotem aż takiego znaczenia. Istnieją jednak kwestie, które warto wziąć pod uwagę, chociażby z przyczyn finansowych. Płeć zwierzęcia determinuje między innymi zakres zabiegów weterynaryjnych, którym zapewne prędzej czy później poddane zostanie zwierzę. Istnieją również teorie na temat alergenności, jako cechy determinowanej płcią, jednak zbyt wiele wokół nich kontrowersji, by móc jednoznacznie określić czy mając alergię, lepszą decyzją będzie wybór kota czy kotki. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem drugiego czworonoga, pamiętaj, że zwykle przez rezydującego już czworonoga lepiej przyjęty zostaje osobnik przeciwnej płci, choć i tu zdarzają się wyjątki.

Pewne cechy są jednak niezależne od płci: bezwzględna mięsożerność, wścibskość i potrzeba eksperymentowania, duża niezależność i potrzeba prywatności, a także domaganie się pieszczot tylko wówczas, gdy to kot ma na nie ochotę. To kwestie, które należy po prostu zaakceptować.

Niezależnie jednak do tego, czy ostatecznie zdecydujesz się na wybór kocura czy kotki (choć kastrowane samce podobno łakną przytulanek bardziej niż samice), zwierzę, o które troszczyć się będziesz, jak o najdroższego przyjaciela każdego dnia, stanie się nim szybciej niż myślisz. I pozostanie wiernym towarzyszem już na zawsze.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Kocur czy kotka - Poradnik
Average rating:  
 0 reviews