Kastrowanie kotów to coraz częstsza praktyka. Jest to jeden z tych zabiegów, które wykonuje się bardzo często, szczególnie w przypadku zwierząt domowych. Nie wszyscy wiedzą czemu właściciele decydują się na taki krok, lecz ma to oczywiście kilka istotnych zalet zdrowotnych, jak i wiele powodów związanych z samym zachowaniem pupila.
Musimy przede wszystkim pamiętać, że kastracja to jeden z najskuteczniejszych sposobów na eliminację wielu uciążliwych wzorców zachowań, ale także pozwala to ograniczyć liczbę zwierząt znajdujących się w schroniskach oraz tych, które są bezdomne.
Sprawdźmy jednak na czym dokładnie polega kastrowanie kota. Następnie odpowiemy na inne pytania około zabiegowe, w tym kiedy można wykastrować kota oraz jakie to niesie ze sobą konsekwencje.
Na czym polega kastracja kota
Kastracja to zabieg, który ma na celu pozbawić zwierzę zdolności do rozmnażania. W wolnym tłumaczeniu jest to po prostu usunięcie organów rozrodczych. W Polsce jest to bardzo popularny zabieg, gdyż zbyt duża populacja kotów doprowadziła do przepełnienia schronisk oraz wzrostu liczby bezdomnych kotów.
Jednakże, właściciele bardzo często kierują się innymi, nieco bardziej samolubnymi pobudkami. Kastracja kota ma także bardzo duży wpływ na zmiany behawioralne, które są oczywiście w dużym stopniu spowodowane obniżonym libido.
W przypadku kocurów, kastracja polega na zrobieniu orchidektomii. Jest to nic innego jak chirurgiczne usunięcia gonady męskiej, czyli jąder. U kocic kastracja wygląda nieco inaczej. Możemy wyróżnić dwie najczęstsze spotykane metody. Jedna to tak zwana owariohisterektomia, która polega na usunięciu jajników i macicy, a druga to owariektomia – usunięcie samych jajników.
Kastracja kota – powody
Oprócz wyżej wspomnianej nadpopulacji zwierząt, których liczba wynosić może nawet i 8 milionów sztuk, przeprowadzenie tego zabiegu ma szereg zalet zdrowotnych dla naszych pupilów.
Przede wszystkim u męskiej części zwierząt eliminujemy ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych jąder. Co więcej, brak tego narządu przekłada się również na brak dolegliwości z nimi związanych, a więc nie musimy się martwić o zapalenia jąder, najądrza, krwiaki czy też urazy. Co ciekawe, szereg badań oraz przeprowadzonych statystyk pokazuje, że kocury po kastracji są w stanie żyć nawet dwa razy dłużej.
Jednym z najważniejszych powodów dla właścicieli jest także zmiana behawioralna zwierzęcia. Jeżeli występują jakiekolwiek zaburzenia w zachowaniu, to bardzo często mają one źródło w wysokim poziomie testosteronu. Przekłada się to także na większą agresję. Kastracja może doprowadzić do nawet całkowitego wyeliminowania tego niechcianego zachowania. Koty są o wiele łagodniejsze po zabiegu.
Z uwagi na to, że bardzo wiele kotów oznacza teren moczem, czasami dochodzi do problemów związanych z obsikiwaniem mieszkania. Strzykanie uryną o bardzo intensywnym zapachu może doprowadzić właścicieli do szewskiej pasji. Po usunięciu organów rozrodczych, poziom testosteronu jest niższy, co przekłada się także na mniejszy popęd płciowy, a sam mocz nie jest tak intensywny z uwagi na mniejszą zawartość substancji odpowiedzialnych za tak charakterystyczną woń.
Oczywiście zmiana zachowania dotyczy to także kotek, które z powodu braku rui nie będą starały się uciekać wczesną wiosną w poszukiwaniu samców. Dodatkowo, przestaną także oznaczać teren w celu zwabienia do siebie zalotnika.
Kastracja kota kiedy należy zrobić?
Jeżeli myślimy o takim zabiegu dla naszego kotka, to musimy bardzo szybko podjąć decyzję, gdyż wiek ma tutaj znaczenie. Kastracja kota w wieku dorosłym, a więc po osiągnięciu pełnej dojrzałości, nie ma wpływu na sam przebieg zabiegu. Istnieją natomiast spekulacje, iż kocury mogą bardzo wcześnie rozpocząć znaczenie terenu, przez co po zabiegu dalej będą zdarzały się sytuacje obsikiwania mieszkania.
Najczęściej zabieg ten wykonuje się zatem w wieku 6-8 miesięcy. Pamiętajmy oczywiście, że wbrew wielu opiniom, wczesne przeprowadzenie kastracji nie ma żadnego wpływu na zahamowanie wzrostu kotów. Co prawda kocury mogą nieco wolniej rosnąć niż niekastrowane zwierzęta, lecz finalnie osiągną taki sam wzrost.
Dlaczego należy kastrować koty
Teraz już wiesz kiedy najwcześniej kastracja kota jest możliwa oraz jak duże ma to znaczenie w przypadku zwierzęcia domowego. Oczywiście bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie naszego zwierzęcia. O ile zabieg przeprowadzany jest na znieczuleniu ogólnym, tak przed samą operacją obowiązuje ścisła, kilkunastogodzinna głodówka.
Metabolizm kota ma duży wpływ na długość głodówki. Młode koty, w wieku 6-8 miesięcy, mogą być poddane o wiele krótszemu okresowi, lecz starsze osobniki będą musiały przejść przez dwunastogodzinną głodówkę.
Zobacz jaką karmę dla kotów po sterylizacji wybrać: KLIKNIJ LINK.
Submit your review | |