Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?

Miłośnicy kotów, którzy jednocześnie są ich właścicielami, dokładają wszelkich starań, aby ich pupil był zdrowy i radosny. Kupują dobrej jakości karmę, dbają o zaspokojenie potrzeby zabawy, inwestują w komfortowe drapaki oraz posłania i regularnie zanoszą do weterynarza. Jeśli ten opis brzmi znajomo i pasuje do ciebie, wiedz że istnieje jeszcze coś, co powinieneś robić. Co ciekawe, nie mówi się o tym aż tak często.

Otóż każdego kota, który ma sierść, należy czesać. I to nie byle jak! Pewnie w twojej głowie właśnie pojawiło się pytanie: jak czesać kota? To bardzo dobrze, że się nad tym zastanawiasz, ponieważ zwierzaka nie czesze się tak, jak człowieka. Wynika to przede wszystkim z zupełnie innej budowy oraz funkcji włosia.

Pupil jest pokryty sierścią, a ta z kolei dzieli się na dwie części: podszerstek oraz włosy okrywowe. Koty, podobnie jak my, mają mieszki włosowe, jednak w przypadku czworonogów, z jednego mieszka wyrasta aż sześć włosów. Dokoła sierści rośnie podszerstek. Dzięki tak skomplikowanej i gęstej pokrywie zwierzęta utrzymują ciepło.

Kotów raczej się nie kąpie, choć zdarzają się sytuacje, w których należy je dokładnie umyć. Niemniej jednak regułą jest, że zwierzaki czyszczą się same przy pomocy specjalnie zbudowanego języka. Skoro nie wkładamy ich pod prysznic, powinniśmy dbać o sierść w inny sposób, czyli właśnie czesać.

Jeśli chodzi o częstotliwość czesania, to zależy od włosia. Koty z krótką sierścią należy wyczesywać raz w tygodniu, natomiast długowłosy pupil będzie potrzebował takiego zabiegu co dwa – trzy dni. Zatem jak wyczesać kota? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiedni przyrząd. Dobór gadżetu uzależniony jest od rodzaju włosia, jakie posiada twój pupil. Jedynie podszerstek można wyczesywać u każdego zwierzaka tak samo.

jak często czesać kota

Przyrządy do czesania kotów

Zarówno podszerstek, jak i włosie okrywowe należy odpowiednio wyczesywać. Każdy rodzaj sierści wymaga jednak innego traktowania. Na początku zajmij się dłuższą sierścią, czyli okrywową. Im dłuższe włosie, tym większa tendencja do plątania i powstawania nieestetycznych kołtunów.

Nie wiesz jak rozczesać kołtuny u kota? Oczywiście najlepiej zapobiegać ich powstawaniu, regularnie czesząc sierść. Jeśli jednak mocny splot już powstał, pamiętaj aby pod żadnym pozorem nie ciągnąć grzebieniem na siłę! To sprawi ból zwierzęciu i kot może się zrazić na dobre do szczotek.

Spróbuj delikatnie przeczesywać zlepione i splątane włosie grzebieniem lub szczotką. Sprawdzisz w ten sposób czy kołtun składa się z samej sierści, czy może coś weszło między włosy i je skleiło. Najlepszym przyrządem do tego typu problemów jest filcak, tj. grzebyk ze specjalnie wygiętymi ostrzami. Używaj go ostrożnie, żeby nie skaleczyć zwierzęcia.

Grzebień, szczotka, czy FURminator dla kota długowłosego?

Jeśli zażegnałeś kołtuny, czas zająć się czesaniem. Do wyboru masz grzebienie oraz szczotki. Na ich opakowaniach znajdują się informacje, do jakiej długości sierści przeznaczony jest dany model. Wybór należy do ciebie i twojego kota – może się okazać, że twój pupil będzie się chował pod łóżko, jak tylko wyjmiesz grzebyk z szuflady, za to w przypadku szczotki ułoży się na twoich nogach i będzie przeciągle mruczał.

Szczotka

Szczotki dostępne są w wielu wariantach. Istnieją takie z owalnymi główkami oraz takie z prostokątnymi. Igły najczęściej są ze stali nierdzewnej lub gumy. Na rynku znajdziesz także silikonowe rękawice. Zakładasz gadżet na dłoń i głaszczesz czworonoga – rękawica sprawdzi się również podczas ewentualnej kąpieli.

Podszerstek

Podszerstek sprawia więcej problemów, ponieważ długie kolce grzebienia nie będą w stanie sobie z nim poradzić. Do tego rodzaju sierści stworzono specjalne trymery z małymi, bardzo gęsto ustawionymi zębami. Taka budowa pozwala przyrządowi złapać niewielkie włosie i wyjąć je spomiędzy długich włosów.

Furminator

Doskonałym przyrządem jest Furminator. Zbiera martwy podszerstek i nie podrażnia skóry. Ponadto jest łatwy w czyszczeniu. Specjalny przycisk umożliwia szybkie oraz łatwe pozbycie się luźnej sierści z grzebyka, a całość można umyć pod bieżącą wodą.

Jak często czesać kota furminatorem, aby uzyskać najlepsze efekty? Specjaliści polecają wykonywać zabieg dwa razy w tygodniu. Jest to optymalna częstotliwość, dzięki której sierść pupila stanie się bardziej lśniąca i zdrowa, a linienie zmniejszy się nawet o 90%.

Artykuły powiązane: szczotka dla kota krótkowłosego

Regularne czesanie kota

Pielęgnacja futra zwierzęcia jest niezwykle istotna. Nawet jeśli koty mają tendencję do czyszczenia się samemu, tak warto zadbać o odpowiednią kondycję sierści dla ich dobra. Skoro wiesz już czym czesać kota, nadeszła pora na zakup sprzętu. Dbaj o swojego czworonoga, aby zapewnić mu zdrowie oraz szczęście!

Sprawdź też jak obciąć sierść kota: https://formapupila.pl/maszynka-do-strzyzenia-kota-opinie-ranking/

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak często czesać kota
Average rating:  
 0 reviews