Spis Treści
Jakie warzywa dla psa będą odpowiednie w jego diecie?
Psy to zwierzęta, których układ trawienny jest przystosowany do spożywania zarówno mięsa oraz produktów pochodzenia roślinnego. Zatem obawy dotyczące wzbogacania psiej diety o warzywa, nie powinny występować, pod warunkiem, że wybierze się właściwe dla układu pokarmowego psa warzywa.
Jeśli stosuje się odpowiednią dla rasy psa oraz okresu jego życia karmę to powinna ona dostarczyć wszelkie niezbędne mu składniki odżywcze. Nie oznacza to, że nie można dokarmiać swojego psa niewielkimi porcjami chociażby warzyw. Tym bardziej, że ich wpływ na zdrowie naszego czworonoga, jest bardzo pozytywny, wspierając m.in. jego układ trawienny.
Warzywa dla psa – lista, z której można bez obaw korzystać
Istnieje kilka warzyw, które chętnie schrupie nasz pupil. Jednym z nich, jest marchewka – która bogata jest w witaminy A, C oraz E, będącymi naturalnymi antyoksydantami. Ponadto witaminy te, wspomogą odporność psa na choroby. Warto również nadmienić, że psy lubią chrupiące pożywienie, a surowa marchewka właśnie do niego należy. Psy jedzące marchew posiadają dobrze ukrwione dziąsła, dzięki czemu ich zęby są lepiej osadzone i mniej podatne na dolegliwości z tym związane.
Seler dla psa to także dobry wybór. Oczyszcza on bowiem psi organizm z toksyn, zapewniając mu jednocześnie solidną dawkę witamin i mikroelementów. Należy liczyć się z tym, że seler może wywołać reakcję moczopędną.
Ogórek dla psa to świetna propozycja, jeśli Twój pies go lubi. Przed podaniem go psu, trzeba wziąć pod uwagę to, że mógł być on pryskany detergentami. Doprowadzić one mogą do problemów żołądkowych, dlatego jeśli nie mamy pewności co do tej kwestii, lepiej jest go obrać albo bardzo dokładnie umyć. Jeśli chodzi owartości odżywcze, to można liczyć na duże ilości magnezu, witamin C oraz K, miedzi, potasu i manganu.
Innymi warzywami, które spokojne może spożywać pies, są także pietruszka, buraki (które są szczególnie polecane), a nawet dynia czy słodka papryka.
Jakich warzyw nie może jeść pies
Skoro zostały wymienione warzywa zalecane, należy się przyjrzeć jakich warzyw nie może jeść pies. Należą do nich szczaw, szpinak, rabarbar – jest to grupa warzyw, która przyczynić się może do powstania chorób w układzie moczowym psa.
Innymi niezalecanymi warzywami są: czosnek, szczypior i cebula a także niedojrzałe pomidory. Wynika to z tego, iż psy nie posiadają enzymów trawiennych, które poradzą sobie z niektórymi substancjami zawartymi w tych warzywach Niektóre z tych substancji, mogą stwarzać zagrożenie dla naszych czworonożnych przyjaciół.
Zobacz listę warzyw, które są odpowiednie dla psa: https://www.perfect-fit.pl/jakie-warzywa-dla-psa-lista-warzyw-ktore-mozna-podawac-psu
warzywa dla psa
- marchewka,
- seler,
- ogórek,
- pietruszka,
- buraki,
- dynia,
- słodka papryka.
warzywa, których nie może jeść pies
- szczaw,
- szpinak,
- rabarbar,
- czosnek,
- szczypior,
- cebula,
- niedojrzałe pomidory
A jakie warzywa gotować dla psa i czy istnieje taka potrzeba?
Gotowanie warzyw jest konieczne jedynie w kilku przypadkach. Na przykład przed podaniem psu fasolki szparagowej czy bakłażana. Można gotować również inne warzywa, w zależności od preferencji pieska. Trzeba pamiętać o tym, aby warzywa ostygły przed ich konsumpcją.
Posiłek dla psa, powinien zawierać odpowiednio zbilansowaną dawkę mięsa, węglowodanów oraz warzyw. Jego wielkość jest zależna od wieku psa, rasy oraz jego aktywności fizycznej. Czy domowa karma dla psa to dobry pomysł? Tak, ale tylko wtedy, kiedy posiadamy odpowiednią wiedzę na temat tego, co powinno znaleźć się w posiłku psa, tak aby był on kompletny. Warto przypomnieć, że współczesne karmy dla zwierząt oferowane przez szeroką gamę producentów, w zależności od jakości produktu – gwarantują wszelkie potrzebne składniki do tego, aby pies wiódł zdrowe życie.
Jeśli zastanawiasz się jakie warzywa dla szczeniaka podawać, to w okresie, kiedy będzie on jadł normalny pokarm (zostanie odstawiony od matki), można go już karmić również warzywami. Odnośnie karmienia szczeniaków trzeba pamiętać o tym, że potrzebuje on częstszego karmienia, niż dorosłe psy, ponieważ znajduje się on w fazie rozwoju i wzrostu.
Warzywa w diecie psa, to element obowiązkowy
Jeśli zachowa się wszelkie zasady związane z odpowiednim dawkowaniem właściwych produktów żywieniowych, w tym przypadku właśnie warzyw, można być spokojnym o rozwój naszego pupila. Jak w każdym innym kontekście, posiadaną wiedzę, warto podeprzeć zdroworozsądkowym podejściem.
Artykuł powiązany: olej z łososia dla psa
Submit your review | |