Zapotrzebowanie żywieniowe psa jest odmienne od ludzkiego. Dlatego podawanie zwierzakowi kąsków ze stołu jest błędem, który może  być szkodliwy dla jego zdrowia. Pies powinien otrzymywać zbilansowaną karmę, dopasowaną do jego potrzeb energetycznych, wieku, masy i stanu zdrowia. Zobacz, czy wiesz jakie składniki mogą znaleźć się w psiej karmie!

Psia dieta jest tematem, w którym pojawia się wiele kontrowersji. Dotyczą one np. składu karmy i wpływu różnych metod żywienia na zdrowie czworonoga. Jednak wiadomo, że psy uważane są za mięsożerców, inne produkty mogą więc stanowić jedynie dodatek do ich jadłospisu. Niektóre z nich świetnie uzupełniają dietę czworonogów i dostarczają cennych dla zdrowia składników. Co może się znaleźć w karmie Twojego pupila?

Insekty – białko przyszłości?

Największym odkryciem żywieniowym są w ostatnim czasie produkty spożywcze wytwarzane z owadów. Mogą one również być składnikiem karmy dla psów,  o której możemy przeczytać np. tutaj https://karmyzowadami.karmybrit.pl. Chociaż takie produkty mogą budzić u opiekunów pewną niechęć, to jest ona nieuzasadniona.

Wieloletnie badania naukowe wykazują, że białko z owadów jest dobrze tolerowane przez psi organizm i może zastępować produkty zwierzęce. Eksperci podkreślają też, że jest łatwostrawne i nie zawiera alergenów, taka karma może więc być dobrym sposobem żywienia dla psów z różnymi problemami zdrowotnymi i alergiami. Zwierzaki nie podzielają ludzkiej niechęci, a karma z insektów ma ciekawy smak, więc chętnie ją jedzą. Warto podkreślić także ekologiczne znaczenie takiego pokarmu. Ograniczenie produkcji mięsa jest konieczne, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń.

Dodatki warzywne w diecie psa

W psiej karmie można także znaleźć dodatek warzyw i owoców. Dzięki temu można w łatwy i naturalny sposób wzbogacić dietę pupila w wiele cennych substancji. Warzywa i owoce są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, które są niezbędne, aby utrzymać czworonoga w dobrym stanie zdrowia. Dostarczają również błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę układu pokarmowego i reguluje cykl wypróżnień. Warzywa i owoce można podawać pupilowi na surowo – jednak w przypadku psich seniorów i szczeniąt warto takie składniki rozdrobnić, a twardsze ugotować. Należy też pamiętać, że niektóre warzywa mogą być szkodliwe dla psów; należą do nich np. czosnek, cebula i warzywa kapustne.

Zdrowe tłuszcze w psiej karmie

Ważnym dodatkiem do psiej diety są również tłuszcze. W karmie można spotkać oleje roślinne, (np. lniany i konopny), które stanowią źródło witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dobrym dodatkiem są także tłuszcze pochodzące z ryb. Te składniki korzystnie oddziałują na zdrowie czworonoga, wspomagają także przyswajanie niektórych witamin. Należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących ilości tłuszczu w diecie. Ten składnik jest wysokokaloryczny, więc spożywany w nadmiarze może przyczyniać się do rozwoju nadwagi i otyłości. Ograniczenie tłuszczu może być również wskazane u psów, które mają problemy z wątrobą lub trzustką.