Jeśli chcesz, aby twój pupil tryskał energią, miał dobre samopoczucie, błyszczącą sierść a przezde wszystkim by nie chorował, powinieneś w pierwszej kolejności zatroszczyć się o jego dietę. Psu możesz podawać zarówno karmę suchą, jak i mokre, gotowe posiłki – z puszki czy z saszetki. Wyjaśniamy, które produkty najlepiej sprawdzą się, aby komponować z nich wartościową dietę dla czworonoga.

Co ciekawe tego typu wskazówki przydadzą się nie tylko świeżo upieczonym właścicielom zwierząt. Czasami zdarza się, że ktoś przez wiele lat podaje psu lub kotu nieodpowiednio dobraną karmę, co niestety odbija się na zdrowiu czworonoga. W dodatku jakość karmy ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o profilaktykę zdrowotną. Lepiej więc jest od samego początku dawać psu wysokiej jakości karmę, niż później spędzać godziny u weterynarza.

Dobieranie karmy dla psa – przede wszystkim czytaj skład

Psia dieta musi opierać się na mięsie. Dlatego powinno ono stanowić ono przynajmniej 50% składu karmy jedzonej na co dzień przez zwierzaka. Właściciele psów mają do wyboru tak naprawdę jedną z trzech opcji: podawanie karmy suchej, mokrej lub samodzielne gotowanie. To ostatnie jednak wbrew pozorom nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo trudno wówczas uzyskać odpowiednio zbilansowaną dietę.

Niezależnie od tego, czy ktoś chce karmić czworonoga karmą suchą, czy mokrą, wybierając jedzenie dla swojego pupila, należy zwrócić uwagę na to, czy dana porcja zawiera:

  • warzywa i owoce

Stanowią one wypełniacze, dzięki którym karma może mieć odpowiednią konsystencję. Jednocześnie wzbogacają one wartość odżywczą posiłków. W karmach gorszej jakości wypełniaczami są zboża, które zdecydowanie nie służą psom. Dlatego specjaliści są zgodni co do tego, że należy unikać produktów, w których składzie znajduje się np. pszenica.

  • odżywcze dodatki

Mogą to być witaminy, mikroelementy oraz substancje dobrze wpływające na psie zdrowie. Należy do nich np. glukozamina i chondroityna.

Ponadto nie ulegaj pokusie i nie podawaj psu produktów, które są przysmakiem dla ludzi. Dla czworonogów szkodliwa jest zwykła sól, a czekolada zawiera składniki toksyczne dla tych zwierząt. Zamiast więc ryzykować, że zwierzę rozchoruje się przez podanie spożywanych przez ludzi smakołyków, warto mieć pod ręką przysmaki wyprodukowane specjalnie dla zwierząt. Te jednak powinny być dawane na przykład podczas treningów lub spacerów, bo na co dzień w zupełności wystarczy karma sucha lub mokra, o ile oczywiście zostanie dobrze dobrana i będzie pożywna, a przy tym atrakcyjna w smaku.

Karma sucha w psiej diecie – dlaczego jest taka ważna?

Suchą karmę możesz kupić w dużym, ekonomicznym opakowaniu, nie musisz jej trzymać w lodówce, a mimo tego ma ona długi okres zdatności do spożycia. Jednak oprócz tego stanowi ona ważny element diety twojego czworonoga. Taka karma jest:

  • kaloryczna

Oznacza to, że nawet jedząc jej niewielką ilość, pies otrzyma odpowiednią dawkę energii. Tym samym ma dość siły, aby biegać, spacerować, co ma ogromne znaczenie dla jego ogólnej kondycji;

  • zdrowa

Jeśli wybierzesz karmę bez wypełniaczy w postaci zbóż, z dużą zawartością wysokiej jakości mięsa, ze zdrowymi tłuszczami, to jednocześnie zadbasz o stan zdrowia swojego pupila. Takie produkty znajdziesz m.in. na https://www.krakvet.pl/pol_m_Karma-dla-psa_Sucha-karma-dla-psa-29930.html;

  • sposobem, aby zadbać o uzębienie zwierzaka

Pies, który je suchą karmę, jednocześnie czyści swoje zęby. Taki pokarm pozwala pozbyć się z uzębienia płytki nazębnej, która może być przyczyną stanów zapalnych. Ponadto podawanie psu suchej karmy to patent na to, aby uchronić go przed kamieniem nazębnym.

Nie należy jednak zapominać o najważniejszym: karmy suche zawierają nie więcej niż 9% wody (w niektórych przypadkach może to być zaledwie 7%), przez co nawet niewielka porcja takiej karmy powinna wystarczyć, aby zwierzę otrzymało niezbędną porcję kalorii. Szczegółowe informacje na temat dawkowania są zawsze zamieszczane na opakowaniu i każdy właściciel psa powinien się z nimi zapoznać. Czasami nawet z pozoru podobne karmy powinny być inaczej dawkowane ze względu na skład.

Drugą ważną rzeczą w przypadku stosowania karmy suchej jest to, że ze względu na niewielką zawartość wody, zwierzę musi mieć możliwość jej regularnego uzupełnienia. Pies może jednak nie chcieć pić wody, która stoi w misce od dłuższego czasu, dlatego konieczne jest regularne wymienianie wody na świeżą. Ułatwi to zwierzęciu uzupełnienie jej braków w organizmie.

Istotną zaletą przyzwyczajenia psa do karmy suchej jest to, że można ją podawać psu przez całe życie. Wyjątkiem są jedynie sytuacje, w których pies na starość ma poważne problemy z gryzieniem i niestety nie może przyswoić tego rodzaju pożywienia. We wszystkich innych sytuacjach zawsze można znaleźć odpowiedni rodzaj karmy, szczególnie że obecnie producenci oferują karmy dedykowane nie tylko psom o różnej wadze, ale również konkretnym rasom. Niektóre firmy sprzedają karmy opracowane z myślą o konkretnych schorzeniach.

Dlaczego i kiedy warto podawać psu karmę mokrą?

Karma mokra jest mniej przetworzona, a oprócz tego znajdują się w niej większe kawałki mięsa – wołowiny, kurczaka, indyka, jagnięciny. Bogaty wybór takich produktów – w wielu smakach i w różnej wielkości opakowaniach – oferuje m.in. sklep zoologiczny online krakvet.pl.

Mokra karma przypomina pokarm, który jest naturalnie preferowany przez mięsożerców. Jednak oprócz tego warto podawać ją czworonogom nie tylko ze względu na formę i walory smakowe. Produkty z puszek czy z szatek:

  • zawierają ok. 60% wody (w niektórych przypadkach nawet do 75!)

Podawanie psu karmy mokrej to sposób na lepsze nawodnienie zwierzaka. Tym samym można zadbać o pracę dróg moczowych pupila – jest to bardzo ważne, gdyż niektóre rasy mają skłonność do chorowania na kamicę nerkową.

  • mają mniej kalorii

Są lekkostrawne, można podawać je w formie przekąski. Oprócz tego mogą stanowić element diety psów z nadwagą.

  • są łatwe do pogryzienia

Dlatego też można podawać je psom, które mają problemy z przeżuwaniem – ze względu na choroby dziąseł czy braki w uzębieniu. Jest to świetna wiadomość dla właścicieli starszych psów, które już nie mogą lub nie chcą spożywać suchej i twardej karmy.

Ze względu na to, że karma mokra ma dużo większą wilgotność, uzyskanie tego samego poziomu kaloryczności wymaga podania zwierzęciu dużo większej porcji. Należy o tym pamiętać przy przechodzeniu z jednego rodzaju karmy na inny lub wtedy, gdy ktoś chce stosować mieszane karmienie. Ze względu na mocny zapach i konsystencję zbliżoną do naturalnego pokarmu, mokra karma potrafi zachęcić do jedzenia nawet te psy, które do tej pory postrzegane były jako „niejadki”. Jeżeli jednak zwierzę będzie w sposób niekontrolowany wyjadało mokrą karmę, to może to negatywnie wpłynąć na jego wagę. W przypadku karmy mokrej trzeba więc pamiętać o dawkowaniu. Podobnie jak w przypadku karmy suchej, wszystkie najważniejsze informacje producenci zawsze podają na opakowaniu.

W związku z tym, że zarówno karma mokra, jak i sucha dobrze służy psiemu zdrowiu, nie warto rezygnować z żadnego z tych produktów. Dobrym rozwiązaniem jest żywienie mieszane. Polega ono na podawaniu psu suchych granulek, chrupek, a także kawałków mięsa z puszki i z saszetki. Taka dieta sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia, pięknego futra i doskonałej kondycji. Trzeba tylko dokładnie przeliczyć kaloryczność, bo ze względu na większą wilgotność karmy mokrej taka sama jej ilość nie będzie odpowiadała misce wypełnionej karmą suchą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z dawkowaniem karmy lub tego, czy pies prawidłowo reaguje na nową dietę, należy zawsze skontaktować się z doświadczonym weterynarzem. W razie potrzeby będzie mógł doradzić, jaka karma najlepiej sprawdzi się w tym konkretnym przypadku lub zaleci stosowanie dodatkowych suplementów w celu uzupełnienia codziennej diety.

Niezależnie od rodzaju wybranej karmy, warto również pamiętać, że kupując ją przez internet, można sporo zaoszczędzić w porównaniu z cenami w stacjonarnych sklepach.