Dieta dla kota seniora
Kot powyżej 15. roku życia uważany jest już za staruszka. Kocią starość bardzo łatwo rozpoznać, gdyż w znaczący sposób zmienia się wówczas aktywność zwierzęcia. Koty coraz więcej śpią, a przy tym zdecydowanie rzadziej się myją. Mogą też chudnąć, gdyż zmniejsza się u nich odczuwanie smaku i zapachu.
Karma dla seniora powinna być przede wszystkim bogata w białko zwierzęce oraz tłuszcze. Zaleca się, by zawartość białka wynosiła nie mniej niż 26%, jednak koty chętniej jedzą karmy z jego większą ilością, nawet na poziomie 45%. Zapotrzebowanie na tłuszcz zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego wynosi średnio 25%. Można wybrać karmę niskotłuszczową, jednak tylko i wyłącznie w przypadku kotów z nadwagą.
Trzeba też wiedzieć, że w przypadku kocich seniorów najlepiej zrezygnować z karmy suchej. Może być ona podawana okazjonalnie, gdy zauważymy, że kot musi się odkłaczyć.
Do diety warto jeszcze wprowadzić olej z wiesiołka bądź łososia, który poprawia stan błon lipidowych. Jeżeli Wasz kot nie ma apetytu, to podajcie mu karmę zawierającą kwasy Omega-3 oraz Omega-6, które regulują łaknienie, a przy tym mają działanie przeciwzapalne i wspomagają regenerację skóry.
Kot w podeszłym wieku może stracić zęby i w takim przypadku należy podawać tylko i wyłącznie mokrą karmę, najlepiej w gęstym sosie bądź galarecie. Jeżeli od czasu do czasu chcecie podać smaczki w postaci chrupek, nie zapomnijcie ich namoczyć w ciepłej wodzie.
Pewne jest to, że nie powinno się kupować karm w supermarketach, gdyż często mają wysoką zawartość zbóż, które dla kota są bardzo szkodliwe.
Witaminy dla kota – jakie wybrać?
Nawet jeżeli podajecie kotu dobrej jakości karmę, to i tak może się okazać, że Wasz senior zmaga się z niedoborami. Warto wtedy wybrać właściwe witaminy dla kota.
Można np. postawić na mączkę z norweskich alg morskich, która dostarcza organizmowi potrzebne witaminy, minerały oraz pierwiastki (w tym jod). Stosując mączkę z alg, wzmacniacie sierść oraz narządy wewnętrzne kota, a także zapobiegacie tworzeniu się kamienia nazębnego.
Oczywiście możecie również wybrać bakterie kwasu mlekowego oraz prebiotyki, które poprawiają pracę układu pokarmowego, wzmacniają też odporność. Takie produkty powinny być stosowane, gdy kot często zmaga się z biegunkami bądź cierpi na przewlekłą chorobę nerek.
Na uwagę zasługuje też gotowy zestaw różnych witamin w formie kapsułek o zapachu ryby. Najlepiej wybierać preparaty multiwitaminowe, które w swoim składzie mają witaminę A, witaminy z grupy B, a także witaminę D oraz cynk, żelazo czy kwas foliowy. Regularne podawanie witamin sprawi, że kot zyska więcej energii.
O czym jeszcze pamiętać, gdy Wasz kot jest seniorem?
Gdy Wasz kot jest w podeszłym wieku, powinniście zapewnić mu maksymalny spokój. Należy obserwować zwierzę i regularnie odwiedzać weterynarza. Niezbędne jest badanie ciśnienia, a także krwi. Dodatkowo trzeba kontrolować wagę, gdyż jej nadmierna utrata może być oznaką nadczynności tarczycy oraz podwyższonego ciśnienia. Rzecz jasna, niebezpieczna jest także nadwaga, która u kota często powoduje problemy ze stawami i choroby serca.
Artykuł Sponsorowany