Spis Treści
Jak karmić małego kotka – poradnik dla zaangażowanych opiekunów czworonoga
Największą radość odczuwamy wówczas, gdy po powrocie do domu czeka na nas stęskniony czworonożny przyjaciel, to fakt. Towarzystwo kota sprawia, że nasza codzienność wydaje się być pełniejsza, bardziej wartościowa i mająca głębszy sens. Jesteśmy odpowiedzialni i troszczymy się o stworzenie, które kocha nas bezwarunkowo – to piękna relacja, o którą warto dbać od pierwszych wspólnych dni. Wymaga jednak od nas, jako opiekunów, świadomości odmienności potrzeb kocich od naszych oraz wiedzy, niezbędnej do zadbania o dobrostan zwierzęcia.
Zostałeś opiekunem wspaniałego, maleńkiego kociaka i choć towarzyszyła temu wydarzeniu olbrzymia radość, pojawiło się w Twojej głowie wiele wątpliwości – czy i jak dasz sobie radę? Stanąłeś w obliczu wyborów i decyzji, o kluczowym znaczeniu dla prawidłowego rozwoju zwierzęcia, takich jak karmić małego kotka zdrowo i wartościowo, i nie wiesz co robić? Nie martw się, to prostsze niż mogłoby się wydawać. Wszystkie niezbędne informacje, związane z wyborem właściwej metody żywienia, odpowiedniej do wieku zwierzęcia i zaspokajającej jego indywidualne potrzeby, znajdziesz w tym poradniku.
Kilka prostych rad, które podpowiedzą Ci, jak wykarmić małego kotka
W zależności od etapu życia i stadium rozwoju kociaka, jego potrzeby różnią się od siebie, a naszym zadaniem jest znalezienie najbezpieczniejszego i możliwie najbardziej zbliżonego do naturalnego sposobu na ich zaspokojenie. Decyzje żywieniowe podejmowane przez opiekunów w pierwszych dniach i tygodniach życia małego kotka, silnie oddziałują na jego rozwój i stanowią fundament późniejszego zdrowia. Dowiedz się więcej o najważniejszych kwestiach związanych z żywieniem kota.
Każdy podawany w tym szczególnym okresie posiłek powinien zapewnić zwierzęciu niezbędne składniki do prawidłowego wzrostu oraz harmonijnego, zrównoważonego rozwoju wszystkich układów jego organizmu. Chcesz wiedzieć więcej o tym, co i w jakim stopniu wpływa na rozwój Twojego czworonoga? Zajrzyj na polecanego przez nas bloga, gdzie specjaliści radzą, jak sprostać opiece nad kotem w każdym wieku.
Dieta dostosowana do wieku – to klucz do zachowania zdrowia kocięcia
Jeżeli pod Twoją opiekę trafił maleńki, nowo narodzony kotek, który nie ukończył jeszcze 2 tygodnia życia, wówczas ważne jest zapewnienie mu pokarmu najbardziej zbliżonego do matczynego mleka. Idealnym rozwiązaniem byłoby podawanie mleka zastępczej matki, czyli innej kotki, która niedawno urodziła, o nasilonej laktacji.
Jeżeli jednak nie masz możliwości pozyskania takiego pokarmu, zawsze możesz sięgnąć po dostępne w sklepach zoologicznych, innowacyjne preparaty mlekozastępcze. Niezależnie od rodzaju pokarmu, ważne, by podawać go co 2-4 godziny i to zarówno w dzień, jak i w nocy. Stopniowe wydłużanie przerw pomiędzy karmieniami przygotuje zwierzę do bardziej regularnego jedzenia oraz stanowić będzie wstęp do późniejszego, bezpiecznego odsadzenia dietetycznego. Zobacz tutaj, jak najlepiej zadbać o maleństwo.
Twój kotek rośnie zdrowo i ukończył już 2 tygodnie? Czas zatem na drobne zmiany – bądź na nie odpowiednio przygotowany.
Nie wiesz, jak nakarmić małego kotka, który ukończył 2 tygodnie? Prawidłowa metoda żywienia to podstawa
Pierwsze ważne zmiany w żywieniu kociąt zachodzą właśnie w tym okresie. Zmianom ulegają ich potrzeby, dlatego dotychczasowe karmienie mlekiem matki lub preparatem mlekozastępczym warto urozmaicić pierwszym papkowatym pokarmem.
Przewód pokarmowy małego kotka nie jest jeszcze dostatecznie wykształcony, by poradził sobie z trawieniem posiłków stałych, jak karma sucha, ale doskonale przyswoi dodatki do diety podstawowej w formie lekkostrawnego, wartościowego musu. Pamiętaj, by nie podawać nowych pokarmów nagle, a odpowiednio przygotować maluszka do ich przyjęcia.
Przestrzegając kilku prostych zasad podołasz wyzwaniu, zapewniając kotu właściwą, odpowiednio zbilansowaną do potrzeb dietę – źródło niezbędnych do prawidłowego wzrostu i harmonijnego rozwoju wartości odżywczych.
Krok 1. Przestrzegaj zasady stopniowego wprowadzania nowych pokarmów
Przygotowanie przewodu pokarmowego na przyjęcie nowej diety to podstawa. Zacznij wprowadzać mus do diety opartej na produktach mlecznych (pochodzących od matki lub specjalistycznych preparatach weterynaryjnych) powoli, uważnie obserwując reakcje kociaka.
Pomiędzy 2 a 4 tygodniem życia organizm zwierzęcia rozwija się intensywnie, a jego przystosowanie do spożywania stałych pokarmów rośnie z każdym dniem. W tym ważnym okresie dobrym rozwiązaniem będzie zachowanie kilkudniowego schematu przejścia z jednego rodzaju pokarmu na drugi, wykorzystującego metodę stopniowej zmiany ich proporcji. Więcej o umiejętnych zmianach pokarmu na różnych etapach żywienia maluszka dowiesz się z tego wideo-poradnika.
Krok 2. Pamiętaj, by nie przyspieszać pewnych etapów
Nie staraj się na siłę przejść już teraz, natychmiast na inną metodę żywienia, tym bardziej tę przeznaczoną dla dorosłych osobników. Sprawdź tutaj, kiedy możesz przejść na dietę typu adult cat. Twój kociak musi do niej dorosnąć, a jego kształtujący się wciąż układ pokarmowy dojrzeć do trawienia stałych pokarmów. Odpowiednim momentem na podjęcie pierwszych prób podawania karmy suchej będzie 3-4 tydzień życia, jednak i wtedy zwróć uwagę na możliwie najłatwiej strawną konsystencję – pierwsze porcje spróbuj namaczać w wodzie lub preparacie mlekozastępczym.
Jako pierwszą karmę dla kociaka, wybierz pełnowartościową i wysoce strawną dietę gotową, opartą na świeżym mięsie, uzupełnioną niezbędnymi kotu kwasami tłuszczowymi oraz tauryną. Eliminacja z diety zwierzęcia produktów nabiałowych powinna przebiegać powoli i spokojnie – to pozwoli zapobiec ewentualnym zaburzeniom ze strony przewodu pokarmowego.
Krok 3. Jak karmić małe kotki po odsadzeniu dietetycznym? Różnorodnie, wartościowo i smakowicie
Twój kociak ma już 6-8 tygodni? Czas, by jego dieta ustabilizowała się zarówno pod względem podawanej konsystencji, jak również harmonogramu karmienia. Teraz już nie musisz martwić się, by zdążyć z porcją mleka co 2 lub 3 godziny. W tym wieku kotek powinien umieć już przyjmować i dobrze trawić karmy gotowe, zarówno w wersji namoczonej, jak i suchej, odmierzonej prosto z worka.
Nie bój się próbować żywienia mieszanego (produkty suche i mokre), szukając najlepszej karmy gotowej dla Twojego kotka – podawanie małemu kociakowi produktów o różnych teksturach pozwoli zapobiegać zjawisku neofobii, czyli wykształconej w wieku młodzieńczym niechęci do dietetycznych nowości. Aby jednak zaspokoić wszystkie potrzeby dorastającego zwierzęcia, powinieneś zwrócić uwagę na coś jeszcze. Sprawdź, oglądając specjalistyczny wideo-poradnik.
Wybór właściwej, pełnowartościowej karmy o wysokiej smakowitości to wprawdzie podstawa, ale u kotów, jeszcze bardziej niż u psów, liczy się regularność, prawidłowa częstotliwość karmienia oraz sposób, w jaki podajesz posiłek. Karmienie 4-5 razy dziennie, o tych samych porach pozwoli kotu czuć się bezpiecznie w codziennym otoczeniu. Niczego Twój kot nie doceni tak bardzo, jak dobrej rutyny.
Krok 4. Jak karmić malutkiego kotka? Szanując jego naturalne potrzeby i głęboko zakorzeniony instynkt łowcy, już od pierwszych dni
Pamiętaj, że Twój kot, choć jeszcze maleńki to z natury urodzony łowca. Jeżeli zależy Ci na tym, by zapewnić mu możliwość realizacji podstawowych wolności i ukierunkować silne instynkty właściwie, poświęć chwilę na poznanie najlepszych metod żywienia interaktywnego.
W sklepach zoologicznych bez trudu znajdziesz ciekawe zabawki edukacyjne, które pozwalają na aktywne, angażujące zwierzę fizycznie i umysłowo zdobywanie pożywienia. Tradycyjne wsypanie karmy do miski sprawdzi się w opiece nad psem, jednak w przypadku kota, w procesach karmienia trzeba uwzględnić potrzebę wzbogacenia behawioralnego i szczególną troskę o higienę umysłu. W szczególności, gdy Twój pupil to typowy kot niewychodzący. Sprawdź, co radzą specjaliści w zakresie wzbogacenia przestrzeni życiowej czworonoga.
Nie szukaj idealnej, podręcznikowej metody – wybierz sposób, który zaspokoi indywidualne potrzeby Twojego kociaka
Pamiętaj, że jako opiekun rosnącego maluszka jesteś przy nim najbliżej, poznając jego indywidualne cechy. Znasz możliwości motoryczne kociaka, obserwujesz zmiany w preferencjach dietetycznych, zwiększone zainteresowanie domowym polowaniem – to Ty, będąc najbliżej codziennych zmian, jesteś w stanie określić, co rzeczywiście zadowoli czworonoga.
Karmiąc go w okresie przed odsadzeniem postępuj rozważnie i spokojnie, takie podejście zapewni kociakowi bezpieczeństwo rozwojowe oraz pozwoli na prawidłowe wykształcenie pełnej funkcjonalności przewodu pokarmowego. Gdy maluch ukończy 6-8 tydzień życia, wówczas poświęć czas na wybór odpowiedniej diety suchej, ale pamiętaj, odpowiedniej, nie idealnej.
Uwzględnij aktywność kotka, jego wiek, stopień rozwoju, cechy osobowościowe, stan zdrowia oraz potrzebę różnorodności, by nie przyczynić się do wystąpienia w wieku dorosłym zaburzenia neofobii dietetycznej. Najlepiej, jeśli uda Ci się zachować równowagę pomiędzy potrzebą wygody i funkcjonalności wybranej metody karmienia, a jej rzeczywistą wartością.
Nie zapomnij o sile instynktu kociaka. Choć mały i wciąż jeszcze niepozorny zwierzak o wielkim sercu myśliwego będzie trudny w obyciu, jeśli nie zaspokoi swoich naturalnych potrzeb związanych z polowaniem. To również ważna kwestia, podczas planowania codziennego harmonogramu karmienia.
Submit your review | |