Ciąża urojona u psa to stan, w którym organizm suki przygotowuje się do porodu i wychowania potomstwa, mimo braku zapłodnienia. Zjawisko to obserwowane jest zarówno u psów, które mają już potomstwo, jak i tych, które nigdy nie były w ciąży. Jak jednak właściciel może rozpoznać ciążę urojoną u swojego pupila? Podpowiadamy. 

Czym jest ciąża urojona? 

Ciąża urojona u psa nazywana jest też ciążą fałszywą lub rzekomą. Jest to stan, w którym suka zaczyna odczuwać fizyczne i behawioralne objawy ciąży, mimo braku zapłodnienia. Ten stan fizjologiczny psy odziedziczyły po swoich wilczych przodkach, ponieważ w watach tylko samica alfa mogła zajść w ciążę. Dzięki ciąży urojonej inne wilczyce mogły uczestniczyć w wychowaniu młodych, pomagając tym samym samicy alfa.  

U psów ciąża urojona nie jest do niczego potrzebna. Może występować zarówno u samic, które już rodziły, jak i tych, które nigdy nie miały młodych. Więcej na temat ciąży urojonej dowiemy się z artykułu na stronie: https://blog.piesotto.pl/ciaza-urojona-u-psa/. Warto jednak pamiętać, że zjawisko to jest powszechne w sytuacji, kiedy suka nie uległa sterylizacji. 

Kiedy występuje ciąża urojona u psa?

Pierwsze objawy ciąży urojonej u psa mogą pojawić się mniej więcej w drugim miesiącu po cieczce. Jeszcze do niedawna wielu właścicieli wierzyło, że aby zapobiec ciąży urojonej, suka musi mieć potomstwo. Obecnie jednak już wiadomo, że ciąża rzekoma dotyka zarówno samice, które nigdy nie posiadały potomstwa, jak i te, które mają młode. 

Problem ten występuje u wszystkich ras psów, a także u kundelków. Częściej jednak dotyka niewielkich suczek, czyli na przykład jamników czy yorków. Ciąża urojona trwa zazwyczaj od 4 do 12 tygodni, licząc od pierwszego dnia cieczki u suki. Na ogół jednak ustępuje samoistnie po kilkunastu dniach. 

Jakie są objawy ciąży urojonej?

Objawy ciąży urojonej do złudzenia przypominają te, które towarzyszą prawdziwej ciąży. Zwierzę przede wszystkim zaczyna zachowywać się w charakterystyczny sposób, aby przygotować się do macierzyństwa, a więc tworzy legowisko dla siebie i swojej rodziny. Zaczyna dziwnie traktować niektóre zabawki, niemal jak szczenięta. To z kolei sprawia, że osoby, które będą chciały dotknąć takich przedmiotów, są narażone na agresję psa. 

Wśród objawów ciąży urojonej wymienia się również fizyczne dolegliwości. Do najbardziej charakterystycznych zaliczana jest laktacja, a więc z sutków suki może zacząć płynąć mleko lub inna wydzielina. Często powiększa się również brzuch psa, a jego narządy płciowe stają się nabrzmiałe. Prawdopodobna jest też utrata apetytu lub wymioty. Warto jednak skonsultować z lekarzem czy objawy te są wynikiem ciąży urojonej, ponieważ mogą one występować również podczas wielu innych groźnych dla psów chorób.