Spis Treści
Jak oduczyć kota sikania w domu?
Sikanie kotów w domu poza wyznaczonym obszarem nie zdarza się często, aczkolwiek niewielu z nas wie jak ten problem rozwiązać. Pojawia się on zazwyczaj u młodych kotów i jest naturalnym zjawiskiem. Oczywiście nie jest to kwestia, która nie dotyczy dorosłych futrzaków. W tym przypadku, może to jednak mieć podłoże zdrowotne.
Jeżeli jednak mamy do czynienia ze zdrowym pupilem, którego zachowanie jest charakterystyczne dla znaczenia terenu poprzez obsikiwanie powierzchni pionowych, możemy bez najmniejszych problemów poradzić sobie z tym problemem i go rozwiązać.
W dzisiejszym poradniku omówimy najczęstsze powody, przez które koty sikają po mieszkaniu, przedstawimy najważniejsze porady dzięki którym rozwiążemy tę zagwozdkę, a także zwrócimy uwagę na potencjalne problemy behawioralne, o których nie mówi się za często.
Z myślą o domowych kotach, powstały drzewka – drapaki, które gwarantują im nie tylko możliwość drapania, ale również zabawy czy wypoczynku. Poniżej można znaleźć ranking wybranych przez nas produktów oraz krótki poradnik, dzięki któremu będzie można dowiedzieć się, jakie drzewko dla kota wybrać. Podczas wyboru kierowaliśmy się wyglądem drapaków oraz ich rozmiarem, a także zawartością zestawu, ceną oraz stabilnością.
Zanim powiemy, jak oduczyć kota sikania po mieszkaniu, poznajmy powody tego zachowania
Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym powodem, dlaczego nasz kotek decyduje się załatwiać poza kuwetą, to oczywiście wyżej wspomniane znaczenie terenu. Oprócz obsikiwania pionowych przedmiotów, problematykę tą rozpoznamy również po charakterystycznym zachowaniu zwierzaka jak na przykład prostowanie tylnych nóg, strzykanie małymi strumieniami czy odwracanie się podczas załatwiania. Znaczenie terenu ma także znaczenie u kocic, gdyż podczas rui oznakowane otoczenie będzie działać niczym wabik na koty.
Kolejnym istotnym powodem wpływającym na tego typu zachowanie jest brak doświadczenia w korzystaniu z kuwety. Jest to najczęściej spotykane w przypadku, kiedy nasze zwierzę nigdy wcześniej nie miało styczności z tymi przedmiotami. Co prawda ta kwestia dotyczy w większości małych kociąt, lecz jeśli przygarnęliśmy starszego kota, będziemy musieli i starego kocura nauczyć żyć z kuwetą.
Nie możemy też zapomnieć o tym, że obsikiwanie mieszkania może być spowodowane jakąś dolegliwością bądź przewlekłą chorobą. Lekarz weterynarii powinien nam pomóc w przypadku, kiedy wykluczyliśmy wszystkie inne problemy behawioralne.
Schorzenia dróg moczowych wpływających na sikanie poza kuwetą to przede wszystkim kamice nerkowe czy tak zwany syndrom urologiczny kotów. Musimy mieć również na uwadze fakt, że w przypadku starszych kotków, nietrzymanie moczu może być spowodowane już podeszłym wiekiem.
W takim razie jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą? Zastosuj się do tych porad!
Niestety, bardzo trudno jest określić jeden konkretny sposób, który pomoże w każdym przypadku. Należy zatem stosować jedną z wielu porad w zależności od tego z jakim problemem się mierzymy. Napotkamy trudności w przypadku niekastrowanego kocura czy kotki, która ma ruję. W takim przypadku rozwiązanie jest tylko jedne, a mianowicie kastracja.
Oczywiście wciąż możemy ograniczyć obsikiwanie powierzchni domowych poprzez stosowanie kocich feromonów, lecz jeśli nasz pupil znaczy teren, to całkowite wyplenienie tego zachowania będzie niemożliwe. Kastracja to nic innego jak pozbawienie kota zdolności rozrodczych. W ten sposób zmniejszamy także ich naturalną potrzebę strzykania. Nie jest ona co prawda kompletnie wyeliminowana, lecz strzykanie kastrowanych zwierząt jest bardzo rzadkie, a sam zapach moczu nie jest tak intensywny.
Skoro wiesz jak oduczyć kota znaczenia terenu w domu, warto teraz sprawdzić co w przypadku niedoświadczonych kotów. Jeżeli problem leży w braku wiedzy i doświadczenia w korzystaniu z kuwety, to rozwiązanie sikania w mieszkaniu będzie stosunkowo łatwe. Dotyczy to przede wszystkim kociąt, lecz powinniśmy poradzić sobie także z osobnikami dorosłymi. Sprawdź TUTAJ jaką kuwetę wybrać.
Musimy pamiętać o tym, że dostęp do kuwety powinien być bardzo łatwy. Z tego względu kluczowe jest znalezienie miejsca, w którym nasz kot będzie mógł w spokoju się załatwić, a wybrana lokacja będzie cały czas dostępna.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ustawienie kuwety w łazience bądź ubikacji, gdyż zazwyczaj możliwy jest demontaż wlotów wentylacyjnych u dołu drzwi, dzięki czemu zagwarantujemy kotu stały dostęp do kuwety. Warto również ograniczyć przestrzeń życiową na pewien czas, nawet do jednego pomieszczenia. Kluczowe będzie również zaklimatyzowanie zwierzęcia z wychodkiem poprzez delikatne wsadzanie go do środka. Sprawdź też jak zrobić domowy odstraszacz na koty.
W jaki sposób poradzić sobie, kiedy sikanie poza kuwetą spowodowane jest chorobą?
Wiele osób nie może poradzić sobie z kotem, który przez swoje schorzenia nie jest w stanie zawsze załatwiać swoich potrzeb na czas. Czy to starość czy przewlekła choroba, zawsze warto zacząć próby wyeliminowania problemu od wizyty u lekarza weterynarii.
Bardzo często pomoc weterynarza okaże się wystarczająca i oddawanie moczu poza kuwetą zniknie. Jeśli jednak problem dalej się będzie utrzymywać, będziemy musieli stosować się do zaleceń specjalistów. Leczenie na własną rękę jeszcze nigdy nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a domowe sposoby często stosowane w przypadku ludzkich dolegliwości z nietrzymaniem moczu mogą przynieść przeciwne rezultaty od oczekiwanych.
Teraz wiesz jak odzwyczaić kota od sikania w domu!
Problem z kotami sikającymi poza kuwetę może mieć dosyć zróżnicowane podłoże. O ile w przypadku uczenia kota korzystania z kuwety problem rozwiąże się sam i to dosyć szybko, tak jakiekolwiek dolegliwości wpływające na układ moczowy zwierzęcia mogą przez długi czas spędzać nam sen z powiek i zmuszać nas do częstego wycierania podłóg.
Jeśli jednak zastosujemy się do wyżej wymienionych porad i będziemy postępować zgodnie z zaleceniami lekarzy weterynarii, to prędzej czy później uda nam się rozwiązać wszystkie problematyczne kwestie.
Artykuły podobne:
Submit your review | |