Z czego zrobić drapak dla kota?

Masz w domu kota? A może całą kocią rodzinkę? Jak sobie radzisz z ich miłością do drapania wszystkiego co mają w zasięgu pazurków? Czy Twoje meble padły już ich ofiarą?

Drapak dla kota z legowiskiem jest absolutnie niezbędny w każdym kocim domu. Ten wspaniały wynalazek zapewnia zwierzęciu rozrywkę na wiele godzin oraz pozwala w nieszkodliwy sposób zaostrzyć jego pazurki. Drapaki są różne, bardzo proste lub wielopoziomowe – niczym koci małpi gaj. W sklepach zoologicznych jest ich mnóstwo, ale po co przepłacać?

Drapak dla kota – jak zrobić samemu takie cudo? Odpowiedź znajdziesz w tym samouczku. Przedstawiamy najprostsze sposoby jak zrobić drapak dla kota tanio, szybko i ekologicznie. Twój kot pokocha swój nowy prezent.

Na pewno wiesz, jak wyglądają drapaki kupowane w sklepach zoologicznych. Najprostsze składają się z grubej rurki pokrytej sznurem. Najbardziej skomplikowane mają wiele poziomów, drewniane półeczki, pochylnie – wszystko owinięte materiałami świetnymi do drapania. Oprócz tego pojawiają się także ruchome piórka, kuleczki, myszki i inne gadżety do potrącania łapkami.

Najlepsze materiały na skonstruowanie drapaka w domu

  • płyta drewniana, wiórowa lub ze sklejki,
  • gruba falista tektura,
  • mocny i gruby sznur,
  • wykładzina,
  • tuby z tektury,
  • kartonowe pudełka,
  • plusz, futerko lub inna miękka tkanina na obicie miejsc do leżenia.

Jak zrobić drapak dla kota z kartonowych rurek?

Najpierw przedstawię sposób na prosty drapak z dwóch rurek papierowych. Wszystkie materiały do jego wykonania mogą pochodzić z odzysku. Część z nich znajdziesz w swoim domu, inne możesz dostać gratis np. w sklepie meblowym.

Co będzie potrzebne

  • płyta meblowa, sklejka lub płyta wiórowa,
  • kartonowa tuba (np. po elementach budowlanych, lub taka, w którą pakuje się plakaty),
  • watolina lub inne miękkie wypełnienie,
  • miękki materiał – może być stary koc lub polarowa poszewka na poduszkę,
  • piła,
  • wyrzynarka (opcjonalnie),
  • kątowniki, wkręty, zszywacz tapicerski.
jaki drapak dla kota z kartonu

Za podstawę drapaka musi posłużyć coś ciężkiego, najlepiej solidna płyta meblowa. Najłatwiej jest wykorzystać to, co znajdziemy w domu. Może mieć dowolny kształt, chociaż najwygodniejszy jest prostokąt.

Na lżejszej płycie narysuj dwa koła, mogą różnić się średnicą. Super jeśli uda Ci się uzyskać koło, w którym zmieści się Twój kot. Wytnij koła – wyrzynarką, ewentualnie zwykłą piłą. Brzegi kół warto delikatnie zeszlifować.

Potrzebujesz dwóch kawałków papierowej rury o różnych długościach, aby siedziska nie były na jednej wysokości. Wymiary nie mają tutaj większego znaczenia, wykorzystaj to co masz, żeby nie przepłacać.Rury najlepiej jest przewiercić do podstawy za pomocą kątowników. To zagwarantuje kotu bezpieczną zabawę. Wykorzystaj co najmniej trzy kątowniki do każdej rury. Takie same łączniki przymocuj do wyciętych z płyty kół i do górnego końca rurek.

Następny krok to obicie naszych kółek, tak  by stały się wygodnymi siedziskami. Watolina jest najwygodniejsza – wystarczy owinąć ją wokół koła i przymocować zszywaczem. Ale świetnie sprawdzą się także inne miękkie materiały, np. wypełnienie poduszki z odzysku, czy ścinki tkanin. Na wierzch nałóż kawałek koca i również przyczep takerem.

Zszywacz tapicerski jest świetnym narzędziem – zapewnia szybką pracę i solidne mocowanie. Ale jeśli nie masz takiego urządzenia, możesz poradzić sobie klejem lub porządnym sznurem. Super będzie, jeśli podstawa drapaka także otrzyma miękką wyściółkę.

Ostatni etap to szczelne pokrycie rurek sznurkiem do drapaka. Jak sznurek na drapak dla kota sprawdzi się najlepiej? Idealny jest sznur sizalowy, czterożyłowy, o grubości co najmniej 12 mm. Taki sznur najlepiej współpracuje z kocimi pazurkami – kotu łatwo jest wyciągnąć z niego łapki, bez szamotania.

Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek jak zrobić drapak dla kota – instrukcja znajduje się tutaj.

Jak zrobić drapak dla kota z kartonu?

To drugi super prosty sposób na drapak dla kota w duchu zero waste. Jedyne czego potrzeba to kartony – ale uwaga: koniecznie z tektury falistej! Możesz je uzyskać za darmo z lokalnego sklepu czy apteki. A czy są faliste sprawdzisz po przekrojeniu ścianek – między dwoma kartkami jest falista kartonowa wkładka.

Czego potrzebujesz

  • kilka kartonów z falistej tektury,
  • taśma klejąca,
  • klej,
  • nóż do tapet, nożyczki,
  • linijka lub ekierka.

Najpierw oczyść kartony ze wszystkiego co zbędne – naklejek, etykiet, zszywek. Następnie potnij je na równej szerokości paski, możliwie jak najdłuższe. Ekierka przyda się do tego, aby narysować pierwszy z nich. Może mieć 10 – 13 cm grubości. Każdy kolejny wytniesz przykładając pasek-wzór do kartonu, to bardzo proste.

Paski musisz ciąć w poprzek tektury! Chodzi o to, żeby wzdłuż całego długiego boku widać było falistą wkładkę w kartonie. Inaczej nici z drapaka. Pasków musi być dużo, co najmniej 20-30, a jeśli chcesz większą zabawkę to nawet i 50.

Kolejny etap to zakręcanie pasków. Zroluj pierwszy z nich, zaklej taśmą. Następnie każdy kolejny pasek okręcać ciasno wokół niego. Tak zaczniesz tworzyć coraz większe koło. Bardzo ważne jest mocne oklejanie taśmą.

Drapak z kartonu gotowy! A dokładne wskazówki, wraz ze zdjęciami poszczególnych etapów znajdziesz na blogu deevolution.

Inne pomysły na drapak dla kota

Te dwa pomysły na samodzielnie wykonany koci drapak to oczywiście nie wszystko. W naszej instrukcji nie ma m.in. drapaków z wykorzystaniem wykładziny dywanowej, którą koty uwielbiają drapać. Taka wykładzina może posłużyć za obicie kartonowej podstawy.

Kilka świetnych wskazówek znajdziesz na stronie fajnyzwierzak.pl.

Poniżej znajdziesz filmik, który pokaże krok po kroku, jak zrobić jeszcze inny model drapaka.

Własnoręcznie zrobiony drapak dla kocura

Obydwa sposoby na domowy drapak są bardzo proste i wymagają minimalnego wkładu finansowego. Lubimy recykling i zachęcamy do wykorzystywania niepotrzebnych przedmiotów.

Przy tworzeniu drapaka pamiętaj o:

  • solidnym mocowaniu elementów, na które będzie wspinał się kot;
  • usuwaniu wszelkich potencjalnie niebezpiecznych drobiazgów (np. zszywki);
  • dodaniu czegoś od siebie – może to być fruwająca zabawka, piłeczka na sznurku czy imię kota na tabliczce.

Daj znać w komentarzu, jak poszło Ci konstruowanie drapaka, który sposób wybrałeś i czy prezent spodobał się Twojemu kotu. Jeśli masz jakieś uwagi – pisz śmiało.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak zrobić drapak dla kota z kartonu
Average rating:  
 0 reviews