Każdy właściciel zwierzaka domowego zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest dostarczenie naszemu kotu czy psu odpowiedniej karmy. Odpowiednie żywienie odgrywa nadzwyczaj ważną rolę we właściwym rozwoju zwierzęcia. I choć kotek poradzi sobie na naprawdę kiepskiej jakości karmie, to na dłuższą metę taka suplementacja żywieniowa przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego produktu. Czymś takim może być właśnie karma bezzbożowa. Jest to specjalnie dobrana karma, która, jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera w swoim składzie zboża. A zboże, jak niektórzy się domyślają, wpływa negatywnie na układ pokarmowy kota, ale nie tylko. Sprawić może też problemy ze względu na układ immunologiczny. Wszystko przez dużą ilość glutenu, który może działać alergizująco.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Dolina Noteci Rafi

9.9

Średnia

Josera NatureCat

9.8

Droga


 

Miamor Feine Beute

9.7

Tania

SCHESIR BIO

9.6

Tania

Z uwagi jednak na bardzo dużą różnorodność dostępnych obecnie karm bezzbożowych dla kota, problem może stać się poważny w przypadku, gdy nie mamy pojęcia czym dokładnie powinniśmy się kierować przy wyborze właściwego produktu. Na szczęście na dzisiejszej liście pojawiły się aż cztery atrakcyjne rozwiązania, które oferują nam dobry skład, odpowiednią ilość witamin i minerałów, a także dobrą cenę w porównaniu do wielkości porcji. Pochlebne opinie karmy bezzbożowej dla kota także odegrały bardzo dużą rolę.

Dolina Noteci Rafi Kot Tuńczyk 100g BEZZBOŻOWA

Dolina Noteci to producent, który dostarcza nam ogromną ilość różnorodnych karm. Jednym z wariantów i serii oferowanych przez tego producenta jest Rafi. Karmy te dostępne są w saszetkach o wadze 100 gram. Z uwagi na ogromną liczbę smaków i świetną cenę w przeliczeniu na kilogram produktu, to propozycja skierowana prawie dla każdego kota dorosłego.

W zestawie do dyspozycji otrzymujemy smaki takie jak cielęcina, indyk, kaczka czy tuńczyk. To świetne połączenie, dzięki któremu kotek nie będzie się nudził i zawsze z apetytem podejdzie do miski z jedzeniem. Opcja przystosowana została także dla kotów po sterylizacji (szczególnie wariant o smaku tuńczyka).

Jeśli chodzi o sam skład, to nie znajdziemy tu ani zbóż, ani też konserwantów, barwników czy innych sztucznych minerałów. Pamiętajmy też o tym, że produkt charakteryzuje się sporą liczbą witamin i minerałów czy też aminokwasów – w tym tauryny, która jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju organizmu naszego mruczka.

R

Zalety

• Bardzo dobrze skomponowany skład;
• Świetny stosunek ilości karmy do ceny;
• Dużo witamin i minerałów;
• Brak sztucznych składników i niezdrowych uzupełniaczy.
Q

Wady

  • Przeciętna zawartość surowego białka w produkcie.

Jeśli chodzi o weryfikację składu analitycznego, to zawartość surowego białka wynosi 9%. Jest to wynik dość dobry, aczkolwiek istnieje wiele innym karm (są one tak zwanymi karmami premium), gdzie białko surowe to ponad 10% zawartości produktu. Nie zmienia to jednak faktu, że przy takiej cenie za kilogram produktu jest to jedna z najciekawszych ofert obecnie dostępnych w Internecie.

Josera NatureCat 2 kg – bezzbożowa Karma Dla Kota

Wariantem suchym karmy bezzbożowej jest opcja przygotowana przez markę Josera. Firma ta dostarcza nam produkt z serii NatureCat i jest on, jak sama nazwa wskazuje, miksem przygotowanym z naturalnych składników. A przynajmniej w ogromnej, przeważającej części. Produkt, podobnie jak i poprzednik, jest bezzbożowy. Z uwagi jednak na inną charakterystykę karm suchych, wariant też przypadnie do gustu właścicielom, którzy pragną utrzymać zdrowe zęby u zwierzaka, a przy okazji pragną zwierzakowi dostarczyć sporej ilości wysokiej klasy białka.

W składzie nie znajdziemy, rzecz jasna, zboża. Co więcej, karma to połączenie smaku łososia i drobiu, co przekłada się na bardzo ciekawy aromat i kusi niejednego mruczka. Warto nadmienić, że producent zastosować tutaj takie witaminy i minerały, że spożywanie przez naszego czworonoga tej karmy gwarantuje wartość pH moczu na poziomie 6,0-6,5. Z uwagi na to, powstawanie kamicy moczowej jest znacznie utrudnione.

R

Zalety

• Bardzo dobrej jakości skład;
• Duża zawartość drobiu i łososia;
• Pozwala utrzymwać wartość pH moczu na odpowiednim poziomie;
• Działa odkłaczająco.
Q

Wady

• Mało funkcjonalne opakowanie;
• Należy uważać na niektóre składniki powodujące reakcje alergiczne.

Jeśli chodzi o skład, to znajdziemy w nim takie dodatki jak bataty, groszek, zioła i owoce. Jednakże, najważniejszymi jest łosoś i drób, czyli z jednej strony wysokiej jakości białko z równie wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, a z drugiej niskotłuszczowe źródło białka. Producent deklaruje, że suszone białko drobiowe to 30% zawartości, a łosoś to 10%.  Należy jednak pamiętać, aby przed podjęciem decyzji o zakupie zapoznać się ze składem analitycznym i zweryfikować ilość białka surowego.

Miamor Feine Beute 185g Bezzbożowa- Wołowina

Wracamy do karm mokrych, a dobrym przedstawicielem tego typu pokarmu jest Miamor. Niemiecka marka oferuje nam wołowinę, ale też jeśli dobrze poszukamy będziemy mogli wyposażyć się w karmy o smaku kaczki i łososia. Pamiętajmy natomiast, że jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie z uwagi na bardzo dużą zawartość surowego białka.

Zajmijmy się jednak najpierw klasycznym składem. Tutaj mamy do dyspozycji aż 27% wołowiny, z czego większość to płuca, wątroby i serca. Podobnie sytuacja ma się z drobiem. Choć procentowo jest go mniej, to dalej mamy tutaj podroby w postaci żołądków, serc czy wątróbek. Warto natomiast zauważyć, że kompozycja jest odpowiednio zbilansowana, a uzupełnienie składu innymi wartościami odżywczymi sprawia, że to idealna opcja dla każdego mruczka.

Jeśli chodzi o witaminy i minerały, to niestety nie ma ich tu za dużo. Witamina D3 i witamina E się pojawia, aczkolwiek jest nawet i dwukrotnie mniej niż w pozostałych produktach. Za to bardzo ważną zaletą jest wyżej wspomniane mięso, a co za tym idzie, ilość białka surowego, jaką producent deklaruje w składzie analitycznym. Ta wynosi aż 10%, co w przypadku karmy mokrej jest bardzo dobrym wynikiem.

R

Zalety

• Bardzo duża zawartość białka surowego;
• Mieszanka aż 7 rodzajów mięsa i podrobów;
• Dosyć dobra cena w stosunku do ilości produktu.
Q

Wady

  • Dosyć niewielka ilość witamin. 

SCHESIR BIO Kurczak 85g bezzbożowa

Produkty bio cieszą się niesłabnącym powodzeniem. W przypadku pożywienia kociego, firma Schesir dostarcza nam bezzbożowej, organicznej karmy przygotowanej z myślą o naszych kotach. Produkt ten charakteryzuje się przede wszystkim naturalnym składem, który z uwagi na pochodzenie i selektywne wybranie najwłaściwszych składników charakteryzuje się wysoką przyswajalnością. Nie znajdziemy tutaj żadnych barwników, konserwantów, ani też innych szkodliwych substancji.

Głównym składem tej kompozycji jest, rzecz jasna, białko zwierzęce. Do produkcji karmy wykorzystano mięso kurze. Ponadto, karma zawiera w sobie całkiem sporo minerałów, witamin, a także oleje i tłuszcze. Z witamin najwięcej jest tutaj witaminy D3. Aczkolwiek w porównaniu z niektórymi konkurencyjnymi produktami, dodatki odżywcze stanowią nieco większą część karmy. Nie zmienia to jednak faktu, że minerały w postaci cynku, magnezu, miedzi, jodu, wapnia jest tutaj bardzo dużo. Co więcej, możemy też liczyć na taurynę, czyli niezwykle pomocny w rozwoju kotów aminokwas.

Jeśli chodzi o skład analityczny, to białko surowe stanowi aż 10,4% całości karmy. Jest to więc jeden z najwyższych wyników w tym zestawieniu – oczywiście jeśli mowa o karmach mokrych.

R

Zalety

• Bardzo dobrej jakości mięso;
• Duża zawartość białka w składzie;
• Sporo minerałów;
• 100% organiczny skład.
Q

Wady

• Bardzo duża cena;
• Mała zawartość witamin.

Dalej nie wiesz jakie karmy bezzbożowe całkowicie bez kurczaka czy też z kurczakiem będą dobre? A może poszukujesz alternatywy o nieco innych parametrach? Sprawdź porady i dowiedz się co wybrać!

Choć każda przedstawiona w powyższym rankingu karma bezzbożowa dla kota charakteryzuje się ciekawymi parametrami i przypadnie do gustu niejednemu puszkowi, to musimy pamiętać o tym, że nie są to rozwiązania idealne. I choć wskazaliśmy zwycięzcę rankingu 2024, to jeśli interesuje cię najlepsza sucha karma dla kota chorego na nerki, a nie mokra, to w takiej sytuacji warto wyruszyć na własne poszukiwania.

Głównym czynnikiem wpływającym na to czy mamy do czynienia z bardzo dobrą czy z przeciętną karmą jest, rzecz jasna, jej skład. Skoro wybieramy opcję bezzbożową, to oczywistym jest, że nie może zawierać w sobie zboża ani też pochodnych lub po prostu alternatyw. Nie zmienia to jednak faktu, że karma powinna być odpowiednio zbilansowana i dostarczać wszystkich wartości odżywczych, o czym opowiemy poniżej.

Gdy już uwzględnimy kwestię składu w naszym researchu, czas na przyjrzenie się witaminom i minerałom. Są to niezwykle istotne dodatki, które pozwolą utrzymać ciało zwierzęcia w jak najlepszym stanie. Poza tym, powinniśmy też przyjrzeć się dostępnym smakom, bo koty znane są ze swojego wybrednego podejścia do jedzenia. Ciekawych informacji udzieli nam także poniższy artykuł: https://petslover.pl/karma-bezzbozowa/

Najpierw pamiętajmy o składzie

Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność danej karmy jest, rzecz jasna, jej skład. Oczywistą rzeczą jest to, że z uwagi na poszukiwania karmy bezzbożowej, nie może ona mieć właśnie tej rośliny wliczonej w skład. Jednakże, sama bezzbożowość nie sprawia, że dany produkt jest idealny dla naszego kota. Istnieje o wiele więcej parametrów. Dopiero po wzięciu ich pod uwagę będziemy w stanie wybrać produkt najatrakcyjniejszy.

Aby więc cieszyć się z właściwie dobranego produktu, musimy przede wszystkim sprawdzić czy w składzie zastosowano odpowiedni bilans pomiędzy białkiem, tłuszczami, a także węglowodanami i pozostałymi elementami. W tym przypadku warto też zapoznać się ze składem analitycznym, w którym wymieniony jest dokładny procent danego składnika. W karmie wilgotnej, gdzie wilgotność produktu wynosi nawet i 80%, powinno być minimum 7-8% białka surowego i 3-4% tłuszczu surowego. Ponadto, włókna surowe i skrubie powinny mieć nie więcej niż 3% całego składu.

Miamor Feine Beute 185g Bezzbożowa

najlepsza sucha karma bezzbożowa dla kota

SCHESIR BIO Kurczak 85g bezzbożowa

karmy bezzbożowe dla kota ranking

Dalej, przyjrzyjmy się dodatkowym wartościom odżywczym

Nawet jeśli sam skład jest atrakcyjny dla oka i wybraliśmy karmę, w której nawet i 50% wszystkich składników stanowi kurczak, ryba lub inne źródło wysokiej jakości białka, to dalej nie nazwiemy takiego produktu najlepszą suchą karmą bezzbożową dla kota. Nie, jeśli nie zawiera w sobie odpowiednio dużej ilości witamin, minerałów, a także pozostałych dodatków uzupełniających dietę zwierzaka.

W kociej karmie powinno znaleźć się przede wszystkim dużo witamin, między innymi Witaminy E, D, a także witaminy z grupy B. Oprócz tego, warto też pamiętać o minerałach takich jak, chociażby, cynk, jod, czy mangan. Niektórzy producenci decydują się też na siarczany miedzi. To wszystko, w połączeniu z tauryną i innymi uzupełniaczami poprawiającymi działanie kociego organizmu stanowi podstawę prawidłowo skonstruowanej diety.

Nie mniej istotny będzie smak

Dalej, bardzo często zapominamy o tym, że koty są dosyć wybredne z natury. Ma to związek z ich usposobienie mi ewolucją. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale będąc jeszcze dzikie i nie udomowione, koty bardzo często zmieniały cele polowań po to, aby nie doprowadzić do wymarcia danego gatunku w okupowanej przez nich przestrzeni. Jeśli więc posilały się przez dłuższy czas jednym zwierzęciem, to przez kolejny okres zmieniały “jadłospis”.

I choć działo się tak wiele tysięcy lat temu, to przyjmuje się, że koty bardzo szybko zmieniają swoje ulubione dania właśnie z tego powodu. Dlatego bardzo ważne jest wybranie oferty gwarantującej nam największą różnorodność, jeśli chodzi o dostępne smaki. Raczej oczywistym jest, że będziemy poszukiwać karmy bezzbożowe całkowicie bez kurczaka, bo bardzo często jest ona zbyt popularna i zbyt często wybierana. Natomiast tuńczyk, królik, wołowina czy też inne mięso lub ryby będą jak najbardziej adekwatne.

Dolina Noteci Rafi Kot

karma bezzbożowa cena

Rzecz jasna cena za kilogram też ważna

Następnym kryterium wartym rozważenia jest cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za kilogram karmy. Jak dobrze wiecie, żywienie kota nie należy do najtańszych. Ale to nie znaczy, że musimy od razu szukać tych najdroższych i najmniej opłacalnych karm. Istnieje wiele ciekawych ofert, które pomimo swojego składu premium i bardzo dobrej jakości mięsa czy ryby są w stanie zaoferować konkurencyjne ceny.

Dlatego zawsze warto porównać cenę danego produktu w przeliczeniu na kilogram. Jeśli będzie ona atrakcyjna, to jak najbardziej warto pomyśleć nad tym, aby w taki produkt zainwestować. Oczywiście pod warunkiem, że pozostałe parametry, w tym skład, dodatkowe wartości odżywcze, a także różnorodność dostępnych smaków, nam odpowiada.

Karma bezzbożowa dla kota – podsumowanie rankingu 2024

Zwycięzcą rankingu 2024 i prawdopodobnie jednym z najciekawszych produktów obecnie dostępnych na rynku jest bez wątpienia Dolina Noteci Rafi Kot Tuńczyk 100g BEZZBOŻOWA. Marka ta znana jest przede wszystkim ze względu na jakość oferowanych karm. Rzadko kiedy koty czy też inne zwierzęta są uczulone na którykolwiek ze składników. Co więcej, ogromny dostęp do najróżniejszych smaków sprawia, że opcja ta jest bardzo często polecana wśród właścicieli kotów.

Jednakże, jeśli potrzebujemy karmy suchej bądź mamy na myśli nieco inne pożywienie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać swoje własne umiejętności i zdobyte informacje. W artykule umieściliśmy najistotniejsze kwestie związane z czynnikami wpływającymi na atrakcyjność produktu. Dopiero po ich uwzględnieniu będziemy wiedzieć czego szukać, a czego unikać.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie karmy bezzbożowe dla kota wybrać
Average rating:  
 0 reviews