Jak obcinać psu pazury?
Psy raczej nie przepadają za zabiegami pielęgnacyjnymi. Niektóre lubią czesanie, ale na widok cążek do pazurów uciekają w popłochu pod kanapę i nie wychodzą z ukrycia, dopóki nie wyczują ulubionego przysmaku. Obcinanie pazurów u psa stanowi problem dla wielu właścicieli. Szczęśliwie istnieją sposoby na tchórzliwego pupila!
Na początek wyjaśnijmy, po co w ogóle obcinać psu pazury. Przecież wilkom nikt nie pielęgnuje łap, a mają się dobrze. Zwróć uwagę jednak na to, że dzikie zwierzęta zażywają więcej ruchu i na innym podłożu. To prowadzi do ścierania się tkanki w naturalny sposób.
Udomowione psy nie mają możliwości wycierać swoich pazurów, dlatego tak ważne jest ich przycinanie. Jeśli nie będziesz tego robić, pazury zaczną się łamać, wykrzywiać i wrastać, a to sprawi pupilowi ogromny ból i może doprowadzić do powstania stanu zapalnego w łapie!
Obcinanie pazurów psa niestety do łatwych nie należy
Szczęściarzami są opiekunowie, których czworonogi mają białe pazury. Wystarczy ustawić łapę pod światłem, aby zobaczyć, gdzie kończą się żyły. Zupełnie odwrotnie sytuacja wygląda w przypadku czarnych szponów.
Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Nie ma mowy o tym, żebyś obcinał pazury nożyczkami lub innym narzędziem. Musisz kupić specjalne cążki stworzone z myślą o psich pazurkach. Jest to tanie akcesorium i bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i zwierzaka.
Kolejna sprawa to technika. Nie wolno zabierać się za przycinanie tak samo, jak u człowieka! Cążki powinny być ustawione równolegle do spodu psiej łapy. Koniec pazura mieszczący się między ostrzami należy obciąć. Osoby, które nabrały wprawy, mogą przechylić nieco przyrząd, żeby złapał większą część pazura. To bezpieczna metoda, dzięki której na pewno nie zranisz pupila.
Hodowcy zastanawiają się, czy obcinanie pazurów u szczeniaka ma sens. Oczywiście, że ma! Zdarza się, że suka nie chce karmić małego, który ma za długie pazury i ją nieświadomie kaleczy w ten sposób. Trudno się dziwić, jednak sytuacja jest poważna i nie wolno do tego dopuścić.
Zobacz jakie obcinaczki dla psa z czujnikiem nerwu wybrać
Gdy pies się boi
Wszystko jasne, teoria wygląda cudownie i bardzo przystępnie. Praktyka natomiast wiąże się z wieloma problemami, głównie z lękiem pupila. Nie pomagają prośby ani groźby, zwierzę po prostu wpada w panikę i nie pozwala się dotknąć. Zatem jak obciąć pazury psu, który się boi?
W momencie, w którym pupil panikuje, robi się niebezpiecznie. Pies wciąż się rusza, co zwiększa ryzyko przypadkowego skaleczenia. W skrajnych przypadkach może nawet ugryźć, dlatego nie wolno wykonywać manicure’u na siłę.
Większość psów daje się przekupić smakołykiem. Po prostu miej paczkę ciasteczek pod ręką i nagradzaj pupila nawet po każdym przyciętym pazurku, jeśli jest taka potrzeba. Pamiętaj, aby nagrody nie były zbyt kaloryczne, bo pojawi się dodatkowy problem!
Są właściciele, którzy nie czują się na siłach samodzielnie tego robić i zabierają pupila do weterynarza. To odpowiedzialny sposób, ponieważ specjalista na pewno nie skaleczy psa, jednak wiele zwierząt przeżywa ogromny stres związany z wizytą u lekarza, co negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne.
Jeśli obcinanie pazurków u psa wywołuje zarówno u ciebie, jak i u zainteresowanego zbędne, silne emocje, poproś weterynarza, aby ten przepisał leki uspokajające dla twojego pupila. Czasem jest to jedyne rozwiązanie, dzięki któremu przeprowadzenie pielęgnacji jest możliwe.
Submit your review | |