Cieknąca ślina z pyska kota nigdy nie wróży niczego dobrego. W przeciwieństwie do psów, koty ślinią się bardzo rzadko i przeważnie jest to związane ze stanem chorobowym. Dlaczego kot się ślini i co powinniśmy z tym zrobić?
Spis Treści
Kiedy ślinotok u kota powinien zaniepokoić?
Czasem może się zdarzyć, że ślinienie u kota wynika z ekscytacji. Wówczas niewielka ilość śliny nie powinna być powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli nasz pupil ma tak od zawsze. Można zaobserwować to zwłaszcza podczas wspólnych pieszczot i głaskania. Kot się ślini, gdy jest zrelaksowany, mruczy i jest mu dobrze. Wówczas, zwłaszcza jeśli śliny nie ma zbyt dużo, nie musimy się niczym martwić.
Co innego jednak, jeśli zaobserwujemy nagły ślinotok u kota. W połączeniu z pozycją bólową, apatią, niechęcią do jedzenia czy innymi objawami, jest to sytuacja, w której powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Co może oznaczać ślinotok u kota? Oto kilka prawdopodobnych przyczyn!
Choroby zębów i przyzębia
Jedną z najczęstszych przyczyn ślinotoku u kota są choroby jamy ustnej. Niestety, bardzo często jest to dość późny objaw choroby – koty przez długi czas maskują zły stan zębów oraz przyzębia, nie dając po sobie poznać, że coś jest nie w porządku. Jeśli zaobserwowaliśmy ślinienie u kota, a po podwinięciu wargi widzimy, że na zębach zebrał się kamień, a dziąsła zajęte są stanem zapalnym, powinniśmy jak najszybciej umówić się do lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w stomatologii. Choroby jamy ustnej są bardzo bolesne i powodują duży dyskomfort, a moment, w którym zwierzak zaczyna się ślinić, oznacza że bardzo cierpi.
Mdłości, zatrucia pokarmowe i stres
Bardzo często ślinotok u kota jest objawem mdłości. Może to wynikać ze stresu, np. przed wizytą u weterynarza, lub chorób przewodu pokarmowego. Jest to jeden z symptomów zapalenia żołądka. Objaw ten może także towarzyszyć nowotworom i stanom zapalnym jelit oraz trzustki.
Ślinotok może towarzyszyć także zatruciom pokarmowym na skutek spożycia jakiejś toksyny. Jeśli nasz kot się ślini, a my mamy podejrzenie, że mógł mieć kontakt z trucizną (np. na skutek zjedzenia kwiatka czy szkodliwych produktów spożywczych), powinniśmy niezwłocznie udać się do gabinetu lekarza weterynarii. Ślinienie się u kota może także oznaczać połknięcie ciała obcego, które drażni gardło oraz śluzówkę. Koty mają tendencję do zjadania niewielkich elementów – części zabawek, sznureczków czy fragmentów materiałów, które mogą prowadzić do zatkania przewodu pokarmowego.
Udar cieplny u kota
W lecie, zwłaszcza w czasie upałów, kot może zacząć ślinić się także z powodu przegrzania. Udar cieplny u kotów jest równie niebezpieczny jak u ludzi, dlatego warto dopilnować, by nasz zwierzak nie przebywał w pełnym słońcu i zawsze miał dostęp do świeżej, czystej wody. W czasie upałów dobrze jest zapewnić zwierzęciu chłodne i zacienione miejsce do odpoczynku. Jeśli zauważymy, że futrzak zaczyna niespokojnie oddychać, ma przyspieszone tętno i intensywnie się ślini, powinniśmy reagować najszybciej jak to możliwe.