Nietypowa osobowość, magiczny charakter i wyjątkowe geny, których nie sposób oszukać. Tak, w kilku krótkich słowach, można by z powodzeniem opisać kota. O tym niezwykłym zwierzęciu, które wbrew powszechnym opiniom wcale nie zostało udomowione, a udomowiło się samo przez lata narastało tak wiele najróżniejszych mitów, że niekiedy nie sposób rozwikłać, co jest prawdą, a co nie. Za mit z pewnością uznać można dawne przekonanie o 7 mistycznych życiach kota. Z tego co wiemy (jak dotąd) i co donoszą nam badania naukowe, czworonożny pupil żyje raz, jednak cechą osobniczą pozostaje fakt, jak długo.

Otaczając opieką tego wyjątkowego czworonoga, zastanawiasz się zapewne – i to nie raz, nie dwa – jak długo będzie mu dane cieszyć się życiem. Choć pytanie to z pewnością nie należy do najłatwiejszych i zapewne często budzi w Tobie silne napięcia emocjonalne, odpowiedź na nie powinna Cię ucieszyć. Kot bowiem, nic sobie nie robiąc z przeciwności losu, potrafi żyć naprawdę długo, osiągając wiek średnio od 12 do 17 lat, a niekiedy i wyższy.

Nie wierzysz? Poznaj tajemnicę długowieczności naszych mniejszych braci i sprawdź, co możesz zrobić, by wspomóc zdrowie i witalność czworonoga. Wystarczy odrobina zaangażowania, szczerej troski i świadomych decyzji, by zwierzę cieszyło się pełnią sił dłużej, niż mogłoby to wynikać z jego metryki. Na to bowiem, ile lat żyją koty u naszego boku, jak się okazuje, mamy naprawdę spory wpływ.

Skąd u kotów tyle siły? Otóż, czasy się zmieniły

Codzienne życie kota obecne wygląda zgoła inaczej niż kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. Troska o jego zdrowie wpisana jest na listę priorytetów związanych z codzienną opieką czworonoga. Dawne przekonanie o tym, że kot zawsze spadnie na cztery łapy i wystarczy mu pełna miska wystawiona do ogrodu, by przeżył zimę zniknęło niemalże całkowicie, a zastąpiła się głęboka potrzeba zapewnienia zwierzęciu wszystkich udogodnień i możliwie najlepszych i najbezpieczniejszych warunków codziennego życia.

Profilaktyczne wizyty u weterynarza? Szeroka diagnostyka i ukierunkowane leczenie? Wybór najwłaściwszej karmy, zabawek wzbogacających behawioralne, ergonomicznego drapaka, ortopedycznego legowiska czy antybakteryjnego żwirku do kuwety? Żadna z tych kwestii nikogo już nie dziwi. To dzięki temu, że kot znalazł wreszcie miejsce u boku człowieka i to na swoich własnych warunkach, może on żyć naprawdę długo.

Od czego jednak tak naprawdę zależy jakość życia czworonoga i w jaki sposób możesz wpłynąć na zwiększenie sił kota, na każdym jego etapie?

Krok 1. Myśl racjonalnie. Istnieją pewne wzorce, które warunkują średnią długość życia. Ile lat żyją koty rasowe?

W zależności od rasy, średnia długość życia waha się od 9 do 17 lat. Koty abisyńskie dożywają zwykle 15 urodzin, podobnie zachwycające olbrzymy typu Maine coon. Z kolei rasa bengalska, będąca szczególną krzyżówką genetyczną przeżywa średnio tylko 8 lat, co stanowi olbrzymią dysproporcję. Trudny w utrzymaniu, a jednak kochany przez kociarzy na całym świecie pers cieszy się dobrym zdrowiem przez przeciętnie 15 lat. Kto zatem przoduje w rankingu ras długowiecznych? Bez wątpienia sfinks, kot o tak wyjątkowym charakterze, że przez setki lat zachwycano się nim na dworach carskich i królewskich na całym świecie, który w wyjątkowych okolicznościach potrafi przekroczyć magiczną granicę 20 lat. A gdy jest mu dobrze, i 30. Pamiętaj zatem, że metryka rasowa to jedno, a warunki życia i fakt, że kotu jest na co dzień po prostu jak w niebie to drugie.

Krok 2. Bądź otwarty na zmiany – kot powinien zostać wykastrowany

Dzięki temu zabiegowi nie tylko chronimy kota przed niechcianymi zachowaniami płciowymi i ryzykiem z nimi związanym, ale również stwarzamy mu lepsze warunki fizjologiczne do długiego, szczęśliwego życia. Kot kastrowany rezygnuje z walk o partnerki, kocica zaś nie musi kilka razy do roku zmagać się z dotkliwymi zmianami rujowymi, występującymi na płaszczyźnie somatycznej i behawioralnej. Dodatkowa ochrona przed rozwojem poważnych chorób związanych z zaburzeniami hormonalnymi wydaje się przeważać szalę. Wybierając zabieg kastracji i/lub sterylizacji w trosce o zdrowie czworonoga, pozwolisz mu starzeć się dłużej, łagodniej i spokojniej.

Krok 3. Ile koty żyją? Lat im w prawdzie nie ubywa, ale pod dobrą opieką czas płynie jakby wolniej

Ważnym aspektem dbania o zdrowie czworonoga jest oczywiście dieta. Jeśli dotychczas nie przywiązywałeś do niej większej wagi – najwyższy czas zacząć. Ochrona przed otyłością to zabezpieczenie przed skróceniem długości życia w wyniku poważnych chorób. Dobrze dobrana do rzeczywistych potrzeb zwierzęcia, pełnowartościowa karma to podstawa. A w kwestii dokarmiania, postaw na zdrowy rozsądek i wiedzę specjalistów ds. żywienia.

Złota zasada 10% zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia powinna zapaść Ci w pamięć. Tyle przysmaków – i tylko tyle – zapewni kotu nie tylko wielką frajdę z ich smakowania, ale i zdrowie, przy zachowaniu eleganckiej linii i optymalnej masy ciała przez całe życie. Sprawdź, co o żywieniu kotów mówią eksperci.

Krok 4. Do ilu lat żyją koty aktywne? Czy ruch naprawdę ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. Aktywność fizyczna to nie tylko droga do zachowania dobrej kondycji i sił witalnych na długie lata, ale również ważny aspekt dbania o stan psychiczny zwierzęcia. Codzienna dawka ruchu, najlepiej w formie symulacji sekwencji polowania, nawiązujących do natury zwierzęcia, pozwoli mu zachować higienę umysłu oraz równowagę behawioralną. Zadbaj o umiejętne wzbogacenie środowiska życia kota, wybierając ciekawe interaktywne zabawki i zobacz, jak zmieni się jego zachowanie. Zmęczony kot to szczęśliwy kot, a duet zdrowia i szczęścia do niezawodny krok do długowieczności.

Krok 5. Zdecyduj, co dla kota lepsze – życie w domu czy swobodne wychodzenie?

Na to, jak długo żyje kot duży wpływ ma styl życia. Nie tylko dieta, wzbogacenie behawioralne, ale i tryb funkcjonowania. Zapoznaj się z opinią eksperta i na jej podstawie zdecyduj, co według Ciebie będzie dla niego lepsze – pozostawanie w domu, pod czujną opieką czy też swobodne spacerowanie po okolicy, gdzie za każdym rogiem czyha zagrożenie.

Dawniej uważano, że koty domowe żyją krócej, z uwagi na mniejszą dawkę ruchu oraz trudności w odnalezieniu się w tak odmiennym od naturalnego środowisku. Jednak obecnie umiejętne prowadzenie czworonoga, dbanie o zachowanie równowagi psychofizycznej, stworzenie mu warunków choć odrobinę podobnych do tych naturalnych oraz wzmożona czujność w kwestii monitorowania stanu zdrowia może zapewnić kotu niewychodzącemu naprawdę długie i szczęśliwe życie. Jeżeli jednak zależy Ci na tym, by czworonóg przebywał na dworze, sprawdź, jak mądrze spacerować z kotem.

Krok 6. Zdrowie jest na wagę złota. Regularnie badaj kota

Czasy, gdy jedyna forma dbania o zdrowie kota skupiała się na wystawianiu mu pełnej miski dawno już minęły. Obecnie liczy się obserwacja, regularne badania profilaktyczne, umiejętna i dostatecznie szybka diagnostyka. Aby kot żył długo, warto się o to postarać. Szczepienia, profilaktyczne podawanie preparatów przeciwpasożytniczych, a nawet systematyczne badania krwi powinny stanowić Waszą codzienność. Im starszy kot, tym więcej uwagi musisz mu poświęcić, ale wierz mi – naprawdę lepiej zapobiegać potencjalnym zmianom stanu zdrowia niż później długotrwale leczyć, często bez powodzenia.

Wszelkie zmiany wprowadzaj z głową – niech Twój kot pozostanie sobą

Jeżeli szukasz sposobu, by Twój kot towarzyszył Ci jak najdłużej, zastanów się, czego na typ etapie życia najbardziej mu trzeba. Dotąd brakowało Wam regularnych badań, a profilaktyka zdrowia była gdzieś daleko, na drugim planie? Wiesz, co robić. Dieta mogłaby być zdrowsza, a metody karmienia bardziej ukierunkowane na wsparcie rozwoju zwierzęcia i zachowanie jego równowagi behawioralnej? Twój kot jest rozleniwiony nie tylko w upalne dni, ale na co dzień? Czas zadbać o odpowiedni poziom aktywności.

Takie zmiany wdrażaj bez zastanowienia, pamiętając jednak o poszanowaniu dla silnie zakorzenionych, pierwotnych instynktów zwierzęcia, leżących u podłoży jego współczesnych potrzeb. Nie czekaj, aż czworonoga zaskoczy starość. Wyjdźcie jej wspólnie naprzeciw, w możliwie najlepszej kondycji. Pomyśl, ile mógłby żyć Twój kot – 15, 20, 25 lat? Tak czy inaczej warto o to walczyć.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Ile lat żyją koty
Average rating:  
 0 reviews