Spis Treści
Medyczne i domowe sposoby na zapalenie ucha u psa – dowiedz się jak wyleczyć!
Zapalenie ucha u psa jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt czworonogów w gabinecie weterynaryjnym. Właściciele futrzaków zgłaszają się po pomoc w momencie, gdy zauważą nietypowe objawy u swoich pupili. Jest to poprawna reakcja, gdy zachowanie psa ulega nagłej zmianie. Zapalenie ucha może być tak samo uciążliwe dla psa jak i dla człowieka. Dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie leczenia, aby przynieść ulgę zwierzakowi.
Jednakże po czym poznać, że pies boryka się z zapaleniem ucha? Co powinniście wiedzieć przed wizytą u weterynarza? Jaki jest koszt leczenia tego schorzenia oraz jakie leki bez recepty będą odpowiednie dla Waszego pupila? Z uwagi na swoją ogromną wiedzę i własne przeżycie, postanowiłam wyjaśnić to zagadnienie w poniższym artykule.
Zapalenie ucha u psa – objawy
Jednym z pierwszych symptomów zapalenia ucha u psa jest po prostu ból ucha. Czworonogi ukazują go na różne sposoby, takie jak niechęć do głaskania czy kręcenie głową. Ponadto, zwierzę może unikać bezpośredniego kontaktu z właścicielem. Objawy te powinny nas zasygnalizować, szczególnie jeśli nasz pupil jest na co dzień towarzyski oraz wylewny.
Innymi objawami, które powinny zwrócić naszą uwagę drapanie się po uszach, a także zaczerwienienie i obrzęk małżowiny usznej. Niepokojące powinno być także powstawanie strupów wewnątrz małżowiny. Jednakże, kiedy z kanału słuchowego zwierzaka wypływa brązowa wydzielina powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Warto dodać, że objawy zapalenia ucha mogą pojawiać się stopniowo. Z początku może to być tylko drapanie się po uszach oraz potrząsanie głową. Z czasem pojawią się obrzęk, strupy i wydzielina.
Domowe sposoby na zapalenie ucha u psa
W przypadku zapalenia ucha u naszego czworonoga nie powinniśmy decydować się na leczenie go domowymi sposobami. Jest to na tyle poważne schorzenie, że nie możemy go lekceważyć. Możemy natomiast wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne, aby zapobiegać takim sytuacjom. Profilaktyka ta powinna opierać się na prawidłowej pielęgnacji uszu, a także na zabiegach higienizacyjnych.
Po każdej kąpieli powinniśmy dokładnie wysuszyć uszy naszego pupila, a także systematycznie usuwać woskowiny, która zalega w nadmiarze. Warto także regularnie wentylować kanał słuchowy. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku ras psów charakteryzujących się długimi uszami.
Pod żadnym pozorem nie możemy podawać zwierzęciu leków, których sami używamy. Ludzkie krople do uszu dla psa są nieodpowiednie, ponieważ zapalenie uszu u czworonoga może mieć całkowicie inne podłoże niż zapalenie ucha u człowieka.
Leki bez recepty na zapalenie ucha u psa
Wszystkie leki na zapalenie ucha u psa powinny być podawane po konsultacji z lekarzem weterynarii. Jednakże, na rynku jest szereg preparatów, które możemy stosować w celach higieniczno-pielęgnacyjnych. Są to głównie krople o właściwościach antyseptycznych oraz przeciwgrzybiczych zawierające kwas mlekowy i salicylowy, a także alkohol benzylowy.
Produkty tego typu wpływają na gęstość woskowiny upłynniając ją, co ułatwia jej usunięcie. Zabieg taki prowadzi do oczyszczenia oraz wysuszenia kanału słuchowego. Jednym z najbardziej popularnych preparatów jest Aurisal Plus, który jest przeznaczony do pielęgnacji chorych uszu psów.
Koszt leczenia zapalenia ucha u psa
Koszt leczenia schorzenia, jakim jest zapalenie ucha u psa, może się różnić w zależności od wielu czynników. Są nimi między innymi postęp choroby zwierzaka, lokalizacja placówki weterynaryjnej oraz jej popularność. Musimy mieć na uwadze, że w większym mieście ceny za leczenie mogą być wyższe. Co więcej, sama waga zwierzęcia, a więc i ilość medykamentów i odpowiednia dawka, także będzie różna.
Biorąc pod uwagę różne czynności podejmowane w gabinecie weterynaryjnej, takie jak czyszczenie ucha, podanie zastrzyku przeciwbólowego lub antybiotyku, musimy być przygotowani na kwotę od 70 do nawet 150 zł.
Submit your review | |