Jak dbać o sierść psa

Czesanie psa to obowiązek każdego właściciela. Zwierzęta trzymane w domach nie gubią martwej sierści tak, jak osobniki żyjące na wolności, dlatego trzeba im w tym pomagać, aby włosie było lśniące i zdrowe. Ciężko jednoznacznie określić, jak często czesać psa, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników.

Najważniejszy jest typ włosia – długie i gęste włosie wymaga codziennej pielęgnacji, natomiast średniej długości sierść około dwóch razy w tygodniu. Nie bez znaczenia jest pora roku. Jesienią psy wymieniają sierść na cieplejszą, wiosną natomiast ją gubią, aby latem było im chłodniej. W tych momentach powinieneś szczególnie dbać o wyczesywanie, aby zminimalizować uciążliwie linienie.

Niestety nie każdy pupil lubi ten typ pielęgnacji. Oczywiście są psy, które traktują czesanie jak najlepszą formę relaksu, jednak są i takie, które uciekają na widok szczotki i chowają się pod łóżkiem. Szczęśliwie istnieją dobre sposoby na czesanie psa.

Spraw, aby ta czynność kojarzyła się zwierzakowi z czymś przyjemnym. Poprzedzaj czesanie ulubioną zabawą albo pieszczotami na kanapie. Zrób z tego rytuał zarówno dla pupila, jak i dla ciebie. W przypadku codziennego czesania możesz robić to przed podaniem karmy. Naucz psa, że jedzenie równa się szczotka i nie ma od tego odstępstw. Pamiętaj jednak, że ta metoda wymaga od ciebie żelaznej dyscypliny.

Najpopularniejszym sposobem jest uzbrojenie się w smakołyki i nagradzanie pupila w trakcie pielęgnacji. Nawet najbardziej oporne psy nie oprą się pysznym ciasteczkom i zgodzą się na wszystko, aby tylko móc ich posmakować.

Akcesoria do czesania psów

Wiesz już jak zachęcić zwierzaka do czesania, pojawia się jednak kolejne pytanie jak czesać psa? No właśnie, sprawa nie jest wcale taka oczywista, jak mogłoby się wydawać. W sklepach oraz w Internecie, w kategorii z artykułami do pielęgnacji jest ogrom akcesoriów i trudno się w tym połapać.

Od razu zatem masz do czynienia z kolejnym zagadnieniem, czyli czym czesać psa. W dużej mierze zależy to od preferencji twoich oraz pupila. Być może szczotka (https://formapupila.pl/szczotka-dla-psa-opinie-ranking/) będzie lepiej zbierała sierść od grzebienia lub odwrotnie. Jednak najlepiej zaopatrzyć się w cały zestaw.

jak często czesać psa

Oczywiście, zwróć uwagę na typ włosia zwierzaka. Inaczej traktuje się psy krótkowłose, inaczej długowłose. W przypadku krótkiej sierści dobrze sprawdzają się gumowe (sprawdź: Gumowa szczotka dla labradora) lub silikonowe rękawice, którymi po prostu głaszczsz psa, wypustki zaś świetnie zbierają luźne włosy. Długie włosy wymagają grzebienia i szczotki. W przypadku kołtunów dodatkowo możesz kupić filcak, czyli przyrząd służący do rozplątywania silnie splątanych kosmyków.

Jednak jak dobrze wyczesać psa, czyli tak, aby pielęgnacja przyniosła najlepsze efekty? Zawsze zaczynaj od okrywy wierzchniej. Większość właścicieli w pierwszej kolejności łapie za szczotkę i dokładnie przeczesuje sierść. Następnie w ruch idzie grzebień, który dobrze rozdziela włosy i zbiera pozostałości po szczotce.

Dochodzimy do ostatniego punktu, czyli podszerstka. Ten rodzaj sierści wymaga nieco innego podejścia, ponieważ powyższe przyrządy nie są w stanie wybrać martwego podszerstka. W tym celu powstały specjalne trymery, które charakteryzują się bardzo ciasnym układem małych ząbków. Taka konstrukcja umożliwia zebranie luźnego podszerstka, ale nie narusza psiej skóry.

Pielęgnacja sierści psa

Odpowiednie wyczesanie zwierzęcia jest kluczowe, gdyż to właśnie ono pozwala nam utrzymać włosie naszego czworonoga w odpowiednim stanie. Dodatkowo pamiętajmy o wszystkich akcesoriach oraz o tym który sprzęt należy wykorzystać w której sytuacji.

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi wiesz już, jak wyczesać psa, albo chociaż masz w głowie plan, jak się do tego zabrać. Pamiętaj, że zadbany pies, to szczęśliwy pies, dlatego dbaj o pupila każdego dnia.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak często czesać psa
Average rating:  
 0 reviews