W Twoim domu znajduje się szczeniak rasy shih tzu? Nie wiesz jak odpowiednio otoczyć opieką czworonoga tej rasy?

Pies rasy shih tzu wymaga odpowiedniego traktowania. Pomimo że pieski wydają się małe i urocze, tak naprawdę mają zadziorny charakter, który często uwidacznia się w najmniej odpowiednich momentach. Pieski preferują aktywny tryb życia, dlatego tak ważna jest ich regularna pielęgnacja. Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o swojego czworonoga i uniknąć wysokich rachunków u groomera, ten artykuł jest dla ciebie.

Shih tzu – o czym nie można zapomnieć?

Przed przystąpieniem do kąpania pieska, należy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty. Kosmetyki dla shih tzu można kupić w popularnych sklepach zoologicznych lub online. Warto pamiętać, że pies nie może zostać umyty szamponem dla ludzi, gdyż my mamy całkiem inne pH skóry. Szampon dla shih tzu powinien być delikatny, może nawilżać. Zgodnie z zasadą najpierw stosuje się szampon oczyszczający, który należy dokładnie spłukać. Następnie można przystąpić do nakładania szamponu dla ras długowłosych. Dobrą propozycją jest kosmetyk od Green Leaf, który zawiera większość substancji pochodzenia naturalnego. Oprócz szamponów można zastosować również odżywkę.

Najczęściej stosuje się ją jednak w przypadku psów wystawowych. W sklepach można spotkać zestawy dla shih tzu, np. produkt od Over Zoo składające się z szamponu wraz z odżywką, warto go zakupić, gdyż wychodzi taniej niż poszczególne produkty kupowane osobno. Umytego psa należy dokładnie wysuszyć. Pamiętajmy jednak, aby nie pocierać jego sierści, gdyż będzie to generowało ból. Dobrą metodą jest użycie ręcznika papierowego i delikatne odciskanie.

Mycie psa w domu powinno wyglądać tak, jak na poniższym nagraniu, w którym groomer udziela cennych wskazówek.

Suszenie i czesanie

Po wstępnym wytarciu psa można przejść do dalszych czynności pielęgnacyjnych, a więc suszenia i czesania. Niezbędnym akcesorium będzie szczotka dla shih tzu, np. Trixie Szczotka dwustronna, która pomoże wystylizować sierść psa. Pieska można suszyć zwykłą suszarką dla ludzi, jednak należy unikać gorącego strumienia powietrza. Shih tzu ma bardzo delikatną i wrażliwą skórę, toteż łatwo ją poparzyć. Włosy należy delikatnie rozczesać, aby się nie rwały. Nie można przerywać suszenia, ponieważ wówczas będą powstawać kołtuny, których usunięcie jest bardzo bolesne. Ponadto wypuszczenie mokrego pieska, może skutkować chorobą. Jego włosy są gęste, toteż wymagane jest regularne czesanie. Najlepszym akcesorium będzie szczotka ze średnio twardymi igłami oraz metalowy grzebień. Można zdecydować się na zakup szczotki dwustronnej dedykowanej rasie shih tzu. Aby zrobić to jak najlepiej i bezpieczniej, można zainspirować się poniższym nagraniem.

Uszy, pazury i oczy

Jednak sama pielęgnacja nie kończy się na kąpaniu i dbaniu o sierść. Nie można bowiem zapominać o regularnym przemywaniu oczu, najlepiej raz dziennie. Warto do tego używać przegotowanej wody, rumianku lub specjalnego płynu do higieny oczu. Co miesiąc konieczne jest przycinanie włosów w kącikach oczu. Raz w miesiącu należy również zadbać o pazury pieska, ścina się je przy pomocy dedykowanych cążek. Po obcięciu warto także lekko spiłować końce, gdyż w przeciwnym razie piesek będzie zahaczał ostrymi pazurami o dywan lub ubrania. Szczególną uwagę warto poświęcić piątemu pazurowi u tylnych łap, gdyż jest schowany w sierści i może urosnąć bardzo długi, w konsekwencji wrośnie w łapę, generując dużo bólu. Pieski mogą miewać również problem z uszami, dlatego istotne jest regularne wyrywanie ich z uszu. Nie można ich natomiast przycinać. Odblokowanie kanału słuchowego jest bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju aparatu słuchowego.

szczotka dla shih tzu

Shih tzu ciekawostki

Każdy posiadacz shih tzu wie, że to nie jest piesek tak wrażliwy, na jakiego wygląda. Pupile mają swój charakter, dlatego warto od najmłodszych lat wychowywać go, aby nie sprawiał później problemów. Warto również wspomnieć, że shih tzu toleruje obecność innych zwierząt, może być więc wychowywany z królikiem lub kotem. Aby zapewnić pieskowi odpowiednią przestrzeń do życia, nie trzeba posiadać dużego domu. Pieskowi wystarczy nawet mała kawalerka. Konieczne jest jednak jego regularne wyprowadzanie na świeżym powietrzu.

Shih tzu pielęgnacja – podsumowanie

Pielęgnacja pieska rasy shih tzu powinna być odpowiedzialna. Kluczowe jest korzystanie z odpowiednich akcesoriów, dedykowanych specjalnie dla tej rasy. W przeciwnym razie piesek będzie narażony na choroby. O rady dotyczące pielęgnacji warto zapytać lekarza weterynarii lub groomera. Piesek shih tzu jest bardzo uroczy. Właściciele decydują się na czesanie go na różne sposoby. Groomerzy wykonują specjalne charakteryzacje, aby piesek dobrze wyglądał, a przy tym był zadbany.

A Wy jak czeszecie swojego shih tzu? Która fryzura jest waszą ulubioną? Preferujecie fryzury robione w domu czy u profesjonalnego groomera? Podzielcie się tym w komentarzach!

Artykuły powiązane:

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Shih tzu - pielęgnacja
Average rating:  
 0 reviews