Prawidłowa pielęgnacja Twojego czworonoga – York

Prawidłowa pielęgnacja Twojego czworonoga - YorkYorki to psy, które w ostatnich latach mocno zyskały na popularności. Coraz więcej osób, które zamierza przygarnąć pod swój dach czworonoga, rozważa decyzję o zakupie Yorka. Wszystko to za sprawą kilku czynników. Są to...

Jaka maszynka do strzyżenia yorka jest najlepsza w 2021 – Opinie oraz Ranking

Pielęgnacja czworonoga w domu? Jaka maszynka do strzyżenia psa York?Właściciele czworonogów o włosach zamiast sierści doskonale wiedzą, że pielęgnacja ich jest znacznie bardziej skomplikowana niż psów posiadających sierść. Na pielęgnację składa się bowiem nie tylko...

Jaki czyścik do łap wybrać w 2021 – Opinie oraz Ranking

Sposób na błoto i pluchę - czyścik do łap Jesienne pluchy to zmora nie tylko dla rodziców, ale także dla posiadaczy psów. Niestety wraz z deszczem pojawia się błoto, a co za tym idzie, każdorazowy powrót ze spaceru z psem to niezliczona ilość błota przeniesiona na...

Dobra szczotka dla yorka w 2021 – Opinie oraz Ranking

Opiekujesz się pieskiem rasy york? Nie wiesz jak zadbać o wygląd zewnętrzny rasy Yorkshire terrier?Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, połączonym z rankingiem najlepszych szczotek dla piesków rasy Yorkshire terrier. Statystyki mówią, że to...

Jakie worki na psie odchody wybrać w 2021 – Opinie oraz Ranking

Worki na psie odchody - ranking Masz nowego psa? Po raz pierwszy opiekujesz się zwierzęciem i nie wiesz jakie worki na odchody wybrać? Jeśli tak, zapoznaj się z poniższym artykułem połączonym z rankingiem, który sprawi, że nauczysz się szybko i sprawnie sprzątać po...

Czy zdażyło ci się pomylić podczas określania płci małych kociąt? Przedstawiliśmy kroki, które z łatwością pomogą odpowiedzieć na pytanie, jak rozpoznać płeć kota na każdym etapie jego życia oraz zaprezentowaliśmy przykład na materiale wideo autorstwa popularnej blogerki. Małe koty nie mają wykształconych genitaliów, przez co niektórzy mylnie zakładają odrębną płeć. Określenie rodzaju genitaliów to jednak prosta sprawa wystarczy postępować zgodnie z zaprezentowaną instrukcją. Z ostatecznym wyrokiem dotyczącym płci warto poczekać kilka tygodni, gdyż zaraz po urodzeniu granice płciowe mogą się delikatnie zacierać.

Jak rozpoznać płeć, jak odróżnić kota od kotki?

Aby określić płeć zwierzęcia, wystarczy wprawne oko. Dymorfizm płciowy, a więc odrębność samca od samicy to nie tylko organy płciowe, ale również szereg cech zewnętrznych warunkujących wygląd danych partii ciała. Kotka różni się od kocura wieloma innymi cechami, nie tylko narządem rozrodczym. Jednak po kilku tygodniach od urodzenia najlepszym sposobem na zweryfikowanie płci jest zajrzenie pod ogon. Można dostrzec znaczne różnice, które pozwolą ostatecznie ustalić płeć. 

Jak rozpoznać płeć małego kota?

Niektóre osobniki zaraz po narodzinach mają odbyt i ujście układu moczowo-płciowego położone bardzo blisko siebie, niemal się stykające. U innych kociąt natomiast odbyt i ujęcie układu moczowo-płciowego oddalają się od siebie o kilka centymetrów. Wszystko dlatego, że w przerwie znajdą się jądra, które dopiero się rozwijają. Po dotknięciu palcem można zauważyć delikatne wybrzuszenie, a to oznacza, że jądra będą rozwijać się dokładnie w tym miejscu. Pierwsze to samice, a drugie – samce. W przypadku osobnika płci żeńskiej należy zwrócić uwagę na kształt wejścia do pochwy, który często przypomina prostą kreskę. Aby wiedzieć, jak rozpoznać płeć kota zdjęcia mogą okazać się istotną pomocą. Przyjmuje się, że kształt organów płciowych młodej kotki schematycznie przypomina średnik, w samców zaś jest to dwukropek.
Jeśli ostateczna decyzja dotycząca płci Twojego kota jest wciąż problematyczna, zapoznaj się z nagraniem blogerki Fita Ma Kota. Pokazuje ona różnice, które występują pomiędzy dwoma płciami na początkowych etapach życia. Z przedstawionymi zdjęciami łatwiej określić różnice płciowe oraz wskazać ostateczny werdykt. Można posiłkować się nagraniem i odnieść do przytoczonych argumentów. Z pomocą blogerki prawidłowo ustalisz płeć nawet zaraz po narodzinach zwierzaczka.

Jak rozpoznać płeć kota po urodzeniu?

Rozpoznanie płci kota zaraz po urodzeniu jest trudniejsze. Pomimo że genitalia nabierają kształtów kilka tygodni później, dzięki wprawnemu oku można dostrzec różnice nawet po kilku godzinach od porodu. Istotne jest jednak odczekanie przynajmniej kilkunastu godzin, gdyż zaraz po urodzeniu, koty mają nabrzmiałe ciało. Jednakże kolejność postępowania jest bardzo zbliżona do kotów, które mają kilka tygodni. Istotne jest zwrócenie uwagi na kształt narządów płciowych. Ponadto, gdy w miocie znajdują się zarówno samice, jak i samce, zweryfikowanie różnic płciowych jest znacznie łatwiejsze, gdyż można porównać narządy miedzy sobą.

Podsumowanie – płeć kota jak rozpoznać

Na pytanie, jak rozpoznać płeć u kota, który posiada już kilka miesięcy, można odpowiedzieć, przytaczając konkretne przykłady dotyczące zewnętrznego wyglądu. Samce bywają znacznie większe, kotki zaś z czasem stają się smuklejsze. Oczywiście na wagę i organizm kota wpływają czynniki takie jak zdrowa dieta oraz aktywność. Płeć można zweryfikować po kolorze sierści. Samice odznaczają się umaszczeniem szylkretowym, a więc trójkolorowym. Samce natomiast zazwyczaj mają jednolitą sierść. Jeśli kot ma rudą sierść, na 90% jest samczykiem. U kotek takie umaszczenie jest niezwykle rzadkie, zdarza się wyłącznie po mutacji genetycznej.

Niektórzy twierdzą, że charakter kota zmienia się po wykastrowaniu lub wysterylizowaniu. Nie jest to prawdą. Odrębne zachowania są wynikiem usunięcia narządów płciowych oraz zmniejszeniem popędu seksualnego. Jednak charakter pozostaje wciąż ten sam.  Zazwyczaj przyjmuje się, że kotki są łatwiejsze do wychowania w warunkach domowych. Wszystko dlatego, że nie starają się za wszelką cenę znaczyć terenu oraz są łagodniejsze. Samce natomiast często bywają bardziej zdystansowane  i bardziej wyniosłe. Nie jest to jednak regułą, gdyż na zachowanie zwierzęcia mogą wpływać różne czynniki, w tym kwestie środowiskowe, miejsce wychowania oraz przyzwyczajenia. Niezależnie od rozpoznanej płci, warto poświęcić kotu dużo uwagi, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, aby odpowiednio ukształtować jego charakter.

Czy podobał Ci się samouczek? Czy jesteś w stanie określić płeć swojego kota? Podziel się z nami koniecznie opinią w komentarzu. Pamiętaj również, że weryfikacja płci będzie najbardziej efektywna dopiero po kilku tygodniach po porodzie. W pierwszych dniach łatwo się pomylić mylnie zakładając jedną z płci.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak rozpoznać płeć kota - Poradnik
Average rating:  
 0 reviews