Szczeniaczki to zdecydowanie najsłodsze stworzenia na świecie. Decyzja o zakupie, lub jeszcze lepiej adopcji psiaka, może zmienić życie całej rodziny. Przynosi wiele szczęścia i miłości, ale wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Młode pieski, zwłaszcza rasowe, mają duże wymagania żywieniowe. Rozwijają się w zawrotnym tempie, a do tego są bardzo żywiołowe. Jaką suchą karmę wybrać dla psiego dziecka? Czy istnieje dobra tania karma dla szczeniaka?

Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule. Przygotowaliśmy ranking karm dla szczeniąt 2024, które mają dobre ceny i są powszechnie dostępne. W pierwszej części tekstu zrecenzujemy każdy produkt, skupiając się oczywiście na jego składzie. Później omówimy najważniejsze zasady żywienia małych psów. Na końcu wybierzemy najlepszą suchą karmę dla szczeniaka.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Brit Care Junior

9.9

Droga


 

Josera Kids Junior

9.8

Średnia


 

PEDIGREE Junior

9.5

Tania


 

PURINA Friskies Junior

9.4

Tania


 

Brit Care Junior Large Lamb Rice

To karma przeznaczona dla szczeniąt powyżej trzech miesięcy, przede wszystkim ras dużych. Brit to popularna karma dla psów, charakteryzująca się świetną proporcją ceny do jakości. Cieszy się ogromną popularnością wśród psiarzy, a jej skład jest wolny od szkodliwych dodatków. Wśród kupujących czytamy w większości same pochlebne opinie.

Skład tej suchej karmy prezentuje się bardzo dobrze. Granulki produkowane są w większości z przetworzonej na mączkę jagnięciny. Na drugim miejscu znajduje się ryż, który chociaż należy do rodziny zbóż, jest dużo lepiej tolerowany przez malutkie brzuszki, niż pszenica. Znajdziemy tu także suszone jabłka i olej z łososia. Obydwa składniki są ważne dla szczeniąt.

O dobrym dopasowaniu produktu do specyfiki żywienia szczeniąt świadczą dodatki. Jest to przede wszystkim źródło glukozaminy, która wspiera zdrowie stawów. Oprócz tego pojawia się cenna inulina, witaminy z grupy B i kwas foliowy. Brit Care jest najdroższą karmą w naszym rankingu 2024.

R

Główne składniki

  • 42% mączki z jagnięciny,
  • 36% ryżu,
  • tłuszcz z kurczaka,
  • suszone jabłka,
  • 3% oleju z łososia.

To, co ważne dla szczeniaka

  • hydrolizat muszli skorupiaków, który jest źródłem glukozaminy,
  • dodatki ziołowe,
  • inulina,
  • 28% białka,
  • 14% tłuszczu,
  • witaminy z grupy B,
  • pantotenian wapnia,
  • kwas foliowy,
  • cynk, żelazo, mangan, jod i selen

Purina Friskies Junior

Marka Purina jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na rynku produktów dla zwierząt. Właściciele sięgają po nią często, mimo iż weterynarze niekoniecznie są z tego zadowoleni. Większość produktów Puriny nie ma odpowiedniej proporcji białka do węglowodanów.

Purina Frieskies Junior to karma dla szczeniąt od drugiego miesiąca życia. Chociaż na jej opakowaniu możemy zobaczyć szczęśliwe psiaki, to jej skład pozostawia wiele do życzenia. Na pierwszym miejscu pojawiają się niestety zboża. Produktów zwierzęcych jej w niej zaledwie 8%. Mimo to ma sporą ilość białka, a do tego witaminy A, E i D3. Purina jest dość tanią karmą.

R

Główne składniki

  • 51% zbóż pełnoziarnistych,
  • 8% produktów pochodzenia zwierzęcego w tym mięsa.

To, co ważne dla szczeniaka

  • 28% białka,
  • 14,5% tłuszczu,
  • witamina A,
  • witamina E,
  • witamina D3,
  • śladowe ilości minerałów.

Pedigree Junior Medium z kurczakiem

Czy ktokolwiek nie kojarzy tego logo? Pedigree zawładnęło rynkiem karm dla zwierząt, przynajmniej w marketach i sklepach osiedlowych. Próżno jednak szukać Pedigree w dobrym sklepie zoologicznym. To jedna z niewielu firm, która sporo wydaje na reklamę, dzięki czemu jest świetnie rozpoznawalna.

Pedigree Junior Medium jest dedykowane szczeniętom raz średnich. Niestety, podobnie jak we wszystkich karmach tej firmy na pierwszy miejscu w składzie znajdują się zboża. Junior i tak jest wyjątkiem wśród pozostałych produktów. Zawiera aż 26% produktów pochodzenia zwierzęcego, podczas gdy Pedigree dla dorosłych psów ma ich zaledwie kilka procent. W tej karmie również pojawia się dodatek ważnych witamin. To najtańsza karma w naszym rankingu.

R

Główne składniki

  •  zboża,
  • 26% produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym 14% kurczaka.

To, co ważne dla szczeniaka

  • 28% białka,
  • 16% tłuszczu,
  • witamina A,
  • witamina D3,
  • witamina E.

Josera Kids Junior z przysmakami w prezencie

Marka Josera nie jest szeroko znana. Mimo to cieszy się dużą popularnością, a nawet całkiem dobrymi ocenami. Ten konkretny produkt ma w zestawie cały pakiet gratisów. Od przysmaków, przez kurze łapki, aż do karmy mokrej w puszkach. Mimo to obiektem naszej oceny jest przede wszystkim karma sucha.

Na pierwszy rzut oka skład tej karmy dla szczeniąt nie wydaje się zły. Na pierwszym miejscu pojawia się bowiem składnik pochodzenia zwierzęcego. Jest to jednak mączka z mięsa drobiowego, czyli wysoko przetworzony i niezbyt pożywny element. Inne składniki to kukurydza i ryż, czyli zboża. O ile ryż jest jeszcze całkiem dobry dla małych psiaków, o tyle kukurydza może sprawiać problemy z trawieniem. Josera Kids niestety nie ma dodatków witaminowych. Jej cena jest dość przystępna.

R

Główne składniki

  •  mączka z mięsa drobiowego,
  • kukurydza,
  • ryż,
  • mączka kukurydziana,
  • pulpa buraczana,
  • tłuszcz drobiowy.

To, co ważne dla szczeniaka

  • 25% białka,
  • 12% tłuszczu,
  • dodatek wapnia, fosforu, sodu i magnezu.

Najważniejsze zasady żywienia młodych psów

Szczeniaczki trafiają do naszych domów najczęściej w wieku około dwóch miesięcy. W tym czasie ich dieta jest już urozmaicona. Nie żywią się jedynie mlekiem matki, lecz także odpowiednią karmą, serwowaną przez hodowcę, lub w smutniejszych przypadkach – schronisko. Pierwsze dni i tygodnie w nowej rodzinie to bardzo wyjątkowy czas, zarówno dla psiaka, jak i jego właścicieli.

Najważniejsze przez pierwsze dwa tygodnie w nowym domu jest uniknięcie problemów trawiennych związanych ze zmianą żywienia. Pierwsze dwa dni najlepiej jest stosować dokładnie taką karmę, jaką piesek jadł do tej pory. Bez względu na to jakiej była jakości. Większość hodowców przekazuje kupującym kilka porcji jedzenia, warto z tego skorzystać. Nagła zmiana jedzenia będzie powodować rozstrój żołądka, albo biegunkę. W kolejnych dniach trzeba dodawać stopniowo coraz większe ilości nowej karmy, tak aby po okresie tygodnia do dwóch móc rozpocząć żywienie tylko docelowym pokarmem.

Dużo, ale w małych porcjach

Psie dzieci mają ogromne zapotrzebowanie energetyczne. W pierwszych miesiącach, mimo niewielkiej masy, jest ono dużo wyższe niż w wieku dorosłym! Nie można jednak pozwolić maluchowi na jedzenie bez ograniczeń. Mały żołądek pieska nie przyjmie dużej ilości karmy, zwłaszcza suchej. Dlatego malutkie pieski powinny dostawać małe porcje, ale dość często.

W pierwszych dniach pies powinien dostawać 5 lub sześć porcji jedzenia w równych odstępach czasu. Warto trzymać się też określonych pór karmienia. To bardzo ułatwi kontrolowanie jego wypróżniania i w konsekwencji przyspieszy naukę czystości. W trzecim miesiącu ilość posiłków można już ograniczyć do 4 na dzień. Po kolejnych dwóch miesiącach wystarczą trzy porcje. Piesek w wieku 7 miesięcy może już być karmiony tylko dwa razy dziennie.

Często słyszy się, że pies może jeść raz dziennie. To prawda. Jedną porcję pokarmu mogą przyjmować nawet 8-miesięczne szczenięta. Zarówno przy młodych i dojrzałych psach trzeba jednak wziąć pod uwagę ich tryb życia. Niektóre zwierzaki będą ciężko znosić jeden posiłek w ciągu dnia, zwłaszcza jeżeli dużo się ruszają. Podobnie jest u psiaków z problemami zdrowotnymi, zwłaszcza trawiennymi. Utrzymanie karmienia w systemie dwa razy na dzień, nawet przez całe życie psa, może być dla niego bardzo dobre.

Idealne zbilansowanie

Skoro wiemy już wszystko o ilości jedzenia, przejdźmy do najważniejszej kwestii, czyli jakości. Psy w każdym wieku potrzebują przede wszystkim mięsa. W karmach suchych występuje ono często w nieco przetworzonej formie, nadal jednak jest źródłem tego, co najważniejsze, czyli białka. Wysoka zawartość białka w diecie jest dla szczeniąt wyjątkowo ważna. Białko jest budulcem organizmu, a maluchy rosną bardzo szybko.

W żywieniu psich dzieci bardzo istotne jest nie przeciążanie układu pokarmowego. Karma musi być lekkostrawna! Wpływa na to między innymi zawartość tłuszczu. Tłuszcze, zwłaszcza te wysokiej jakości, są pieskom potrzebne. Ale w karmie szczeniąt nie może ich być za dużo, ponieważ ciężko się je trawi. Lekkostrawne powinny być też składniki mięsne. Lepiej unikać wieprzowiny i kurczaka, na korzyść indyka, jagnięciny i cielęciny.

Wiele popularnych karm dla zwierząt bazuje na produktach zbożowych. Nadmiar zbóż będzie szkodliwy dla psa w każdym wieku. Dla szczeniąt jest on wyjątkowo niebezpieczny. Po pierwsze psiakom trudno jest trawić zboża takie jak pszenica czy żyto. Po drugie karma zbożowa będzie tylko zapychać żołądek nie dostarczając wszystkich potrzebnych mikroelementów. Maluchy lepiej radzą sobie z ryżem, dlatego jego zawartość w karmie nie jest złym wyborem. Zwłaszcza, że szczenię potrzebuje sporo węglowodanów, które są źródłem energii.

Na końcu warto wspomnieć o dodatkach, które pojawiają się w karmach dla szczeniąt. Warto zwrócić uwagę na witaminy z grupy B, witaminę A, D3 i E. Świetnie jeśli pojawia się odpowiednia ilość wapnia i fosforu. Bardzo cennym składnikiem jest olej z łososia. Jeżeli jest możliwość zaopatrzyć się w karmę z glukozaminą, warto z tego skorzystać. Ten składnik wspiera bowiem zdrowie stawów.

Sucha karma dla szczeniąt dużych ras– ranking 2024

Aby łatwiej było porównać ze sobą wszystkie karmy opisane w rankingu, przygotowaliśmy poniższą tabelę. Pojawiają się w niej trzy najważniejsze kategorie, czyli proporcje głównych składników, dodatki ważne dla zdrowia szczeniaka oraz cena. Maksymalna ocena w każdej kategorii to 10. W przypadku ceny – najwyższą notę otrzymują oczywiście najtańsze karmy.

 

Brit Care Junior

Purina Frieskies

Pedigree Junior

Josera Kids

Główne

składniki

8/10

3/10

5/10

7/10

Dodatki ważne dla szczeniąt

8/10

6/10

6/10

2/10

Cena

 

6/10

8/10

8/10

6/10

Suma

22/30

17/30

19/30

15/30

Najlepsza sucha karma dla szczeniaka

W rankingu suchych karm dla szczeniąt wygrywa Brit Care Junior Lamb Rice. W naszej tabeli wypada najgorzej pod względem ceny. Jest to najdroższa ze wszystkim karm w zestawieniu, ale mimo to nadal nie jest droga. W dodatku stosunek ceny do jakości wypada znakomicie. Brit Care ma świetny skład. Głównym elementem jest jagnięcina, a następnie ryż. Jagnięcina jest świetnym źródłem białka zwierzęcego niezbędnego dla rozwoju szczeniąt. A ryż dostarcza energię w postaci węglowodanów, a do tego jest lekkostrawny. Marka Brit zadbała także o ważne dodatki. Mamy tutaj źródło glukozaminy, dużo witamin i minerałów. W swojej kategorii cenowej Brit Care Junior nie ma sobie równych.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Sucha karma dla szczeniaka
Average rating:  
 0 reviews